cat-right

SEREBRAL PALSİ(SP)

SEREBRAL PALSİ(SP)

Serebral palsi doğum öncesi, doğum sırasında yada sonrası dönemde beyin hasarı gelişmesiyle oluşur. Kalıcı bir tablodur ve ilerleyici değildir. Yayınlarda görülme sıklığı 1000 canlı doğumda ortalama 2 olarak geçmektedir. Toplum refah düzeyinin artması ve tıbbi olanaklardaki gelişmelerle görülme sıklığında azalma olacağı düşünülüyordu. Ancak bu beklentinin tersine artmayla karşılaşıldı. Hastaların büyük kısmında hastalık nedeni bilinmemektedir. SP için anlamlı kabul edilen risk faktörleri bebeğin düşük doğum kilosu, zamanından erken doğum, akraba evliliği ve solunum sorunlarıdır.

Hastalık beyindeki etkilenim yerine, adale sertlik durumuna, hareket bozukluğunun tipine ve etkilnen uzuvlara göre sınıflanır. Hastalarda ek sorunlarda olabilir. Epilepsi, yutma emme-çiğneme bozuklukları, zeka sorunu, konuşma güçlüğü, diş sorunları, görme-işitme sorunları ve solunum sorunlarıyla sık karşılaşılır.En ciddisi zeka sorunudur, görülme sıklığı %30-50 arası bildirilmektedir.

Hastalarda karşılaşılan ortopedik sorunlar kontraktür(eklemlerde oluşan sertlik-hareket kısıtlığı), skolyoz-kifoz(omurga şekil bozukluğu), kalça eklemi çıkığı, bacaklarda dönüklük(içe veya dışa basmaya neden olan) ve ayaklarda şekil bozukluklarıdır.

Bebeklerde bazen tablo çok hafiftir ve hastalık düşünülmez. Ancak bazı motor gelişimlerdeki gecikmeler ebeveynleri şüphelendirmelidir. Baş kontrolü 3 aylık, oturma 6 aylık, dönme 6 aylık ve yürüme 18 aylık yapılmıyorsa bebekte sorun araştırmak gerekir.

Soru Sor / Görüş Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.