cat-right

DİSK HERNİSİ ( Bel Fıtığı)

DİSK HERNİSİ ( Bel Fıtığı)

Halk arasında bel fıtığı, siyatik gibi isimlerle bilinen tablodur. Boyun, sırt ve bel bölgelerinde oluşabilen hastalık en sık bel bölgesinde görülmektedir. Omurlarımızın arasında disk adını verdiğimiz kıkırdak yapılar bulunmaktadır. Disk yaşla beraber dejenerasyona uğrayarak(bozulma) fıtıklaşabilir. Belde en sık rastlandığı bölge L4-5 aralığı ve ona yakın oranda L5-S1 aralığıdır.

Hastalarda bel ağrısı ve sinir kök ağrısına neden olur. L5-S1 aralığındaki sinir kök ağrıları halk arasında siyatik olmak diye isimlendirilen ağrılardır. Sıkça bel fıtığında karşılaşılan tablo bu şiddettedir. Ender olarak tablo ağırlaşabilir ve bacaklara yayılan değişik derecelerde his kaybı, adale atrofisi(erimesi), güçsüzlük, idrar ve gaita(dışkılama) fonksiyon bozuklukları olabilir.

Disk hernisi bel ağrısının tek nedeni değildir. Bu nedenle muayene ve görüntüleme yöntemleri ile ayırıcı tanı yapılmalıdır. Günümüzde MR tanı için önemli bir yöntemdir.

Tedavide sıklıkla kısa dönem yatak istirahati (1-2 gün) yeterlidir. NSAİİD olarak isimlendirililen ilaç tedavisi gereklidir. İstirahati takiben kademeli olarak aktivitelere başlanır. Hastaların yarısının ağrısı 1 hafta içinde rahatlar, diğer yarısı ise 1-3 ay içinde tamamen rahatlar. Ağrının rahatlaması ile rehabilitasyon programlarına geçilmesi gerekir.  Bu programlarla beraber hastalara korunma protokolleride öğretilmelidir.

Eğer ilk 6 hafta süresinde hastalrın ağrısında düzelme olmazsa yeni incele kesinlikle yapılmalıdır. Sonuca göre steroid enjeksiyonu uygulanabilir. Devam eden tabloda ise cerrahi tedaviler gündeme gelmektedir.

Soru Sor / Görüş Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.