cat-right

ARTROZ (kireçlenme)

ARTROZ (kireçlenme)

Halk dilinde kireçlenme, romatizma gibi farklı(hatalı) isimlendirmelerde yapılan ARTROZ aslında eklemlerin bozulmasını ifade eden bir hastalıktır. Bir çok farklı hastalık sonucu eklem bozulabilir. Gerçek romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, yaralanmalar,genetik nedenler,eklem şeklini bozan iskelet displazileri gibi nedenleri çoğaltmak olasıdır. Sonuçta bir nedene bağlı olarak eklem kemik yüzünü örten ve eklemin korunmasını sağlayan kıkırdak adı verilen tabaka incelmeye başlar. Kıkırdak kalınlığı azalarak kemik yüzü açığa çıkınca, kemik yüzler eklem hareketleri sırasında birbirine sürtmeye başlar. Bu dönemde eklem aralığı daralır, hareket genişliği azalır ve ağrılar vardır. Yıllarla beraber giderek eklemdeki yıkım artar ve hastanın yakınmaları artar . Artrozda hiç bir zaman hastalığın durması veya gerilemesi söz konusu değildir.

Tedavide hastanın bulunduğu evreye, fizik bulgularına ve radyolojik bulgularına göre plan yapılır. Tedavi seçenekleri içinde hastayı rahatlatmaya yönelik bir dizi yöntem uygulanabilir. Amaç, eğer olası ise hastayı ameliyatsız tedavi etmek , değilse ameliyatı geciktirmeye yönelik uygulamalar ile zaman kazanmaktır. Kilo verme, özel egzersiz programları, eklem içi sıvı enjeksiyonları, kaplıca – fizik tedavi uygulamaları gibi birçok yöntem kullanılır.

İleri dönem artrozda ise protez ameliyatı gerekmektedir. Protez cerrahisinde eklemin kemik yüzlerini traşlayarak protezleri bu yüzlere yerleştiriyoruz. Bu hastaya hareket genişliğini tekrar kazanmayı ve ağrısız bir yaşamı getirmektedir. Halk arasındaki yanlış inanışlardan biri protez ameliyatı sonrası kötü olmaktır. Her ameliyat sonrası kötü olmak riski aslında vardır, zaten komplikasyon dediğimiz budur. Ancak modern sistemlerle yapılan ameliyatlarda bu riskler minimum düzeydedir.

Sonuçta artroz kesinlikle hastayı ağrılı durumda ve kötürüm bırakan bir süreç sergiler. Gerektiği zamanda ve doğru yapılan cerrahi ise %95 üzerinde mutlu sonuçlanmaktadır. Buda hastanın ağrısız ve hareketli bir hayat kazanması demektir.

diz protezi

Feyyaz Akyıldız - Kalça Protezi

Feyyaz Akyıldız – Kalça Protezi

6 Soru - “ARTROZ (kireçlenme)”

 1. mustafa zengin dedi ki:

  s
  ayin doktorum,
  ellerimin parmak eklem ustu cok sertlesti,aci agri yok ama yorgunluk agrisi var.Bu bir artrozemidir?

 2. Yasemin Keskin dedi ki:

  Merhaba Feyyaz bey,
  36 yaşında iki çocuk annesiyim.Boyum 1,63 kilom 56 dır.Her iki kalçada FAS teşhisi konuldu ve kesinlikle ameliyat ile kalçanın aşağı çekilmesi ya da eklemdeki kemiğin bir kısmının kesilerek (torpülenerek) rahatlatılması gerektiği ileriki dönemde de protez takılması gerektiği söylendi. Ameliyatın emboli ve diğer riskleri nedeni ile olmak istemiyorum. Ameliyattan başka tedavi yöntemleri mevcut mudur?Biraz daha kilo versem rahatlma olur mu?Şimdien teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

 3. ismail dedi ki:

  Hocam oncelikle doguda zor sartllarda askerlik gorevimi yapmaktayim bundan yaklasik 2 ay once yorucu bi gunden sonra yatakta yatarken sag kalce femur cikinti kemik etrafina kranp seklinde bi agri girdi hemen ayaga kalktim 10 dk zorla basmaya calistim ve kramp gecti ilk bi kac gun cikinti kemigine hafif elimle dokunmam bile agri yapiyodu sonra 10 gun hareket kisitliligi yapti tabi.bu arada dinlenemedim normal faliyetlere devam agri ozellikle bacagi ice kivirmada oluyordu sonra bu agri yangili siziya donustu ve hala dvm adiyor dr gittm rontgn ve bt cekti temiz dedi yolladi.bazen dizn arkasina ve baldirimdaki uyluk kmigine vuruyor agri bi.kac gundurde bacagimi acmalarda tik die ses hissediyorum.yurumemde bir sikinti yok ancak tabi agrili.oluyor.

Soru Sor / Görüş Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.