cat-right

KALÇA ÇIKIĞI(Gelişimsel Kalça Displazisi)

KALÇA ÇIKIĞI(Gelişimsel Kalça Displazisi)

GKD olarak isimlendirilen bu hastalık Türkiye verilerine göre 100 doğumda 1-1.5 oranında görülmektedir. Hastalıktan korunma ve erken tanı ile erken tedavi temel amaçlarımızdır. Korunma protokolünde hastalığa yol açabilen faktöleri engellemeye çalışıyoruz. Bunlar:

* Kundak yapılması

* Bebeğin bacaklarının kudak pozisyonunda sarılması

*Bebeğe dar giysiler giydirilmesi(bacakların açılmasını engelleyen)

Erken tanı için riskli bebekler denilen bir dizi tanımlama geliştirilmiştir. Risk grubuna giren bebeklerde GKD görülme sıklığı 4-30 kat artış gösterebilmektedir. Bu nedenle korunma için risk grubuna giren bebeklerde kalça ultrasonu (USG) yapılması önerilmektedir. Kalça muayenesi normal bebeklerde USG 1.5 aylık yapılmaktadır, eğer muayene normal değilse USG hemen yapılmalıdır. USG radyasyon içeren bir inceleme olmadığı için ve kolay uygulanabilirliği nedeniyle bebeklerde emniyetli bir yöntemdir. Bir çok Avrupa ülkesinde risk grubu ayırmaksızın tüm yeni doğanlara USG yapılmaktadır.

Risk grubu:

*İlk bebek kız bebek

*Makat gelişi

*Çoğul gebelik

*Aile bireylerinde kalça çıkığı varlığı

*Oligohidramniyoz( hamilelikte sıvı azlığı)

*Bebeğin el-ayak-boyun ve baş deformiteleri

Erken tanı ve tedavideki, erkenlik kavramı görecelidir. Amacımız tedaviyi bandaj sistemleriyle yapabilmek ve böylece hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek yan etkileri sıfıra yakın tutmaktır. Bu felsefe ile konuya bakınca bandaj ile tedavi için tanının ilk aylarda konulması gerekir, çünkü bebek büyüdükçe bandajın tedavi şansı azalmaktadır.

283 Soru - “KALÇA ÇIKIĞI(Gelişimsel Kalça Displazisi)”

 1. Büşra dedi ki:

  Merhaba hocam benim7 aylık kızımda sol kalçasında gelişim geriliği varmış yarın muayenehanenize gelmek istiyoruz fakat 2 gündür randevu alamadık lütfen bize ulaşın

 2. Tülin dedi ki:

  Hocam merhaba benim babam çocukluğunda kalça çıkıklığı olmuş ameliyat geçirmiş şuan da çok ağrısı var ve de kireçlenme olmuş kalça kemiklerinde ayrılma olmuş yardımcı olur musunuz hocam

 3. Tülin dedi ki:

  Nasıl bi yol izliycez cvp verirseniz çok sevinirim hocam

 4. Havva dedi ki:

  Hocam kızım 2007 mayıs ayında akdeniz üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde siz tarafından 8 aylıkken kalça çıkıkligindan ameliyat olmustu. Şimdi yürüyüşünde bozukluk var. Yıllık muayenelerimizde cekilen film sonuclarinin iyi olduğunu soyluyorlar sizce ne yapmalıyız?

 5. sefa dedi ki:

  Feyyaz Bey Merhaba,

  Kızım Beyza’nın kalça gelişim eksikliğinden dolayı Akdeniz Üniversitesinde 2’ci alcısı yapıldı ve 23.09.2015 günü alçı alınacak ve DENNİS BROWN ORTEZİ almamız söylendi.Feyyaz Bey bu ortezin 2 tipi var biri sabit diğeri ise hareketli olarak. Hareketli olan daha konforlu, emekleme hareketini daha rahat yapıyor. Çocuğumuz atel takıldığında 10 aylık oluyor ve hareket etmek isteyecek bu hareketli olanı almamız uygun olur mu? Birde son olarak bu ayakkabılarda ortapedik olmasımı daha iyi düz tabanmı ayakkabıyı yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz bize yardımcı olabilrmisiniz.

  Hareketli dennis brown link: https://www.youtube.com/watch?v=OI3n2wlcXcQ

  saygılarımla…

 6. Famin dedi ki:

  merhaba benim cocuk sereblal palsidir.8yasi var canak cikigi var.biz azerbaycandan sizi rahatsiz ediyoruz.bu cocogun sag ayagi sol ayagindan 5 santim kisadir. biz sadece sormak istiyorduk ki Feyyaz bey bu cocugu ameliyyat edermisiniz? caresiziz lutfen bize yardim edin. yardiminiza ihtiyacimiz var.lutfen bize bir cevap yazin!

 7. Famin dedi ki:

  Merhaba Feyyaz bey. biz ne kadar ugrasdiysak size gonderemedik filimleri. her halde filimler skaynerle size ulasmaliydi. burda soyledilerki rontgen oraya ulasmaz siyahdir deye hic bir sey anlasilmaz. karqoyla gondersek size ulasirmi? ekim de Lemanin anne annesi size bu cocugun filimlerini iletmisdi ,sadece filmler eski oldugundan bir cevap verememisdiniz.

 8. isa yuksel dedi ki:

  merhaba feyyaz bey uc aylik bir kizim var sag tarafindaki uzuvlari sil tarafa gore zayif kalca gelisim geriligi var dediler koluna da altimm kisa dediler buyudukce fark qcilirmi bunun tedavisi varmi kalca icin ara bez kullaniyorum

 9. EMRE dedi ki:

  HOCAM KALCA EKLEMİ US DEĞERLERİ
  10 haftalık iken
  Sağ: Alfa açısı 65 derece
  Sağ:Beta açısı 55 derece

  Sol: Alfa açısı 60derece
  Sol: Beta açısı 55 derece

  15 haftalık iken
  Sağ: Alfa açısı 67 derece
  Sağ:Beta açısı 53 derece

  Sol: Alfa açısı 65 derece
  Sol: Beta açısı 52 derece

  Hocam Kızımızın değerleri nasıl teşekkürler kolay gelsin.

  • değerleriniz, eğer doğruysa, çok iyi.

   • Gürcan dedi ki:

    Merhaba Hocam; ben Ordu da yaşamaktayım bebeğim 45 günlük ve bugün çektirdiğimiz Kalça USG sonucunda;

    sol kalça: alfa 63, beta 53
    Sağ kalça: alfa 59, beta 54 sonuç: Sağ Tip IIa kalça çıktı.

    Antalya’ya sık sık gelmekteyiz hocam sizce bu sonuçlarda bir sorun var mı. Buradaki doktorumuz herhangi bir sorun olmaz dedi ama çok endişeliyiz sizin adınızı bir arkadaş tavsiye etti. Eğer ki gelin derseniz hemen geleceğiz şimdiden teşekkürler hocam.

 10. seda dedi ki:

  hocam benim kizimda sol kalca cikigi vardi ileri boyutta korse kulllandik iki defa alciya girdi sonra ufak bir bosluk var dedi dokdorumuz ayakkabi verdiler cikartyo cift bez takiyorum o ufak bosluk icin ameliyat sartmi yapmazsak sorun olurmu bu arada ayaklari cok kucuk 19 aylik ama 16 no giyiyo lnjnla bir alakasi var mi daha yurumuyoda ne olur bi yarfimci olin o ufak bosluk skrun yaparmi

  • ufak boşluk diye tıbbi bir tanımlamamız yok. sorununuz anlatımınızdan çıkardığıma göre kalça ekleminin yuva gelişimiyle ilgiliyse ameliyat gerekliliğine, muayene bulgularınız, yuvanın tedavi sürecinde kazandığı açı, MR görüntüleri gibi parametreleri kullanarak varıyoruz. ve eğer bu maddelerle ameliyat gerekliyse ve olmazsanız ciddi sorun olabilir. ayaklarınızın küçüklüğünün kalça çıkığıyla ilgisi yok. verdiğiniz ölçüler çok küçük bu nedenle çocuk genetik bölümü tarafından da görülmeniz iyi olur.

   • Gamze dedi ki:

    Merhaba hocam 2ay 10 günlük kızım kalça eklemi usg değerleri alfa açısı sağda 58 solda 59 derece, beta açısı sağda 50 solda 51 derece değerleri nasıl acaba şimdiden teşekkür ederim

    • değerler sağlıklı kalça değerleri değil, bu nedenle USG bilen bir ortopedi hekiminin bebeğinizi ve ve USG görüntülerini görmesi gerekir. eğer incelemeler ve ölçümler doğruysa 2-3 hafta sonrası tekrar USG çekimi gerekir.

 11. İsmail dilek dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 6yaşında yürürken sağ ayağını yalpa yaparak yürüyor ördek yürüyüşü gibi bir senedir film ile takip ediyoruz ama kalça kemiğindeki açıların daki darlık ta gelişme yok hareketlerini kısıtlıyor bize ameliyat olması gerektiği söylendi bunu ameliyatsız düzelme olurmu artı genetik ve endokrin de tüm kontrollerini yaptırdım bir sorun çıkmadı bu ameliyatın riski varmıştır teşekkürler

  • hastalığınızın ne olduğunu verdiğiniz bilgilerden anlamak olası değil. tıbbi bilgileri tıbbi lisanla anlatabilirseniz ancak sizi görmeden anlayabilirim. aksi takdirde hastayı ve incelemelerini görmek gerekir.

 12. Yaşar ESİN dedi ki:

  Hocam merhabalar,

  Size bir sorum olacaktı. 8 haftalık bir kızım var ve 4 haftalıkken doktorumuzun yönlendirmesi doğrultusunda kızıma kalça çıkıklığı için ultrason çekimi yapıldı. Ultrason sonuçlarında kızımın sol bacağındaki alfa değeri 56 çıktı sonucundada kalça çıkıklığına meyilli bulgusuna rastlandı ve doktorumuz tarafından çift bez uygulaması yapmamızı istedi. 1 ay süre ile bu uygulamayı yaptık ve geçtiğimiz cuma günü tekrar ultrason çektirdik ve sonuç alfa solda 58 olduğu geçen sonuçlara göre bir düzelmenin olduğu fakat bunun şu an için istenen seviyenin biraz altında olduğu bizlere belirtildi ve doktorumuz tarafından pavlik bandaj uygulamasında bulunuldu.

  Fakat bu sonuç bizi çok üzdü ve kötü sonuçlar doğurmasından endişelendiğimiz için size bu maili atma gereksinimini duydum. Hocam ekteki USG Sonuçlarına bakarak sizin konuyla alakalı değerli düşüncelerinizi alabilirsek çok mutlu olacağız.

 13. Sinem Karanfil dedi ki:

  Merhabalar hocam
  Kizim 10 aylik; disa donuk basiyor; 35 gunlukken ve 3.5 aylikken ultrasonic sonuclari iyi cikmisti
  Bugun rontgen cektirdik; sag kalca cikikligi varmis. Nasil olabilir Boyle bir hata ve acilen NE yapmamiz gerekir

  • acilen ortopedik tedaviniz başlamalı.

   • Gürcan dedi ki:

    Merhaba Hocam; ben Ordu da yaşamaktayım bebeğim 45 günlük ve bugün çektirdiğimiz Kalça USG sonucunda;

    sol kalça: alfa 63, beta 53
    Sağ kalça: alfa 59, beta 54 sonuç: Sağ Tip IIa kalça çıktı.

    Antalya’ya sık sık gelmekteyiz hocam sizce bu sonuçlarda bir sorun var mı. Buradaki doktorumuz herhangi bir sorun olmaz dedi ama çok endişeliyiz sizin adınızı bir arkadaş tavsiye etti. Eğer ki gelin derseniz hemen geleceğiz şimdiden teşekkürler hocam.

    • USG çekim ve değerlendirilmenizin sağlıklı olduğunu görmeden söyleyemem. Eğer bunların sağlıklı olduğuna güveniyorsanız 1 ay sonrası tekrar USG ile kontrol edilmeniz gerekir. sağlıklı olduğuna güvenmiyorsanız antalya ya gelmeniz iyi olur, düzgün bir USG ile ne durumda olduğunuzu anlarız.

   • Ozlem dedi ki:

    Hacam kızım 3 buçuk aylık sağ alfa 55derce beta 51 derece solda alfa 65 beta 44 derece sağ ti 2 b bize frejka yastigi vedilerek kullanıyoruz duzelirmi bu yastıkla yoksa başka bişey onerirmisiniz amaliyet gerek duyulur mu ilerde bu kullandığımız yastık gecirirmi

 14. Levent Erdal dedi ki:

  Sayın Hocam; 4 aylık bir bebegimiz var. Kontrol amaçlı kalca usg si cekildi. ikisinde de bir kalca cıkıklıgına rastlanmadı ancak sol kalca beta degerleri sınıra yakın oldugu icin takip edelim dendi. Biz de bu durumu kafamıza taktık. Son usg’deki alfa ve beta degerleri asagıdadır. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

  Sağ Alfa: 66

  Sağ Beta: 50

  Sol Alfa: 60-64

  Sol Beta: 56-64

 15. Akın Uyar dedi ki:

  Hocam merhaba 2 aylik kizimin sağ alfa acisi 58 beta 54. Sol alfa 60 beta 51.sağ taraftamki oranlar normalin altında mıdır.

 16. Nigar dedi ki:

  Merhabalar, biz 3.5 aylik bebeye Bakude kalca ultrasonu yaptirdik, sag alfa 71, b 55, sol a 62, b 55 cikti.Sorun yok dediler ama beta nin 55 olmasi normal mi?tam sinirda cunku.

 17. meltem uç dedi ki:

  hocam bebegıme 2.5 aylıkken her iki kalçada gelişim geriliği aynı zamanda sol kalçada cıkık teşhisi konuldu. pavlik bandajıyla tedaviye başlanıldı suan 5.5 aylık bı kac gunden beri kalçada kemik sesleri duyuyoruz anormal bı durummu oluşmuştur ve bacak bukum ızlerının bırbırıne yaklaşması tedavının sonuc verdıgını mı gosterir

  • bebeğinizi ve tetkiklerinizi görmeden sorularınızı yanıtlamam olası değil. 3 aydır tedavide iseniz, ve tedavi doğru yapılıyorsa sorun olmaması gerekirdi, tanımladığınız seslerin acilen incelenmesi gerekir.

 18. Gökhan dedi ki:

  Hocam oğlum 4aylık sağ alfa 60 beta 51 sol alfa 62 beta 50 normalmi

 19. Rashid dedi ki:

  Hocam bir zahmet
  2 aylık bebek. 1 hafta önce bir hasrahanede ultrasyon çektik ve sonuç bunlardır:
  Sağ: alfa 58, beta 53.
  Sol: alfa 58, beta 52.
  Ortopedi doktoru görmesi lazım dedi, o hastahanede yoktu çünkü.
  Sonra çapa hastanesine gittik, doktor ultrasun yaptı tekrar, dosyayı vermedi ve şöyle dedi, bir doktora söylerseniz anlar dedi sağ 56, sol 53,
  Neyse dünden beri bandaj taktık.

 20. Rashid dedi ki:

  Görüşünüz nedir hoca bu,
  Teşekkür ediyorum

 21. Hüseyin KALAYCI dedi ki:

  Hocam bebeğim 3 aylıkken kalça çıkığı teşhisi kondu. bir ay çift bez kullanmamız söylendi. Bir ayın sonunda dört bez kullanmamız önerildi. Kontrole gittiğimizde pavlik bandajı kullanmamız gerektiği söylendi. bir ay sonunda kontrolde pavlik bandajına devam dendi.Şu anda bebek tam altı aylık oldu.Son değerler sağ alfa açısı 61, beta 52, sol alfa 59,beta 57 derece öneriniz nedir?

 22. Gökçem dedi ki:

  Hocam Merhaba 2 buçuk aylik kiz bebeğim var 1 hafta gelisim geriligi var dendi değerler sağ alfa 51 beta 49 sol alfa 55 beta 50 çift bez önerildi değerler çok mu geri bulunduğumuz yerde doktor bile yok tekrar kontrole götürecegiz

  • bu değerler hemen tedavi başlanmasını gerektirir. ara bezi tedavi yöntemi maalesef değildir. bir ortopedi hekimine derhal ulaşın.

   • Sema dedi ki:

    Merhaba iyi günler benim bebeğim 45 günlük kalça ultrasonu çektik SAĞ KALÇA ALFA 60 DERECE BETA 55 DERECE TİP A1 SOL KALÇA ALFA 52 DERCE, BETA 55 DERECE TİP 1B bana iki bez üst üste takmam önerildi sizce yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 23. Esma dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler bebeğim bebeğim 45 günlük kalça ultrasonu çektik
  SAĞ KALÇA ALFA 60 DERECE, BETA 55 DERECE TİP A1
  SOL KALÇA ALFA 52 DERCE, BETA 55 DERECE TİP
  1B

 24. Esma dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler bebeğim bebeğim 45 günlük kalça ultrasonu çektik
  SAĞ KALÇA ALFA 60 DERECE, BETA 55 DERECE TİP A1
  SOL KALÇA ALFA 52 DERCE, BETA 55 DERECE TİP
  1B normal mı bana iki bez üst üste takmam önerildi sizce yapmalıyım

  • tip 1 b ilk 3 aylık bebekte fizyolojik eksiklik olarak kabul edilmektedir, ancak kendiliğinden düzelmesi olmazsa 3 aydan sonra hastalık anlamına gelir. bu nedenle bir ortopedi hekimiyle derhal görüşün ve takibe girin. ayrıca bol ara bezi kesinlikle bir tedavi yöntemi değildir, sakın bu söylemlere inanmayın. sık sık bebeğinizin USG takibi yapılacaktır. eğer açıda 55 derece üzerine kısa sürede çıkılamazsa 3 ayı beklemeden tedavi başlanmalıdır. bunuda sadece bir ortopedi hekimi kurgulayabilir.

 25. Esma dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler bebeğim bir bucuk aylık kalça ultrasonu çektik SAĞ KALÇA ALFA 60 DERECE, BETA 55 DERECE TİP 1A SOL KALÇA ALFA 52 DERCE, BETA 55 DERECE TİP 1B normal mı bana iki bez üst üste takmam önerildi sizce yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 26. Şeyma dedi ki:

  Merhaba hocam
  Sağ alfa/beta:68/53
  Sol alfa/beta:65/57

 27. Duygu dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Bebeğim 34 günlükken yapılan USG de

  Sağ alfa açısı: 58 beta açısı: 55
  Sol alfa açısı: 55 beta açısı:56 olarak ölçüldü

  66 günlükken tekrarlandı ve
  Sağ alfa açısı:59 beta açısı52
  Sol alfa açısı:58 beta açısı 52 derece dendi röntgen de çekildi fakat elimizde değil sizce değerler olması gerekenin çok mu gerisinde 3 ay beklemeden tedavi başlanmalı mı? Şimdiden çok teşekkür ediyorum..

  • Duygu dedi ki:

   Bulgular TİP 2A kalça ile uyumludur yazılmış

  • Eğer USG doğru yapıldı ve değerler doğru ise, tip 2 a+ gruba giriyorsunuz ve tedavi gerekmeden 3 ay dolumuna yakın tekrar USG yapılmalısınız. eğer son ölçümde normal değerlere ulaşılırsa sorun yok. aksi durumda tedavi gerekir. şu an içinde olduğunuz duruma fizyolojik immatürite denir ve kendiliğinden düzelmesi beklenir. bu bilgiler USG nin doğru olması koşuluyla……

 28. imren özdemir dedi ki:

  merhaba Hocam
  kızımın 1 aylık usg sonuçlarında ;
  sağ alfa:65 beta:43
  sol alfa:57 beta:46
  sonuçlar tedavi gerektirir mi? doktorumuz çift bez önerdi ama çift bez tedavi değildir diye okumuştum ne yapmamız gerekir
  teşekkür ederim

  • çift bez tedavi değildir. zaten bulgularınız tedavi gerektirir bulgular değil. sol alfa 57 derece yetmezlik anlatır ama ilk 3 ay içinde tedavi gerektirmez. detayları öğrenmeniz için bir çocuk ortopedisti ile yüz yüze görüşmeniz gerekir ve takip için sağlıklı olur.

 29. kübra dedi ki:

  hocam ben 22 yaşındayım 1.60 boyundayım ve 69 kiloyum 1 yaşındayken kalça çıkıklıgından 2 kere ameliyat oldun ve şuanda bacagımda agrı var bazı hareketleri yaparken egilme dik durma gibi agrı yapıyo ve bacagımn biri kısa biri uzun çok az bi fark var ama yürüyemiyorum bu yeni meydana geldi tedavi nasıl olur ve ne kadar sürer

  • röntgenlerinizi ve sizi görmeden sorularınızı yanıtlayamam, çünkü şu anda sorunlarınızı yaratan hastalığın ne olduğunu bilmiyorum. geçirdiğiniz hastalığa, ameliyatlara, olası komplikasyonlara veya gelişim sırasındaki sorunlara bağlı şu anda ki yakınmaları yaşayabilirsiniz. tanı için önerdiğim işlemleriniz yapılmalı.

 30. Fatma dedi ki:

  İyi günler hocam benim 2.5 aylık kızımda sağ kalça alfa 61 sol kalça alfa 58 çıktı. Ortopedi doktoru iyi dedi ama yine de size de sormak istedim. Bir de bir ay sonra röntgen de çekelim dedi çektirmelimiyim bebeğime röntgenin bir zararı olur mu acaba?

  • 3 ay dolarken tekrar USG yapılmalı, normal değerin altındaysa tedaviye başlanması gerekir. röntgen bu dönemde kesinlikle bir tetkik aracı değildir. ayrıca radyasyon verir.

 31. Aylin Kaya dedi ki:

  Merhaba hicam.Kizim 3 aylık iken sol kalçada alfa açısı 54 derece oldugundan cift bez taktik doktor kontrolunde tabi.4 aylik oldugunda gittigkmiz kontrolde acisinin 57 derece oldugunu ve asetabukumda aciklik oldugu icin pavlik takmamiz gerektigini soylediler.Bugun 5 aylik olan kizim yine kontroldeydi 1 aylik pavlik kullanimi ile alfa acisi 59 beta ise 63 olculdu.Degerlendirmeniz nedir acaba? Doktorumuz normale donmus ama yine de pavlik 1 ay daha takilsin dedi.

 32. Yağmur dedi ki:

  Hocam merhaba oğlumun kalça ulltrastonunu yorumlarmısımız teşekkürler
  Sağ kalça Alfa 66
  Sok kalça Alfa 64
  Sağ beta 54
  Sol beta 52

  • Alfa değerlerinde 60 derece üzeri normali tanımlamaktadır. USG görüntülerinizi görmedim bu nedenle çocuğunuzun normal olup olmadığını bilemem ama raporunuz normal.

 33. Pinar dedi ki:

  Merhaba hocam
  Kizimi bulundugumuz sehirde iki ayri dr kalca us sonucu saglam oldugunu soylediler fakat ben bizim sulalemizde bir-kac kişide kalça çıkığı olduğu için ankarada bir prof. götürdük ve orda biri 52 diğeri 55 cıktı gerekli tedaviyi uyguladık.simdi bir oğlumuz doğdu 1 aylik.fakat muglaya taşındım ankara bize çok uzak antalyaya gelmek istiyoruz biraz riskli korkusuyla us güvenilir bir dr çekmesini istiyoruz.sizin hastanız alan bir arkadaşının tavsiyesi ile size gelmek istiyoruz sorum şu us siz mi çekiyorsunuz birde ne zaman gelmemiz uygundur.

  • ultrason tetkikini radyolojiden arkadaşlar yapıyor, bunun için telefonlarını verebilirim, USG için son derece güvenilir merkezlerdir. benim sizi görmem bebeğinizin 1.5 aylık döneminde uygun olur.

 34. onur dedi ki:

  Hocam merhaba. Bebeğimizin usg sonucları

  61 gunlükken sol alfa 55 tip2a, (özel hast.)
  90 günlükken sol alfa 56-58 tip2b,(özel hast.)
  93 günlükken sol alfa 53-55 tip2b (tıp fak. hast.)

  olarak verilmistir.

  bir uzman 6 aya kadar herhangi bir tedaviye ihtiyac yok, klinik olarak normal derken baska bir uzman tublinger ortezi onermistir. sizden bu konuda bilgi almak istiyorum. yardimci olursaniz sevinirim. ilginiz icin tesekkurler.

  • usg filmlerinizi ve bebeğinizin muayene bulgularını bilmiyorum. bu nedenle elinizdeki verilerin doğruluğunu bilemem. ancak verdiğiniz sonuçlar tedavi gerektirir, beklenmez.

 35. Saniye dedi ki:

  Hocam merhaba. Bebegim yeni dogdugunda bir aylikken yapilan usg(özel hastane) de degerler normal cikmisti. 3 aylik olduk gittigimiz cocuk doktoru fiziksel muane ederken suphelenmis.kalca filmi istedi biz tekrar usg yaptirdik(kepez devlet hast) degerler yine normal cikti. Ama cocuk doktorumuz ben süpheleniyorum kalca gelisim geriligi var gibi dedi. Ne yapmaliyiz su an 5 bucuk ayligiz. Kafam cok karisik yol gösterir misiniz

 36. Saniye dedi ki:

  Sorun olup olmadıgı elle yapılan fiziksel muayenede anlasılma olanaği var mi? Sorun olma ihtimali tespit edilmeden röntgen çektirmek istemiyorum. Lutfen yardimci olur musunuz

 37. Pelin uçrak dedi ki:

  Feyyaz hocam oglum 1 aylık kalça ultrason sonuçları su sekilde:
  Sag alfa 60 beta 51
  Sol alfa 60 beta 53
  İkisi içinde tip 1 denmiş ama sınırda oldugu içşn endişeleniyorum. Tedavi gerektirir mi? Sizin yorumunuz nedir?

 38. Eslar dedi ki:

  Hocam benim kizim 6 aylıkken çektik rotken ve kalcada gelişim geriligi var dendi bizi ortupedige yönlendirdi ama vakit kaybetmeden başka bir yerde otrasyon çektik normal denildi bilmiyorum kafam çok karışık sizce hangisi inanicam şaşırdım değerler sağkalca alfa 73 beta 52 sol kalca alfa 70 beta 53

 39. Gül dedi ki:

  Hocam kizim 2 ay bir haftalikken çekilen usg degerleri

  Sag kalca alfa 53 beta 55
  Sol kalca alfa 50 beta 56 ikisine de tip2a denildi

  Bu degerler tedavi gerktrr mi bandaj takilmali midir

 40. Eslar dedi ki:

  Hocam sizden öncelikle çok çok özür diliyorum sizi biraz sorularla yordum öncelikle ortopedi dokturuna gittik ve kızımın kalçasinda hiç bir sorun olmadığını söyledi bacak boyu eşit dedi ama ben yinede emin olamıyorum kizim bacagini uyurken aciyo ve sanki bacak boyu kısa kızım 7 aylik oldu eğer cikiklik yok ise gelişimi biraz geriyse nasıl bir süreç bizi bekliyor geç kalmış oluyomuyoz lütfen hocam yardımcı olun

 41. Murat ÇAKMAK dedi ki:

  Hocam Merhaba;
  kızım 2 Ay 11 günlük iken çekilen ultrasonda:
  Sağ a açısı 63, b açısı 51 derece
  sol a açısı 62, b açısı 50 derece idi.
  Kızımın sağ bacağındaki boğum çizgileri sol ile eşit olmadığından 7 aylık iken dr tavsiyesi ile röntgen çekildi, röntgen sonucunda Sağda asetabuler 26 derece (radyoloji uzmanına göre 26 derece ortopedi doktoruna göre 23 derece), solda asetabuler açı 20 derece ölçüldü. Sonuç olarak ortopedi doktoru önce palvik bandaj kullanın dedi hemen sonrasında yada bir ay bekleyip tekrar bakalım dedi. Ne yapmamızı önerirsiniz? Teşekkür ederim.

 42. Nilay dedi ki:

  Hocam merhaba kızım 3 aylık kalça ultrasonunda sağ alfa 65beta 52,sol alfa70 beta42 derece olarak ölçüldü bişey yok iyi dediler sizce sonuç nasıl

 43. Serifr dedi ki:

  2 aylik bebegim sag kalca Alfa:63 Beta:55 sol kalca Alfa:61 Beta:57 acaba degerleri nasil henuz doktora gosteremedik

  • değerler normal ama görüntüleri doktorunuza gösterin.

   • Reyyan dedi ki:

    Hocam benim 50 günlük kızıma kalça ultrasonu çekildi.sag alfa 64 beta 43 sol alfa 61 beta 47 sizce normalmi

    • yazılan dereceler normal ama USG normalmi görmeden bilemem.

     • Gürcan dedi ki:

      Merhaba Hocam; ben Ordu da yaşamaktayım bebeğim 45 günlük ve bugün çektirdiğimiz Kalça USG sonucunda;

      sol kalça: alfa 63, beta 53
      Sağ kalça: alfa 59, beta 54 sonuç: Sağ Tip IIa kalça çıktı.

      Antalya’ya sık sık gelmekteyiz hocam sizce bu sonuçlarda bir sorun var mı. Buradaki doktorumuz herhangi bir sorun olmaz dedi ama çok endişeliyiz sizin adınızı bir arkadaş tavsiye etti. Eğer ki gelin derseniz hemen geleceğiz şimdiden teşekkürler hocam.

 44. Reyyan dedi ki:

  Hocam benim 50 günlük kızıma kalça ultrasonu çekildi.sag alfa 64 beta 43 sol alfa 61 beta 47 sizce normalmi

 45. Gökçe dedi ki:

  Hocam merhabalar benim kızım 3 aylık kalça çıkıklıgı var us sonuçlarına sağ kalça ALFA açısı 62 beta açısı 48 sol ALFA açısı 58 beta açısı 52 bir haftadır bandaj kullanıyoruz bandajlı kullanmaya gerek vardı yada çift bez işe yararmı

 46. ilkay dedi ki:

  hocam merhaba şuan 8,5 aylık bi kızım var bir aylıkkenki us sonucunda sol kalça alfa açısı 46 idi doktorumuz palvik bandajı verdi dördüncü aya kadar kullandık üç aylıkkenki son ölçümümüzde alfa açısı 62 idi bu ölçümler hep yandan çekildi yalnız aynı problemden kuzenim kızını size getirmiş sizin söylediğinize göre sadece yandan değil düzde çekilmesi gerekir ve kalça filmide çekmek gerekir demişsiniz bizim tedavi sürecince hiç kalça filmimiz çekilmedi sadece yandan ultrasonda ölçüm yapıldı filme göremi değerlendiriliyor tedavinin olumlu olup olmadığı kafam çok karıştı kızımın tedavisi olmamış olabilir mi?tekrardan bi kontrole götürmem gerekir mi? karamanda oturuyorum konyada tavsiye edebilceğiniz bu konuda uzman iyi bir doktor var mı? şimdiden vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

 47. esra dedi ki:

  merhaba ,kizim 2 buçuk aylik 1 ay önce kalca ultrason sonucu cikikligi meyilli olduğu söylenerek 1 aydır çift bez kullanıyorum.Bugün ultrason çekildi sonuçları sağda alfa 58,veya 44 solda alfa 58 ,beta 46 derece olculmustur.Sonuç için ne onerirsiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Veya 44 dediğiniz sağ kalça beta değeri ise ve USG tetkikiniz doğru yapıldı ise şu anda bebeğiniz fizyolojik immatürite denen bir durumda. bu durumun kendiliğinden düzelimini 3 ay sonuna kadar bekleriz. 3 ay dolunca USG tekrar çekilmeli eğer değerler düzelmediyse tedaviye başlanması gerekir.

 48. Zehra dedi ki:

  Merhaba Hocam, 11 haftalık kızımın Genel Pediatri de yapılan kalça kontrolünde USG sonucu

  sağ kalça alfa açısı 56 beta açısı 58 derece,
  sol kalça alfa açısı 58 beta açısı 60 derece ölçülmüş çift bez kullanmamız ve 3 hafta sonra tekrar kontrol edilmesi gerektiği söylendi bu süre içinde açılar düzelebilir mi yoksa Çocuk Ortopedisine muayene olup tedavi mi olmalıyız?

 49. Gökçe dedi ki:

  Hocam merhaba benim kızomda kalça çıkıklıgı vardı ilk başlarda ölçüsü şah alga 63 sol Alfa 58 di yeni çekdirdimde sağ 67sol 66 olmuş yanlız sol ayakla 1’2cm kısalık var ne yapmak gerekiyor. Tedavisi varmı

 50. Ercüment koyinci dedi ki:

  Hocam merhaba 1.5 aylik kizimin degerleri asagidaki gibi onerilerinizi ve degerli yorumlarınizı rica ederim
  Kemik capi : yeterli
  Kemik köşe : keskin
  Kıkırdak çatı : örtüyor
  Alfa : 62/57
  Beta : 48/55
  US kalca tipi : tip la/tip lla
  SONUÇ : Sagda tip la solda tip lla kalca us incelemesi

 51. Busra dedi ki:

  Merhaba,1ay 12 gunlukken kizimin sag alfa 60 beta 55,sol kalca alfa 57 beta 56..2ay23 gunlukken sag alfa 60 beta 55 olup,sol kalça alfa 57 beta 57 derece ölçülmüş tur sizce nasil bir yol izlenmelidir

 52. Busra dedi ki:

  Selam

 53. MUHAMMED ÖZEL dedi ki:

  HOCAM MERHABA,
  KIZIM 30 GÜNLÜKKEN ÇEKİLEN KALÇA ULTRASONUNDA
  SAG ALFA 62 BETA 40
  SOL ALFA 59 BATA 43
  ÖLÇÜLMÜŞTÜR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ? TEŞEKKÜRLER.

 54. Gamze dedi ki:

  Merhaba kolay gelsın öncelıkle
  Kızım 3bucuk aylıkken sağ alfa 58 sol alfa 63derece sag beta 44 sol beta 50 derece cıktı cıft bez uygulamasına yönlendırdı ortopedı doktoru suan yıne gıttık 4bucuk aylıgız ve sag alfa 64 sol alfa 68 sag beta 47 sol beta 50 derece cıktı ve bıze düzelmıs dedıler ıkıncı kez baska bı doktora göstermelımıyım acaba
  ? Sizce durum nedır?
  Sımdıden cok tesekkur ederm zaman ayıracagınz ıcın ?

 55. Yagmur dedi ki:

  hocam kizim 2 aylik kalca ultrasonunda alfa sag 64 sol 61 cikti cift bez kullanimi ve takibi onerildi. sizin gorusunuz nedir

  • usg lerinizi görmeden verdiğiniz değerlere göre konuşursam her iki değerde sağlıklı kalçayı tanımlar. yani eğer doğru yapıldılarsa kızınız sağlıklı, ne ara bezi ne takip gereksinimi var.

 56. Gürcan dedi ki:

  Merhaba Hocam; ben Ordu da yaşamaktayım bebeğim 45 günlük ve bugün çektirdiğimiz Kalça USG sonucunda;

  sol kalça: alfa 63, beta 53
  Sağ kalça: alfa 59, beta 54 sonuç: Sağ Tip IIa kalça çıktı.

  Antalya’ya sık sık gelmekteyiz hocam sizce bu sonuçlarda bir sorun var mı. Buradaki doktorumuz herhangi bir sorun olmaz dedi ama çok endişeliyiz sizin adınızı bir arkadaş tavsiye etti. Eğer ki gelin derseniz hemen geleceğiz şimdiden teşekkürler hocam.

 57. Gülçin dedi ki:

  Kızım 57 günlük bugun yaptırdığımız ultrason sonucu
  saf kalça alfa 58 beta 55
  Sol kalça alfa 65 beta 55
  Sagda graf tip 2 görüntüsü mevcut yazıyor

 58. Gamze dedi ki:

  Merhaba hocam, kızım sag alfa 56, sol alfa 61 cıktı, sag sınırda dedi doktor, pzts gunu goturecegim tekrar ama sizin gorusunuzu almak istedim önce, tedavi uygulanmalı mı acaba? Cok tesekkurler

 59. shebnem dedi ki:

  hocam alti bucuk aylikken yapilan usg normal denildi wimdi bir yas uc aylik ordek gibi yuruyor.rontgen cekdirecegim sorun cikarsa ameliyyatcmi olmasi getekir.rewekkurler onceden hocam

 60. Serap dedi ki:

  Hocam merhaba,Bebegim 4 ay 7 gunluk iken kalca usg de sağ alfa 60 beta 45 olup solda alfa 64 beta 44 derece cıktı. palvik bandajı kullanmalimiyiz. Emin olamayıp röntgende çekildi sonucu bekliyoruz bayram sonrası hafta belli olacak sonuç.bandajla bebegim çok huzursuz oluyor başka bir tedavi şekli varmi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 61. Feray dedi ki:

  Merhaba,
  Bebeklerim ikiz oldu.şuan 48 günlüğüz.bugün ultrason. Çekildik kızım sağ alfa 59 beta 44, sol alfa 63 beta 47 cıktı.

  Dağda tip 2 a us bulguları cıktı.çift bez önerdi.sizce korkulacak bi şey varmı

 62. Nilgün dedi ki:

  Kızımıza 28 günlükken çekilen usg sonucu iki taraflı kalça gelişim geriliği teşhisi kondu. Özel bir hastanede ortapedi doktoruna gittik ve bir süre çift bez kullanmamız söylendi. Süre sonunda hiç bir düzelme olmadığı ve bulguların tip 2c sınıfında olduğu tedavi için hemen bandaj takılması gerektiğini öğrendik.Özel bir hastanede Bandaj takıldı ve biz o güne kadar araştırdığımız için takılan bandajdan da doğru uygulandığından da emin olamadık. Araştırmalarımız sonucunda takip eden gün kızımızı Feyyaz Bey’e götürdük ve yanılmamıştık. Hocam Bandajı ve uygulamayı hatta raporları da doğru bulmadı. Yeniden usg çektirdik kızımızın sağ ayağı tip 3 sol ayağı tip 2 sınıfındaydı yani daha kötü durumdaydı, Feyyaz Bey’in dediği gibi önce çekilen usg raporu da hatalıydı.Kendisi hemen yeni bandaj taktı. Söylediklerini harfiyen uyguladık. Bizi en olumlu ve en olumsuz yaşayabileceğimiz durum ile ilgili en iyi şekilde bilgilendirdi.2.5 ay gibi kısa bir sürede tip 3 kalçadan tip 1 kalçaya ulaştık. 40 larda olan alfa açılarından 60’lı değerlere geldik. Bandajımız 20 gün sonra çıkacak. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durum ve erken teşhisle ehli olan doktorun gözetiminde doğru aile uygulamasıyla tedavi başarısı çok yüksekmiş anladık.Endişelerimiz böylelikle son buldu. Biz tecrübe ettik ve tedavimiz sürüyor. Hocama verdiği güvenden ve tedavi sonucundan ötürü anne baba olarak ve kızımız adına minnettarız. Tecrübemizi memnuniyet olarak iletmek istedik. Daha nice hastalarına şifa olması dileğiyle.

 63. Ayşe Nur kuş dedi ki:

  Merhabalar hocam benim kızım 1 aylıkken her iki tarafta problem var tip2a dendi.frrjka kullandık şimdi 9 aylık kontrole gittik sağ tarafta minimal bir problem varmış sanırsam alçıya almamız söylenmişti devlet hastanesinde orada yapamadılar Gaziantep tıp fakültesine sevk edildi orada yine filmi çekildi. Doktorumuz denis Brown ayakkakınısı yazdı arasında demir olan onu aldık iki gündür takıyoruz ama bebek çok hareketli sürtünmeye ve ayakta durmak istiyor oturuyor. Hangi hareketleri yapabilir hangilerini yapamaz merak ediyorum yardımcı olur musunuz.?

 64. selin dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 2 bucuk aylık sağ kalça alpha 63.5 beta 44.4 , sol kalça alpha 57.1 beta 44.6 ölçülmüş değerler nasıldır doktorumuz tubingen cihazını önerdi ve 3 ay kullanmamız gerektiğini söyledi. İleri derecede mi kızımın rahatsızlığı

 65. selin dedi ki:

  Merhaba hocam kızım 2 bucuk aylık sağ kalça alpha 63.5 beta 44.4 , sol kalça alpha 57.1 beta 44.6 ölçülmüş değerler nasıldır doktorumuz tubingen cihazını önerdi ve 3 ay kullanmamız gerektiğini söyledi. İleri derecede mi kızımın rahatsızlığı

 66. Bahar dedi ki:

  Merhaba hocam 2 bucuk aylik kizimda Sag fermur basi 13.9 mm capindaolculmus olupstrüktür3 tabidir sagda alfa acisi 60 beta acisi 63 derecedir sol fermur basi 13.8mm capinda ölçulmus olup strüktürü tabidir.fermir basi sekonder ossifikasyon merkezi gelismistir sol da alfa acisi 61 beta acisi 49 derecedir sag tip1 sol tip 2 dendi gelisimsel kalca cikigi sol kalcanin gelisimi geriden dendi tubinger ortezi kullanyrz 10 gundur ciddimi hocam sizce durumu

  • bana verdiğiniz değerler hepsi tip 1. yani sağlam kalçayı anlatıyor. niye tedavi önerildiğini anlamam olası değil. USG çekimi ve raporlanması doğruysa ki görmeden bunu söyleyemem, kalçalar normal.

 67. Soner şayık dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar oğlum için özel hastane sağ kalça alfa 52 beta 53 sol kalça alfa 55 beta 52 nasıl dereceli nasıl bir tedavi önerirsiniz ve hastalığı ne aşamada bebek 65 günlük saygılar

  • hastanızı görmeden tedavi önermek olası değil. eğer sonuçlarınız doğruysa kesinlikle tedavi derhal başlanmalı. buna karar verebilmek için hem USG filmlerinizi hem de bebeğinizi görmemiz gerekir.

 68. Aysun dedi ki:

  Yorum

 69. Aysun dedi ki:

  Hocam 35günlük bebegim

 70. Aysun dedi ki:

  Hocam bugun kizimi ultrason cektirdik sağ alfa 45 beta 61
  Sol alfa 37 beta 65 bandaj takilcak pazartesi bu yöntemle gecer mj kalici bisey olur mu ölcümler cok gerimi bilgi verirseniz cok sevinirim

  • ölçümleriniz doğruysa ciddi bir kalça çıkığı tablosunu anlatıyor. iki taraflı kalça çıkığı ve bu derecelerde olunca bandajla tedavi garantiniz yoktur. ancak ilk tedavi bandajla başlanır.

 71. Deniz dedi ki:

  Feyyaz bey merhaba;
  Oğlum 1 aylıkken kalça ultrasonu çektirdik.Şu anda 3 aylığız.
  Sağ kalça Alfa 53.6 / Beta 58.7
  Sol kalça Alfa 52.2 / Beta 65.2
  Gelişimi normal midir? Yoksa tedavi gerekli midir?
  Şimdiden çok teşekkürler.

 72. Leyla dedi ki:

  Merb hocam ilk gttgmzde aol kalça gelişmemiş biray aora gelin dedndi gttik dediler temiz bide sizin degerlere yorum yapmanızı istedim sağ alfa 67 beta 53 sol 63 betasıda 52 ismim leyla

 73. Leyla dedi ki:

  Hocam degerlerimiz sağ alfa67 beta53 sol alfa 63 beta52 yorumlarsanız sevinirim

 74. Serap dedi ki:

  Merhaba h9cam kızım 2 aylık bugün kalca ultrasoni çektirdik sonucu da sağda alfa acısı 57 derece beta acısı 48 derece solda alfa acısı 64 derece beta acısı da 43 derece cıktı sonuç nedir öğrenebilir mıyım acaba ??

 75. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam kızım su an 9 bucuk aylik oldu. 45 günlük iken sol alfa 58 cikti.1 ay çift be kullandik.tekrar usg sonucumuz sol alf 59 cikti. Ortapedi doktoruna gittik frejka yastigi önerdi. Bunu taktigimizda 3 bucuk aylik idi. 1 ay sonra gittik usg de sonuclar normal dendi. Biz onlem amaçlı 5 bucuk aylik iken tekrar gittik ortapediye usg normal cikti ancak 1 ay sonraki kontrolde rotgen çekildi sol kalca da kalca gelisim geriliği oldugu söylendi 2 ay Dennis brown ateli önerdi baska bir prof ortapedi doktorumuz ama hala sol kalcada aciklik oldugu soylendi ve dedigim gibo 9 bucuk aylik olduk hala ayni aleti takmaya devam etmemiz gerektigi soylendi 1 2 ay daha sizin öneriniz nedir lutfen yardımcı olabilir misiniz. Simdiden tesekkurler.

 76. Bahar dedi ki:

  Hocam merhabalar kizima 3 aylikken kalca gelisim geriligi teşhisiyle pavlik bandaj takildi şu anda 5 ayin içindeyiz en son degerlerimiz
  Sag taraf:alfa 62
  Beta 55
  Sol taraf:alfa 60
  Beta 55
  Son durumumuz nedir yorumlarsaniz sevinirim daha ne kadar süre takmamiz gerekir

 77. Ayse dedi ki:

  Sorum neden görünmuyor acaba

 78. Vysl dedi ki:

  50günlük bebeğim Sağ 60cm sol 60cm dedi sadece ve sınırda olduğunu çift bez kullanmam gerektiğini söyledi doktor siz ne dersiniz hocam. Vysl

  • verdiğiniz değerler ultrason değerleri ise ve cm değil derece ise ve eğer doğru yapıldıysa ki görmeden doğruluğunu bilemem, sağlıklı kalça değerleridir ve tedavi gerektirmez.

 79. ahsen dedi ki:

  4 aylık :sağ kalça alfa 70 beta 51 sol kalça alfa 65 beta 45

 80. nilgün dedi ki:

  Merhalar
  2aylıkken yapılan ulrrason muayenesi gayet normalken 6. Ayımızda kalçaların birinin daha küçük görünmesi üzerine ortopediste gittik
  Röntgen sonucuna göre sağ kalçada gelişim geriliği var dendi ve ortez önerildi
  Sonrasında bir ünv hastanesine gidip farklı bir görüş almak istedik ve oradan da şimdilik gerek yok küçük bir kayma mevcut, kendi kendine düzelebilir yorumu geldi
  Tabii yorumlar farklı olunca içimize sinmediğinden 1 ay sonra da başka bir ünv hastanesine gittik ve beklememizi 2-3ay sonra tekrar kontrole gelmemiz söylendi
  Benim sorularım şunlar
  Şuan 10 aylığız ve 2 kere röntgen çekildi. Tekrar kontrole gitsem yine çekilecek mecburen. Zararı büyük müdür?
  Bir de doktorlardan biri yürüyünce gelin demişti, biri de 2-3Ay sonra
  Acaba nasıl hareket etmek lazım?
  Röntgenin zararından çekinmesem yeni bir kontrol istiyorum aslında
  Bir de birkaç derecelik bir kayma kendi kendine düzelir mi acaba?

  • hastanızı ve incelemelirinizi görmeden ne yapmanız gerektiğini söylemem olası değil. film çekiminde radyasyon var ve zararlı ama kalça çıkığı hastalığı net bir şekilde daha sorunlu. elinizdeki tetkiklerle kalça çıkığı ile ilgilenen bir hekimle görüşmeniz doğru olur düşüncesindeyim. hangi hastanelere gittiniz ve hangi hekimlerle görüştünüz bilmiyorum. bu işle uğraşan hekimle görüşmeniz iyi olur.

 81. Ümmügülsüm Korkut dedi ki:

  Hocam merhaba 2 aylık kızımın kalça ultrasonu sonuçları, sağ alfa 60 beta 55
  Sol alfa 57 beta 57 Bi sorun var mı sizce

  • evet sol kalçada sorun var

   • Ümmügülsüm Korkut dedi ki:

    1 ay sonra tekrar ultrason çektirin dediler bu kendiliğinden düzelir mi tedavi gerektirir mi ne önerirsiniz hocam çok az bişey demişlerdi ama size de danısmak istedim

    • 2 aylık bebekte verdiğiniz değerler ( eğer doğruysa) fizyolojik yetmezlik denen duruma giriyor. bu kendiliğinden düzelebilir anlamına geliyor. ancak benim uyguladığım takip 2 hafta aralı USG çekimi. düzelim devam etmiyorsa tedavi, veya 3 ay sonunda istenen değer kazanılmadı ise tedavi şeklinde. düzeldiyse zaten sorun yok.

 82. Meryem dedi ki:

  Merhaba
  3 buçuk yaşındaki kızımı yürürken içe basma sorunu var die ortopedi dr götürdüm muayene sonucunda kalça açı bozukluğu var dendi o yüzden içe bastığını söyledi. Kalça açı bozukluğu nedir ne ile düzelir acaba düzelebilecek bişey mi şimdiden teşekkürler

 83. Aysel dedi ki:

  Merhaba hocam 38 günlük bebegimin sağ Alfa açısı 62beta 46 derece sol Alfa açısı 45 beta 81 derece desentre sınırında kalça sublüksasyon yazıyor degerlendirirmisiniz.

 84. basak dedi ki:

  Hocam merhaba kızımda sol kalca gelişim geriliği vardı 6aylıkken alçıya alındı ancak 17gün kalabildi alçı kızımın poposunda yara yaptı acilde çıkardık alçıya alan doktor ben tekrar alçıya alamam düzelirse düzelir yoksa ileride ameliyat olur dedi biz bunun üzerine her ay düzenli filmini çektirdik suan 1yaşında kalçada çıkıklık yok gelişimide olumlu yönde ilerliyor fakat çatı ameliyatı gerekebilir dediler bunun gelişimi ameliyata gerek kalmadan düzelme ihtimali var mı merak ediyorum iyi günler

 85. Fatma dedi ki:

  Hocam merhabalar benim iki aylık kızım var kalça ultrasonu çektirdim değerleri
  Sağ kalça:alfa açısı 71,beta acisi41
  Solkalca :alfa acisi71,beta acisi57

 86. Fatma dedi ki:

  Merhabalar hocam 2aylik kizim var kalça us çektirdim sağ kalça alfa açısı;71,beta41
  Sol kalça alfa71,beta 57

 87. Nil dedi ki:

  Merhabalar
  Kızıma 34 günlük iken kalça ultrasonu yapıldı. Sonuçta şunlar yazmaktaydi.
  – her iki femur başı asetebulumdadır.
  – bilateral asetabuler labrumlar femur başını kapsamaktadır.
  – femur başı asetabulum ilişkisi doğaldır.

  Sağ Alfa açısı 56°, Beta açısı 51° (tıp 2a)

  Sol Alfa açısı 57°, Beta açısı 51° (tıp 2a)

  Sonuç: tıp 2a kalça görünümleri fizyolojik olup, rutin takip ve kontrol önerilir.

  Bir ay sonra tekrardan ultrason a çağırdılar.

  Bu bir aylık süreçte bizim, bebegimize yapmamız gerekenler nelerdir?

  Gaz masajı yapıyordum, bacaklarını ‘m’ şeklinde yanlardan karnına doğru itip, gazını çıkarmasını sağlıyordum. Bu hareketin bir zararı olur mu?

  Cevaplarsaniz çok mutlu olurum. Teşekkürler .

 88. Ozan dedi ki:

  Sağ alfa acısı 53 beta 49 solda alfa acısı 60 beta 49 sorun olurmu hocam şimdiden teşekkür ederim

 89. adem canyurt dedi ki:

  hocam merhaba 45 günlük kızıma yaptırdığımız bilateral kalça us sinde
  her iki kalça ekleminde kemik çatı ve asetabular köşe doğaldır.
  her iki fermuar başında asetebulofermal kapsama oranı %50 nin üzerindedir

  SAĞ SOL

  ALFA 73 67

  BETA 44 41

  BİTERAL TİP 1

  hocam bu sonuçlara göre problem teşkil eden bir durum var mı varsa ne yapabiliriz.

 90. Tuğba dedi ki:

  Hocam merhaba, 1 aylık kızımın kalça USG değerleri: sağda alfa : 57 beta 63 , solda alfa 62 beta 49 çıktı Sonuçta sağda tıp 2a kalca deniliyor. Çift bez takılıp 1 ay sonra tekrar usg önerildi. Çoğu doktor çift bezin vakit kaybı tedavi edici olmadığını söylüyor , ne yapmalıyız?

 91. Gülcan dedi ki:

  Hocam merhabalar kızımda sol kalçada gelişim geriliği var 4.aydan itibaren sürekli pavlik bandaj kullanıyoruz. Röntgen de sol kalça 38derece çıktı yanlız elle yapılan muayene de bir sorun görülmesi1ay sonra gittiğimizde 35 derece olmuştu surat tipi abduksiyon cihazı önerdi doktorumuz ve 4 ay gece gündüz bunu kullanmamızı daha sonra kontrole getirmemizi söyledi 4 ay sonra kontrole çağırması beni endişeye düşürdü gün gün büyüyor cihazın ayarlanması yapılması gerekmez mi ve 35 derece olan kalça değerinin düzelme olasılığı nedir şuan 7 aylık gelişmesi bundan sonra daha yavaş mı olacak? Cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar ..

 92. Elif dedi ki:

  Hocam kizimin kalca ultrason sonuclari:
  Sag alfa 70 beta 39
  Solda alfa 71 beta 46
  Sonuclar nasil hocam?
  Kizima 2 aylikken cektirdik ultrason.

 93. Ozgul dedi ki:

  Merhaba hocam kızımın 42 günlük USG çekim değerleri sağ Alfa 65 beta 42 sol Alfa 53 beta 61 tip 2a sol kalça 70 günlük çekim sonuçları sağ Alfa 61 beta 55 sol Alfa 58 beta 53 tip 2b bü değerler normal değilmi ne yapmalıyım düzelme ye rağmen neden tip 2 b denildi.tesekkurler

 94. Fatma dedi ki:

  Mrb hocam. Kizim sol kalca cikigi vardi. 5 bucuk aylikken ameliyat oldu ve alciya alindi. 2 ay sonra alcidan cikarildi ve otez ayakkabi giydik 1 ay gece gunduz sonra sadece gece ve artik takmadik cunki cok hareket etmeye basladi kafasina vuruyodu surekli. Simdi 10 aylik ve rontgen sonucuna gore baş gelisimi iyi çati gelisimi biraz geride. Tekrar ameliyat olmasi gerekecekmi? Yoksa baska otez ayakkabi mi onerirmisiniz? Baska tedavisi ameliyatsiz var mi? Bize 15 aya kadar beklmeliyiz takipte olmamiz gerek dedi doktor, o zamana kadar gelisim de bi duzelme gelisim olma ihtimali var mi?

  • radyolojik bir çok kriteri değerlendirerek ve muayene bulgularınıza göre gelişme olasılığını değerlendirebiliyoruz. bunları bilmeden sorularınızı yanıtlamam olası değil.

 95. Cennet dedi ki:

  Hocam kızım dört aylık sağ alfa 60 beta 44 sol alfa 60 beta 45 olarak ölçüldü. Değerleri normal mi?

 96. sevda dedi ki:

  meraba hocam uc aylik yigenime dr subluksasyon demis ortapedinin.gormesi gerekiyormus bu nedemektir hocam yardimci olurmusunuz lutfen

 97. ilknur dedi ki:

  Hocam kizim 48 günlük sag Alfa 65 beta47 sol alfa 58 beta 50 normal diyildi ama tekrar kontrol onerildi kendiliginden normale ulasir mi?

 98. Elmas dedi ki:

  Hocam merhaba:
  Kızım şuan 4 aylık. 1 aylıktan sonra her ay usg çektirdik değerlerimiz sağ alfa 60 beta 55 sol ise alfa 59 beta 55 değerinde. Röntgen sonucunda sol kalça tembel 3 ay çift bez kullanım sonrası düzelir denildi. Daha fazla geç kalmamak için sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 99. Ömür dedi ki:

  Sayin Hocam merhaba 40 günlük oğlumun kalca ultrason sonucları aşağıdaki gibi çıkmıştır.suan frejka yastik kullanıyoruz.yorumlayabilir mısınız rica etsem.
  Sol kalca
  alfa a 45
  Beta a 86

 100. Zehra dedi ki:

  Hocam iyi günler benim bebeğim 15haftalık kalça çıkıklıgı var dediler ölçümleri şöyle
  ALFA AÇISI SAGDA 58DERECE SOLDA 65 DERECE ÖLÇÜLMÜŞTÜR
  BETA AÇISI SAGDA 58 DERECE SOLDA 47 DERECE ÖLÇÜLMÜŞTÜR
  Bu ölçülere göre bandaj kullanmamı istediler faydasını görür müyüm degerlerimiz nasıl hocam yardımcı olursanız sevinirim

 101. Ceyda Kurt dedi ki:

  Hocam bebeğimize 93 günlük iken tıp fakültesinde sol kalça alfa 53-55 derece olmak üzere tip2b gkd teşhisi konuldu. 100 günlük iken pediatrik ortopedist tarafından bandaja alındı. 3 hafta sonra alfa 61-63, 3 hafta daha sonra alfa 65-67 derece denilerek tedavi sonlandırıldı ve bandaj çıkarıldı.
  Hocam benim sorum, usg değerlerini hatasız ölçüldüğünü kabul edersek bandaj tedavisinden sonra bu hastalık tekrarlar mı?
  Tedaviye rağmen röntgen tetkikinden üzücü sonuçlar çıkabilir mi?
  İlginiz için çok teşekkür ederim.

  • kitaben USG normal değere ulaşıp tedavi sonlandırıldıktan sonra tekrar problem görülmez ancak pratikte ileri dönemlerde kalça eklem gelişimi duraksaması diye yorumladığımız sorunlu görüntülerle ender olarak karşılaşıyorum. bu USG nin çok net normal olduğunu bildiğim durumlar. üzücü denebilecek çok ciddi durumlar değil ama yinede yuva gelişiminin eksikliği durumları bunlar.

 102. Gül dedi ki:

  Hocam 2 aylık kızım kontrol amaclı usg çekildi

  Sağ alfa acisi 59 Sağ beta acisi 52
  Sol alfa acısı 62 Sol beta acisi 52
  Ortopedi doktoru çift bez önerdi sizde yorumlar saniz sevinirim

  • 2 aylık bu değerler fizyolojik eksikliktir yani kendi düzelimini beklediğimiz durumdur. 2 hafta aralı USG takibi gerekir. çift bez bir tedavi yöntemi değildir ben kullanmıyorum. USG görüntülerinizi ve bebek muayenesini bilmediğim için verdiğiniz değerleri doğru kabul ederek bunları iletiyorum, eğer değerleriniz hatalı ise durum tamamen farklı olabilir.

 103. Gülfiruz dedi ki:

  Hocam kızım 2 aylık konturol amaçlı usg çekildi sonucu
  Sağ alfa 59 Sağ beta 52
  Sol alfa 62 Sol beta 52
  Ortopedi doktoru çift bez önerdi sizde yorumlarsanız sevinirim hocam tessekkür ederim

 104. Özge dedi ki:

  Mrb hocam 62 53 degerlerimiz normlmi

 105. Merve dedi ki:

  Oğluma 1 buçuk aylıkken çekildi kalça ultrasonu SONUÇ:sağ alfa 67 beta 40
  Sol alfa 71 beta 35 normalmi acaba

 106. Aytaç dedi ki:

  Hocam kızım 26.10.2018 tarihinde doğdu. 25 Ekimde çektirdiğim kalça Usg sinde
  Sağ kalça
  Alfa 61
  Beta 61

  Sol kalça
  Alfa 70
  Beta 48

  1ay sonra tekrar USG önerdi
  Problem var mıdır? Yorunmlarsanız memnun olurum

 107. Tusem dedi ki:

  Merhaba hocam bebeğim 2 ay 18 günlük tıp 1 b sol kalça çıkıkligi varmış palvik bandaja başladık bugün bunu kullanma süresi nedir düzelir mi çok kötü oldum ilk bebek kız çocuğu 🙁

 108. İlim dedi ki:

  Merhaba hocam. Kızım 3ay 12 günlük.gecen hafta USG çekildi. Beta değerleri normal alfa değerleri ise : sağ alfa 62 ,sol alfa 59 ölçüldü.Abduksiyon cihazı takıldı. Bu değerlere göre uygulanan tedavi (abduksiyon cihazi) gerekli mi acaba? Ve ne kadar sure kullanmalıyız?

 109. İlim dedi ki:

  Merhaba hocam. Kızım 3ay 12 günlük.gecen hafta USG çekildi. Beta değerleri normal alfa değerleri ise :
  sağ alfa 62
  sol alfa 59 ölçüldü.
  Abduksiyon cihazı takıldı. Bu değerlere göre uygulanan tedavi (abduksiyon cihazi) gerekli mi? Ne kadar sure kullanmalıyız? Ve olması gereken değerler nedir acaba?

 110. İlim dedi ki:

  Merhaba hocam. Kızım 3ay 12 günlük.gecen hafta USG çekildi. Beta değerleri normal alfa değerleri ise :
  Sağ alfa 62
  sol alfa 59 ölçüldü.Abduksiyon cihazı takıldı. Bu değerlere göre uygulanan tedavi (abduksiyon cihazi) gerekli mi? Ne kadar sure kullanmalıyız? Olması gereken Normal değerler nedir acaba? Yorumlarsaniz çok sevinirim.çok tedirginim

 111. Semra ABAOĞLU dedi ki:

  Hocam bugün kızım 3 ay 8 günlük. 17 gündür pavlik bandaj takili. 2 gün önce tekrar ultrason çekildi çok anlamıyoruz bi bakıp durumunu nedir açıklayabilir misiniz. sağ alfa 64 beta 32 ,sol alfa 63 beta 32 .kemik çatı yeterli yeterli yeterli yetersiz. kemik köşe keskin kunt kunt kunt düz, kıkırdak çatı örtüyor örtüyor örtüyor ortmuyor. Cevap bekliyoruz hocam

 112. Tuğba dedi ki:

  Hocam 45 günlük bebeğimizin ultrason değerleri
  Sağ alfa 61 beta 50
  Sol alfa 58 beta 56
  Tip 2a dendi bandaj kullanmaya başladık.

  60 günlükken tekrar ultrason çekildi
  Sağ alfa 60 beta 53
  Sol alfa 58 beta 52
  Bandana devam etmelimiyim yoksa üç ay içinde kendisi düzelir mi?

 113. Mustafa dedi ki:

  Hocam 2 ay +1 haftalık iken sol tarafta kalça cikigi tanimiz konuldu.

  Usg , cocuk ortopedistimizin onerdigi tecrübeli bir radyolog tarafından cekildi.

  Rapor şu sekilde:

  Sağ taraf normal

  Sol taraf:

  Sol Femur başı Epifiz kartilaji asetabulum içerisinde gözlendi . Femur başı ile asetabulum eklem yüzü arasında belirgin bir aciklik izlenmeDi . Femur başı üst dış kadrana deplase değil. Eklem kapsulunda yalana izlenmedi . Asetabular köşe kunt ve asetabulum sığ gorunumdedir.

  Alfa acısı :

  Sağ : 64
  Sol : 54

  SONUÇ : Sağ tip 1 kalca
  Sol tip2a : 3 ayın altındaki çocuklarda sığ asetabulum, 50-59 derecedir. BUNLAR İMMATUR KALÇA kabul edilir

  Doktorunuzla görüştüğümüzde :

  3. Ay tekrar değerlendirmek üzere bizi gönderdi ancak bizim içimiz rahat etmedi bu sürede palvik bandaj kullanimi veya ek destek tedavi gerekir mi?

 114. Şeyma Güven dedi ki:

  Hocam merhaba alfa açısi sağda 57 solda 55
  beta açisı sağda 44 solda 44 hesaplanmis olup bileteral kalca tip 2a ile uyumludur yaziyro sonucta sizin yorumunuz nedir

 115. Şeyma Güven dedi ki:

  Hocam merhaba bebek 3aylik sonuclarimizda alfa açısi sağda 57 solda 55
  beta açisı sağda 44 solda 44 hesaplanmis olup bileteral kalca tip 2a ile uyumludur yaziyro sonucta sizin yorumunuz nedir

 116. şeyma dedi ki:

  Hocam merhabalar bebegimiz 3aylik iki hafta once usg cekildiginde alfa acisi sag alfa 57 sol afa 55
  beta acisi sag ve sol beta 44 derece sonuclandi sizin yorumunuz nedir

 117. Kadir dedi ki:

  Kızımız 75 günlük iken alfa değerleri bileteral 61 olarak ölçüldü( farklı iki hastane ölçümüde bu sonucu verdi). Ama doktorumuz ooo! 61 deyip tübigen cihazı verdi. Klinik muayenede bir şey yok demişti. Asıl sorum şu. 35 günlük iken röntgen istemişti bizden. Ona göre sol kalçada hafif gelişim geriliği var dedi. Hocam değerler normal dediğimde hayır sıkıntılı dedi(60 ın üstü sıkıntılıymış).biraz sıkıştırınca röntgene göre verdim dedi. Biz bu tübingen cihazı takmalımıyız ? Röntgen 35 günlükken Doğru sonuçlar verir mi

  • Eğer USG incelemeniz doğru yapıldı ve ölçümlerde doğruysa alfa 60 derece üzeri normaldir ve tedaviye gerek yoktur. ilk 6 ayda tanısal olarak usg daima röntgenden üstündür.

 118. Yaşar dedi ki:

  Doktor bey iyi çalışmalar. Oğlumun 50 günlük kalça usg sonucuna göre sağ alfa 62 beta 42, sol alfa 60 beta 40 olarak ölçüldü. 1 aysonra tekrar usg önerildi. Sizin görüşünüz bizler için çok önemli . Sizce bir olumsuzluk varmı verilere göre teşekkür ederim.

 119. Tuğba dedi ki:

  hocam dün kalça ulturasonu cektirdik Sağ kalça ve sol kalça alfa 62 beta 53 daha önce cektirdigimizde kalça çıkığı riski var dediler şuan değerler normal midir sizden bir bilgi alabilir miyim acaba ?

 120. Ayse dedi ki:

  Hocam kızıma ultrason çektirdik sağda alfa 68 solda alfa 54 beta 70 değerlerimiz nasıl

 121. Ayse dedi ki:

  Hocam meraba kızıma ultrason çektirdik sağda alfa 68 solda alfa 54 beta 70 değerlerimiz nasıl

 122. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam bebeğim 1 aylıkken sağ kalça alfa 67 sol alfa 59 çıktı
  2 aylıkken sağ alfa 70 sol alfa 58 çıktı 3 buçuk aylıkken sağ alfa 65 sol alfa 57 çıktı ortopedi sağlıklı bişeyi yok dedi ama içim rahat değil ne yapmalıyız

 123. Rabia dedi ki:

  Hocam merhaba 4 aylik kızım sağ kalca alfa açısı 62 derece sol kalça alfa açısı 57 derece olarak ölçülmüştür pavlik bandaj kullanmaya başladık 1 ay sonra kontrolü olacak sonucu ne olur acaba 1 ay yeterli bir süreç mı?

 124. Onur dedi ki:

  Hocam merhaba kizimiz 29 gunluk iken sag alfa acisi 53 beta 46,sol kalca alfa acisi 60 beta 45 olarak olculdu ne yapmamiz gerekli

 125. Onur ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba kizimin sol alfa 60 beta 45, sag alfa 53 beta 46,kizim birkac gun once 30 gunlukken usgye girdi suan ne yapmaliyiz sizce

 126. ebru dedi ki:

  Hocam merhaba
  kizim 4 aylıkken sağ kalca alfa 60 /sol kalca alfa 58di şimdi 5 aylık olduk .Dün cekindigimiz usgde sag kalca alfa 60 \sol kalca alfa 60 denildi ve biz 3 hafta palvik bandaji kullandik.
  Benim anlamadığım sol kalcada sorun vardı bu ay yerine oturmuş dendi ama Hocam sol kalca gelişmiş iyi guzel,ama sağ kalca bana bu ay sanki gelişmemiş geldi.Doktor muayenesinde atel ayakkabı önerdi sizce değerleri normal mi
  Tesekkurler

  • ebru hanım verdiğiniz değerler normal, ancak iyi bir USG çekimi ve ölçümü çok önemlidir. verileri görmeden tek söyleyebileceğim ilettiğiniz dereceler normal. sağ size niye gelişmiş gelmedi anlamadım?

 127. nihal dedi ki:

  Hocam merhaba
  Kızımın 4 aylık usgsi sol alfa 58 sağ alfa 60 olarak tespit edildi palvik bandaji kullandik.Kizim şimdi 5 aylık oldu dün çekilen usg sonuçları sağ alfa 60 sol alfa 60 denildi doktor sguzel dedi ve atel ayakkabı takılacak dedi.benim sorum 1 ayda sol kalca 2 cm ilerlerken sağ kalca aynı gibi geldi.bi de bu ayakkabı kalca duzeldiyse gerek var midir

  • verdiğiniz 60 değerleri cm değil derecedir. 60 normal bir kalçayı tanımlar ve ilerlemek(sizin tabirinizle) zorunluluğu yoktur. ayakkabı sorunuz için verilerinizi ve hasta muayenesini görmeden yanıt vermem doğru değil.

   • nihal dedi ki:

    Sayın hocam
    Doktorumuz atel ayakkabı icin yine olası bir kaymayı önlemek için falan dedi doğru mudur?kalca oturmussa buna gerek var midir hocam atel ayakkabının olası zararı var midir
    Teşekkürler

    • bu cihazların hiç bir zararı yok, ancak gerekmiyorsa kullanılması anlamsız. USG görüntünüz ve muayene bulgularınıza göre hekiminiz düzelmeyi emniyetli bulmamış olabilir, bu verileri görmeden anlamam olası değil.

 128. Aslı özgel dedi ki:

  Hocam kızım 3 bucuk aylık solu 58 çıktı sağı 62 çıktı sizce pavlik bandaj mı yoksa çift bez mi önerirsiniz ne yapıcamızı bilemedik biz

 129. nihal dedi ki:

  Hocam merhaba
  Kızımın 4 aylık usg sonuçları sağ alfa 60 sol alfa 58 di.şimdi kizim 5 ay 1 haftalık dün usg cekildi sağ alfa 60 sol alfa 60 denildi.Doktor bey bize güzel dedi ve atel ayakkabı yazdı hocam size sorum ise 1 ayda sol düzelmiş tmm ama sağda gelişme olmamış gibi geldi ama sorunlu kalcamiz zaten soldu o düzelmiş denildi.size sorum atel ayakkabı düzeltiyor gerek varmidir? ikinci sorumsa bir ayda sol gelişme gösterip sağ gostemeyebilir mi bu normal mi?hocam lütfen yardımcı olur musunuz değerler normal mi

 130. yağmur dedi ki:

  Hocam merhaba
  Kizim 5 aylık sonuçlar şöyledir:
  Sag tarafta asetabulum yapısını belirleyen alfa 65 derece,
  ve asetabulum femur başı ilişkisini belirleyen beta 55 derece acisi normaldir.Sol tarafta ise asetabulum yapısını belirleyen alfa 60 derece ve asetabulum femur başı ilişkisini belirleyen beta 55 derece acisi normaldir .Nötral
  konumda ve manevra ile subluksasyon izlenmedi.
  Hocam 1 ay bandaj kullandik sonuçlar bu şekilde son gittogimizde doktor atel ayakkabı dedi napalim?

  • hekiminizin önerilerini uygulayın.

   • yağmur dedi ki:

    Sayin hocam
    Doktor atel ayakkabı sadece geceleri takılacak ve 12 saat duracak dedi biz kullanmaya basladik haftasına kizim dayanamadı artık her taktigimizda ağlamaya başlıyor ve saatlerce susmuyor 2 saat zor dayanıyor akabinde çıkarmak zorunda kalıyoruz .Doktorumuzda izinde eylülde gelecekmiş napalim takmasak olur mu üstelik eylülde gittigimizde röntgen de çekilecek hocam napalim atel ayakkabi takmasak olur mu

 131. Adem dedi ki:

  İyi gunler hocamn. Oglum 43 gunluk sag kalca eklemi alfa60 beta56 1A sol kalca eklemi alfa 58 beta 56 tip 2A doktorun branji olmadigi icin bisey önermedi 3 hafta bekleyin dedi ne yapmaliyim bekliyeyimi yoksa bir ortopedi uzanina gideyimi iyi gunler saygilar hocam

 132. Adem dedi ki:

  İyi gunler hocamn. Oglum 43 gunluk sag kalca eklemi alfa60 beta56 1A sol kalca eklemi alfa 58 beta 56 tip 2A doktorun branji olmadigi icin bisey önermedi 3 hafta bekleyin dedi beklemelimiyim yoksa uzamn bir ortobetik doktoruna gitmelimiyim iyi gunler saygilar hocam

 133. Ceylan dedi ki:

  Merhaba hocam kizim 1 ay 13 günlük kalca ultrasyonu cekildi sağ alfa açisi 60 beta açisi 53 dol alfa 58 beta açisi 56 sol tip 2A immatür kalça ile uyumlu görünümdedir yazıyor bu ne demek luftfen bilgi verirmisiniz

  • sol kalçanızın hastalık olmadan (fizyolojik) gelişim eksikliği olabileceğini anlatmaktadır. tedavi gerekmeden USG takibi ile normali yakalaması beklenir .
   (ancak USG çekimi ve ölçümlerin doğru olması koşuluyla!!!!)

 134. muhittin dedi ki:

  slm hocam kolay gelsin hocam kızım 1 aylıkken yapılan usg sağ kalça alfa 58 sol kalça alfa 56 2 aylık yani dün yaptığımız usg de ise sağ kalca alfa 62 sol kalça alfa 58 ve sonuç kısmında sağ tip I SOL TİP İLE KALÇA USG uyumlu bulgular denmektedir bu durumda aradaki 4 derecelik fark için kalça çıkığı var denilebilinirmi var ise ne yapılmasını önerirsiniz hocam vereceğiniz cevap için şimdiden tşkler hocam

  • değerleriniz doğruysa sol kalça fizyolojik immatürite denen gelişim geriliğini tanımlayan bir yapıda. 3 ay doluncaya kadar kendiliğinden düzelme şansı yüksektir. bu nedenle 3 ay dolarken USG ile tekrar değerlendirilmesi gerekir. tedavi gereksinimi şu anda yoktur.

Soru Sor / Görüş Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.