cat-right

ARTROSKOPİ

ARTROSKOPİ

Artroskopi , eklemlere uygulanan kapalı görüntüleme yöntemi ile cerrahi girişim demektir. 1900 lü yılların başında ilk diz artroskopisi ile serüven başlamış ve günümüzde tüm eklemlere başarılı şekilde uygulanır hale gelmiştir. Genellikle bir eklem artroskopisinde çapı yaklaşık 0.5 cm olan iki delik açılarak girişim yapılmaktadır. Deliklerin birinden görüntüyü monitöre aktaran optik sistem gönderilmekte, diğer delikten ise kapalı cerrahiyi gerçekleştiren aletler gönderilmektedir.

Açık cerrahiye göre bu yöntemin avantajları çoktur. Açık cerrahide ekleme ulaşmak için yumuşak dokuları keserek ilerlenmektedir, burada ise yumuşak doku üzerinde travma yoktur. Bu nedenle ameliyat sonu ağrı çok azdır ve rehabilitasyon çok hızlı olabilmektedir. Örneğin artroskopik yolla bir menisküs yırtığı temizlenmesi sonrası 3-4 saat içinde hasta bacağına normal basarak yürüyebilir.

Artroskopide eklem sıvı verilerek şişirilmekte ve bu açık girişime göre ciddi bir görüş artışı sağlamaktadır. Görüntünün birkaç kat büyütülerek monitöre aktarılması ve eklemin şişirilerek dar ve ulaşılması güç yerlere çevre dokuya zarar vermeden ulaşılması önemli avantajlarıdır.

Cerrahi süresinin kısalması ve enfeksiyon(iltihap) riskinin sıfıra yakın olması diğer avantajlarıdır.

1 Soru / Yorum- “ARTROSKOPİ”

  1. Feride Gamze Göktürk dedi ki:

    İyi günler hocam. 31 yaşında bayanım sol dizimde yanma hissi şeklinde bir ağrı var. Oturup kalkmada merdiven çıkmada fazla ayakta durmada zorlanıyorum. Mr sonucum:Medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejeneratif sinyal artışı izlendi ve patella medial-lateral fasetlerde grade 1 kondromalazi ile uyumlu sinyal artışları izlendi. Diğer herşey normal. Nasıl bir tedavi süreci izlemeliyim?

Soru Sor / Görüş Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.