cat-right

SKOLYOZ ( omurga eğriliği)

SKOLYOZ ( omurga eğriliği)

Büyüyen çocukta omurga büyümesi yaşamın ilk 5 yılında çok hızlıdır. Erişkin omurga boyunun yarısı bu dönemde kazanılır. 5-11 yaş arası omurga büyüme hızı düşer ve sonra tekrar hızlanarak, kızlarda 14-16 yaş, erkeklerde 16-18 yaş arası sonlanır. Omurga eğrilikleri büyüme süresince artma eğilimindedir. Bu nedenle yakın takipleri çok önemlidir. Bu eğriliklerin yaklaşık %80 i idopatik skolyoz diye isimlendirilen gruptadır. İdiopatiğin kelime anlamı nedeni bilinmeyendir. Bu grup skolyozda kemik, omurilik ve çevre dokular normaldir. Yapısal bozuklukların eşlik ettiği skolyozlar ise genelde sorunlu gruptur. Hızlı artabilir ve ciddi şekil bozuklukları, organ sorunları, nörolojik problemler yaratabilirler. Bu nedenle hemen daima cerrahi gereksinimleri vardır.

İdiopatik skolyozlar(İS) için yaşa göre farklı sınıflamalar vardır. Üç yaş altı, 3-10 yaş ve 10 yaş üstü sık kullanılan sınıflamadır. Günümüzde erken ve geç başlangıçlı  İS sınıflaması da önerilmektedir. Ergen dönem İS çocukluk çağının en sık deformitesidir. Sadece kozmetik sorunlara neden olur. Bu kozmetik sorunlar omuz dengesinin bozulması ve sırt kamburluğudur. Bu grupta tedavi kozmetik sorunların en aza indirgenmesi üzerinedir.  Tedavi protokolünde hastaların yakın izlemi, özel egzersizler, spor, korseler ve cerrahi yer alır. Özellikle büyümesi devam eden ve 45 derece üzeri eğriliği olan hastalarda cerrahi gereklidir.

1.640 Soru - “SKOLYOZ ( omurga eğriliği)”

 1. Erol Ünal dedi ki:

  skolyoz hastalarını ileriki yaşlarda ne gibi sorunlar bekliyor? 50 yaş 60 yaşlarda fiziki durumları nasıl olur, vücutlarındaki anormallik ileride nasıl bir sonuç çıkmasına neden olur…. Ağrı gibi durumlarla karşılanabilir mi?

  • Omurga eğriliğinin derecesi sorularınızın cevabı için çok önemli. Genel olarak hafif dereceli skolyozlar ileri yaşlarda da sorun çıkarmaz, bunun aksine derecenin artması ile sorun beklemek gerekir. Bunun dışında kişisel faktörler, spor yapılması, osteoporoz vb birçok faktör ileriyi belirler. Sorunlar bel ve sırt ağrısı, disk hernisi(fıtık), artroz vb olabilir.

   • Neslihan dedi ki:

    14 yaşındayım 45 derecelik skolyoz tanısı konuldu.Skolyozum nasıl bir tedavi ile düzelir?

   • Dely Kız dedi ki:

    Hocam Ben 16 Yaşındaym. Yaklaşık 3 yıldır omuriliğimde ağrı ve eğrilik var.4 ay önce hastaneye gittim ve bana egzersiz + korse tedavisi verildi.Uygaladm Ama İşe Yaramadı. Agrım arttı ve eğrilik düzelmedi kolumda da uyuşma var ama ameliyat korkusundan hastaneye gidemiyorum.siz ne önerirsiniz ? Ne Yapmalıyım

   • ozlem dedi ki:

    hocam mrb iki yasinda oglum vat hemivertebra amaliyat olacak ama korluyorum amaliyat sonrasindan yasi cok kucuk degilmi

   • Yusuf dedi ki:

    Hocam Ben 16 Yaşındayım Omurgamın Eğriliği %80 derece ameliyat olmalımıyım sizce ne önerirsiniz ?

    • söylediğiniz değer kesinlikle ameliyatlık değerdir.

    • Ayşe sevigen dedi ki:

     Hocam kızım 16 yaşında 29 derece skalyozu var 3 yıldır takip ediliyor ama derecesi bi çıkıp bi düşüyo sizce ameliyat olmalımı şimdiden teşekkür ederim cevabınız için ve ameliyat sonrası sıkıntıları ne olur

     • kesinlikle ameliyat gerekmez ancak kızınızı görerek uygun egzersiz programı başlanmalı.

     • Burhan Öztürk dedi ki:

      Hocam,45 yaşında kifoskolyoz ameliyatı olunabilir mi? Boyum 1.63 kilom ise 55.Hiç bir sağlık sorunum yok fakat görünüşümü sürekli kafama takıyorum.Sizce ameliyat olmalımıyım?Teşekkür ederim.

     • kozmetik nedenle ameliyat olmak istiyorsanız bu tamamen sizin kararınıza bağlıdır bizce ameliyat olmanız tamamen tıbbi kriterlere bağlanır. bu kriterler yoksa ameliyat önermeyiz.

   • Gül dedi ki:

    Alt torakal ve lomber bölgede sağa büken skolyoz izlendi açısı 11°derece ölçüldü Ayrı torakal bölgede sol tarafta ise 9 derece skoloyoz izlendi durumum nasıl neler yapmalıyım

   • Zeynep dedi ki:

    21 yaşımdayım. Skolyozum 34 derece. S şeklinde cerrahi müdahale diyorlar. Sizce gerekli mi

   • Eda dedi ki:

    Hocam benim sıltımdaki kemik yamuk gidiyor doktora gittim ilaç verdiler bide bi kağıt verdiler evde egsersiz yap die ama ben yaptıkça kötü oluyorum şimdi ağrısı boynuma ve koluma vuruyor yürümekte sıkıntı yaşıyorum gitmedim hastane kalmadı ağrımdan dayanmıyorum iğne vurup yolladılar sizce evde egsersiz iyimidir

    • egzersizleriniz skolyoz programı uygulayan bir fizyoterapist tarafından size yaptırılmalıdır. bu konuda deneyimli bir merkez bulmanızı öneririm.

     • Berat dedi ki:

      Hocam merhaba 17 yaşındayım ve 3 ay önce 36 derece skolyozum olduğunu öğrendim ve bu hafta içerisinde tekrar doktora gittiğimde 45 dereceye yükseldiğini gördüm doktorum hic bir test yapmadan ameliyat olmamı söyledi ailem ameliyat olmamı istemiyor fizik tedaviye basladik. Sizce skolyozum daha ilerler mi?(3 ay da 9 derece arttı) ameliyat olmalı miyim? Ameliyat olduktan sonra hareketlerim de ne gibi kısıtlamalar olur?

     • eğriliğin ilerleme olasılığı var. ancak iyi bir tedavi programı ile aksine düzelme de olabilir.

   • Berat Öztürk dedi ki:

    Hocam merhaba yaşım 17 45°lik bir skolyozum vardi. Özel bir merkezde 7 ay fizik tedavi gördüm(özel cihazlarla kemiğe manyetik dalgalar gönderen cihazlar gibi)ancak eğriliğim 42°ye kadar düştü şu an da fizik tedaviyi bıraktım ameliyat öneren doktorlarım bar sizce ameliyat olmalı mıyım?

    • tedaviye devam etmenizi öneririm, düzelme devam ederse ameliyatı düşünmezsiniz.

     • Yunus dedi ki:

      Merhabalar hocam yaşım 21 74 derece kifoz 15 derece skolyoz mevcut bende çok yer gezdim hepsinin çok riskli olduğunu belirtti sizinde görüşünüzü almak isterim

     • risk tabiki söz konusu ancak 74 derece de ciddi bir kozmetik sorun, ileride de sağlık sorunu eklenecektir. bunları göz önüne alarak kararı siz vereceksiniz.

   • BERAT ÖZTÜRK dedi ki:

    Hocam merhaba yaşım 17 45°lik bir skolyozum vardi. Özel bir merkezde 7 ay fizik tedavi gördüm(özel cihazlarla kemiğe manyetik dalgalar gönderen cihazlar gibi)ancak eğriliğim 42°ye kadar düştü şu an da fizik tedaviyi bıraktım ameliyat öneren doktorlarım bar sizce ameliyat olmalı mıyım?

  • Ali Azeri dedi ki:

   salam .Hocam benim kizim 12 yasta skolozu 35% korse tedavusu goruldu .korse eyilmenin karsisini alirmi? Cocukda S vari skaloz.

  • Rustem akbaba dedi ki:

   Merhaba hocam benim annem 60 yaşında astım var ve tansiyon var skolyoz ameliyat olması gerektiğini söyledi doktorlar ayrıca fındık ve daralma var biz bizi bu ayrımları lütfen çok korkuyorux

  • melek dedi ki:

   18 yaşındayım beli bir süre önce korse kullanıyordum 24ten 14e inmişti derecesi yaklaşık bir ay kadar kullanmadım ve 37ye çıkmış sizce bu ameliyatlık bir derece midir veya da olunmalı mıdır

 2. hatice dedi ki:

  ben skolyoz hastasıyım. ameliyat olacağım ama merak ettiğim bir şey var daha 15 yaşındayım ameliyattan sonra boyum uzar mı?

  • Boy uzaması bacaklardan ve gövdeden ayrı ayrı olmaktadır. Henüz bacak uzamanız bitmediyse boyunuz daha uzayacaktır. Skolyoz nedeniyle geçireceğiniz cerrahiye bağlı gövde boyu uzamanız sonlanabilir. Bu cerrahi tekniğe ve cerrahi alana bağlı değişkendir, ameliyatınızı yapacak cerraha bu konuyu sormanız gerekir.

   • Zehra dedi ki:

    Merhaba hocam
    14 yaşındayım 25 derece skolyozum var. Spor salonunda skolyoz için egzersiz yapıyorum. Egzersizlerle eğrilik derecem azalır mı ?

    • eğer yalnız çalışıyorsanız azalmama olasılığı çok yüksek. skolyoz eğitimli bir fizyoterapistle çalışmanızı öneririm.

     • Tayyip özgümüş dedi ki:

      Selamun aleykum hocam ben 19 yaşındayım 38e 39 derecede skolyoz tetkiki konuldu bana benim bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir tavsiyede bulunursanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER

     • skolyoz egzersiz programları almanız ve bunları fizyoterapist yardımlı yapmanız ve ortopedist tarafından takip edilmeniz gerekir.

 3. gülay dedi ki:

  ben 21 yaşında skolyoz hastasıyım 2 yıl önce %73 tü şu an dahada ilerlemiş durumda ameliyat olmak istiyorum riskleri nelerdir ve siz yapabilir misiniz ?

 4. funda rodop dedi ki:

  iyi günler babam 58 yaşında ve skolyoz başlangıcı olduğunu öğrendik bu yaşlarda ne gibi sorunlar meydana gelir ve tedavisi nasıldır ?

  • Eğer babanızdaki yeni başlayan bir skolyoz ise ciddi bir nedeni olabilir, araştırılmanız gerekir. Eğer düşük dereceli bir skolyoz tanımlanıyorsa, eski başlangıçlı ise tedavisi oldukça kolaydır. Bu farklı nedenlerle tanınızın açık olması çok önemli.

   • Dilara dedi ki:

    Merhaba
    16 yasindayim ve hafif skolyozumun oldugu soylendi.Yuzme gibi aktiviteler yaparak egriligin ilerlemesini durdurabilir miyim? Ve gelisim cagi atlatildiktan sonra derecenin ilerlemesi de durur mu?

    • skolyoz için özel egzersizler almanız gerekir, yüzme yeterli değil. gelişim çağı bitince ilerleme kesin durmayabilir.

     • Oğuzhan dedi ki:

      Bendede hafif skolyoz var dediler 18 yaşındayım derece söylemediler tahmini hafif skolyoz kaç derece arasindadir
      Ve daha ilerlermi

     • dereceyi bakana sormanız gerekli, böyle bir tahmin yapmak olası değil. 18 yaşından sonra da hafif ilerleme olabilir.

     • Ayşe sevigen dedi ki:

      Hocam 15 yaşında kızım 6 ay önce skalyozununoldugunu öğrendim ordaki doktor 27 başka bi doktor 30 dedi dolayısı ölçümü nasıl yapılır ve 1 gün aralıklarla deyişimi

     • kabaca 5 dereceye kadar farklılıklar ölçene bağlı normal kabul edilmektedir.

 5. sibel dedi ki:

  merhaba 29 yaşında rotasyonlu skolyoz hastasıyım derecesi %20 civarı ileriki yaşlarda ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim ? tedavi yöntemi nedir ? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Yaşınız ve eğrilik derecenize göre erken dönemde sorun beklemiyorum. Ancak uzun dönemde ağrı nedeni olabilir. Tedavi açısından cerrahi gerekliliği olan grupta değilsiniz, uzun dönemi kurtarmak içinde uygun egzersiz programları almanızı öneririm.

 6. sedat yılmaz dedi ki:

  slm hocam memlekette benim oğlum 14 yaşında hastanede %60 skoyloz teşhisi konuldu ne yapılabilir ve tedavi yöntemi nedir riski varmıdır teşekür ederim şimdiden hocam

  • Skolyozda % ile tanımlanan bir sorun yoktur, eğer anlatmak istediğiniz derece ise 60 derecelik skolyoz için cerrahi gereklilik vardır. Önemli ve yüksek riskli bir cerrahidir. oğlunuzun hekimiyle konuşarak tedavi riskleri için detaylı bilgi almanızı öneririm.

 7. sedat yılmaz dedi ki:

  Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız

 8. gamze dedi ki:

  ben 6 ay önce skolyozumun olduğunu öğrendim ve korse takmaya başladım. ama korsenin bana bir faydası olmadı. dik duramaz oldum.2 farklı doktora gittim ama bu doktorlar benim skolyozumun derecesini ölçmediler.üniversitenin eski rektörü yaşar uçarın yiğeni olduğumu öğrenince bana size gelmemi önerdiler. şimdi ben size görünmek istiyorum ama sizin bana ameliyat olacaksın demenizden korkuyorum açıkçası.benim sağ omzum düşük duruyor sizce ameliyat olur muyum? siz beni muayene ettiğinizde ameliyat olmalısın der miydiniz benim bu anlattıklarıma bakarak

  • Belirttiğiniz bulgular ile ameliyat olmanız gerekir demek olası değil. Muayene ve film bulgularınız ve sizin beklentiniz ile karar vermek gerekir. Bu nedenle doğru karar bahsettiğim kısımların toplu değerlendirmesi ile ancak sağlıklı olacaktır.

 9. gamze dedi ki:

  skolyoz hastası birisinin belini kıtlatması doğru mu?

 10. Gulnur dedi ki:

  İyi çalışmalar,
  Annem 58 yaşında bebeklik döneminden skolyozu var şimdi 80 derece belinde yanma olduğunu söylüyor ama kemik erimeside var.
  Ameliyat olabilir mi ve randıman alabilir mi ? Bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
  Şimdiden tşkler.

  • Kemik erimesi tedavi edilerek sonrasında ameliyat olabilir. Ancak ameliyat olabilirlik için kemik erimesinden çok daha önemli değerlendirmelerinin yapılması gerekir.
   Feyyaz Akyıldız

 11. Bekir SARI dedi ki:

  Hocam iyi günler bende skolyoz hastasıyım. 1996 yılında yaşım 14-15 civarıydı. Ankara Dışkapı Hastanesine tedavi için gittim. 27 gün hastanede yattım ve bütün tetkiklerim yapıldı. Ameliyat olmadan bir gün öncesi hocamız beyin cerahhi doktoruyla yaptığı istişare sonucunda ameliyatın riskli olduğu, felç kalma olasılığı çok yüksek olduğu için ameliyat etmediler. Şu an 32 yaşındayım haliyle skolyozun derceside ilerledi. Sizde iyi bilirsiniz ki bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı nefes darlığı gibi. Ameliyat olmak istiyorum. Acaba risk durumu nedir? Ameliyat sıkıntılarımı giderip, düzelmemi sağlarmı? Hocam bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Skolyoz ameliyatında bahsettiğiniz riskler daima var. Ancak ameliyat olmazsanızda yazdığınız sorunlar yaşam konforunuzu bozabilir. Bu nedenle sorunlarınızın çözümü için riskleri göze almanız ve cerrahiyi düşünmenizi öneririm.

 12. Funda dedi ki:

  Merhaba ben 27 yaşındayım ve 2 ay önce skolyoz hastası olduğumu öğrendim. 5-6 derecelik olduğunu söyledi doktor endişelenecek birşey olmadığını rahat hareket edebileceğimi ve yüzerek sırt kaslarımı güçlendirmem gerektiğini söyledi. İlerlememesi için ne yapmalıyım internette önerilen hareketleri yapmam sakıncalı olur mu? Ben bu hastalığı kendim farkettim aslında. Bir ay kadar spor salonuna gittim ağırlıktan egzersize kadar pek çok hareket denedim. Bu deneyimim sonucunda sırtımın orta kısmındaki omuriliğimde acı hissetmeye başladım. Sırt üstü yatmayınca ya da kambur iki büklüm durduğumda biraz acı hissediyorum hala bu durum çok ciddi olmamakla birlikte 4-5 aydır sürüyor. Düzelmesi için ne yapmalıyım doktora bundan bahsetmeyi unuttum tekrar gitmeliyim yoksa bir sorun olsa çekilen filmlerden anlaşılır mıydı? Hareketlerime dikkat etmeliyim? Önerilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim .

 13. nurhan. celik dedi ki:

  Selm. Benin kızımda. Sikolyoz. 27. Derece. Doktor. Egzersiz. Verdi. 6. Ay takip. Egzerdiz. Fayda. Olmazsa. Analiyat. Işın detavisiyle. Düzeliyomuş. Dogrumudur. Teşekkür. Ederim

 14. damla dedi ki:

  Merhaba.33 yaşında skolyoz hastasıyım. S şeklindeki skolyozumun üst kısmı 28 bel kısmı ise 35 derece. L4 ve L5 te bel fitigi var. Omurganin üst kısmı duzlesmis durumda. Fiziksel deformasyon bel ve kalcada cok belirgin. Sol bacagim sol kalcam sürekli ağrıyor. Egzersizlerimi yapıyorum fakat agrida azalma yok. Hafif solunum sıkıntım var. Sol ayağımda uyuşma mevcut. 6 yaşında bir oğlum var ve onunla ilgilenmekte zorlanıyorum. Ameliyat olmak istiyorum fakat yaşımdan dolayı korkuyorum. Ameliyattan sonra omurga hareketliliği ne kadar kisitlaniyor ve benim yaşımdaki ve durumumdaki birinin omurgası ne ölçüde duzeltilebiliyor merak ediyorum.

  • Anlattığınız yakınmalara göre ameliyat olmanız gerekli zannediyorum. ameliyat sonrası omurga hareketlerinizde önemli azalma oluyor, ancak hem ağrı hem de kozmetik yönden önemli kazanımlarınız oluyor.

 15. zumray sultan dedi ki:

  Hocam,kardeşim kas hastası,27 yaşında öne ve yana doğru eğilme var .Bel kaslarının zayıflaması nedeniyle yığılma oluyor artık uzun süreli oturamıyor.Ameliyat olma şansı varmı,kas hastalarında riskin büyük olduğunu biliyoruz ama olmazsada fazla şansı olmayacak.Oturmasına devam edebilse bizim için büyük bir şey.

  • Kas hastalığında ameliyat kararı multidisipliner verilmelidir. Özellikle Nöroloji bölümünün vereceği bilgiler çok önemli. Bu nedenle öncelikle Nöroloji ile görüşmenizi öneririm. Eğer ameliyat olabilir denirse tarafımızdan görülmesi ve ameliyat olabilir kararı uygunluğu onaylanmalıdır.
   Dr. Feyyaz Akyıldız

   • Elif dedi ki:

    Merhaba hocam bende skolyoz hastasıyım 3yıl önce ögrendim 19 yasımda derecem 40 üst kısımda var bide hafif bel kısmımda agrılarım oluyo doktor ameliyat gerekmez dedii Yen’i ewlendim ilerde çocuğum olunca agrım daha çok olur hani sıkıntı olurmu bide ağır seyler kaldırma sesi doktorum emarımda düzleşmede çıktı

    • skolyozunuz artabilir ve ameliyatlık olabilir. mutlaka tedavi almanızı ve takipte olmanızı öneririm. hamilelik sorun olabilir, bunun için tedaviye gireceğiniz hekimden öneriler almanız iyi olur.

 16. Neriman dedi ki:

  Hocam ben 44 yaşındayım ve 13 yaşımda 22 derece skolyoz hastası olduğumu öğrendim. Şimdi ise 80 derece oldu.Amelyat olursam bir sakıncalık var mı?felç kalma sansım nekadar vene gibi koplikasyonlar cıkabilir Saygılarımla.

  • Neriman hanım merhaba,
   geç yanıtladığım için özür dilerim, mesajınızı atlamışım. 80 derece skolyoz tanınız doğrumu? bu çok ciddi bir deformite anlamına gelir. Eğer söylenen derece doğruysa ameliyat şart, ancak riskleri yüksektir. bu nedenle ameliyat olacağınız hekimden çok detaylı bilgiyi yüz yüze almanız sağlıklı olur.
   dr. Feyyaz Akyıldız

 17. ebru dedi ki:

  Merhaba Hocam,bizim 5 yaşında doğuştan kas hastası kızımız var.yürüyemediği için 2 ay önce açısı 15-20 derece civarında skor yoz teşhisi konuldu.bize 3 ay da bir kontrol ettirmemiz söylendi.kas hastalığında ameliyat edilebiliniyor-mu veya başka nsıl bir yol izleyebiliriz.saygılar

  • Ebru hanım merhaba,
   Kas hastalığı zemininde skolyoz tedavisi farklı olmaktadır. Bizim için önemli noktalar çocuk nörolojisi tarafından kas hastalığınızın tiplenmesinin yapılması, prognozunun belirlenmesi ve rehabilitasyon seyri, cihazlama gibi çoklu parametreden oluşmaktadır. Bu yönlerden sorularınıza anlamlı yanıt vermem verdiğiniz bilgilerle olası değil. Çocuğunuzu muayene etmem ve nöroloji bilgilerinizi öğrenmem gerekir. Bunlar sonucunda tedaviniz muhakkak başlamalıdır.
   Dr. Feyyaz Akyıldız

 18. esra dedi ki:

  ben 15 yaşında skolyoz hastasıyım 8 defa ameliyat oldum ve boyum 1.50 boyumu uzatmak istiyorum yapmam gereken nedir ve boyum en fazla ne kadar uzar?

 19. nevzat dedi ki:

  hocm ben 18yşndym skolyozum var bacaklara göre gövde biraz kısa kalmış ameliyattan sonra gövde boyu uzarmı

 20. seren dedi ki:

  merhaba 18 yaşındayım. doğuştan skolyoz hasyasıyım 40 derece. korse ile düzelebilir mi?

  • Bu derece eğrilik korseyle düzelmez. Aslında korseden beklediğimiz temel etki eğriliğinizin artmasını engellemek veya hızını azaltmak şeklindedir.

  • Burcu dedi ki:

   Merhaba skolyoz hastasıyım ve senelerce farklı doktorlara gittim genelide yüzme ve egzersizi önerdi ama tavsiye üzerine bir doktora gittim ve 1 senedir düzenli olarak gidiyorum derecem 45 di korse barfiks ve pilatesle 15 e düştü

 21. arca dedi ki:

  skolyoz hastalığı kac dereceoldugunda doktora acil gidilmelidir

 22. Ata dedi ki:

  Skolyoz kaç dereceye geldiğinde doktora başvurmalıyız

 23. kısmet ceylan dedi ki:

  omur iliyimde eyrilik var ayakta duramıyorum agrılarım oluyor nasıl agrıları kese bilirim

  • Bir ortopedi ve/veya fizik tedavi doktoruna giderek ağrılarınızın nasıl kesilebileceğini öğrenebilirsiniz. Muayene olmadan ve röntgen ve/veya MR incelemesi olmadan sorunuzu yanıtlamak olası değil.

 24. merve dedi ki:

  Merhaba BEN 15 YAŞINDAYIM SKOLYOZ HASTASIYIM.Ameliyat olacağım.DOktorlar \:80 sakat \:20 ölüm olabilir dedi doğru mu? Ameliyattan sonra boy uzaması olur mu? Çok korkuyorum ameliyattan sorumu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler…

  • Eğriliğin derecesi, skolyozun cinsi gibi bir çok kısım ameliyat risklerini belirliyor. Sizin ne risk içerdiğinizi anlatımınızla bilmem olası değil ama yazdığınız yüzdeler çok yüksek. bundan çok daha az değerler söz konusu ancak risklerin ciddiyeti önemli. korkmakta haklısınız ama ameliyat gerekliliğiniz varsa karar vermek zorundasınız.

 25. mine dedi ki:

  Hocam şiddetli ağrılarla nöroloji doktoruna gittim servikal mr istedi ve boyun fıtığı başlangıcı dedi. daha sonra fizik tedaviye gitmemi istedi. fizik tedaviden grafi istendi ve aşağıda grafi sonucum var . bu arada ağrılarım şiddetli şekilde devam ediyor.

  dorsal vertebralarda açıklığı sola bakan skolyoz mevcut olup superiorda t4 ve inferiorda t10 vertebra korpusları esas alınarak COBB açısı yaklaşık 10 derece olarak ölçülmüştür.
  dorso lomber vertebralarda açıklığı sağa bakan skolyoz mevcut olup superiorda t10 ve inferiorda l3 vertebra korpusları esas alınarak COBB açısı yaklaşık 10 derece ölçülmüştür.

  tedavi süreci nasıl olmalıdır?
  Teşekkürler

 26. kima dedi ki:

  Merhaba doktor Ben skolyoz hastasiyim 2 derece 14 yasindayim nasil sirtimi duzeltebilerim ?”S”formasinda omurgam.Birdaha tesekkur ederim

 27. ebru dedi ki:

  15 yasındayım. siddetli ağrı sebebiyle bugun doktora gıttım. gogus kafesımın bıttıgı kısım arkadan sıddetlı ağrıyor. doktorum benı ortopedı bolumune yonlendırdı. skolyoz oldugunu soyledı. kemıklerımde bır sıkıntı yokmus. sadece hafif derecede eğrılık var dedı. tamamen duzelebılır mıyım ne yapmam gerekıyor. doktorum korse kullanmam gerektıgını ek olarak belırttı. ılerleyen donemlerde benı ne gıbı sıkıntılar beklıyor. hayat komforum ne derecede etkılenır. tamamen ıyleşebılır mıyım. uzun suredır bır agrı hıssedıyorum. bugunku agrı cok sıddetlıydı. hangı cesıt oturursam oturayım agrı cekıyorum. ne yapmalıyım. endıse edıyorum.

  • korse kullanmanızı gerektirecek kadar eğriliğiniz varsa bu düzelmez, tam tersine ciddi artma riskiniz vardır. bu nedenle size önerilecek tedaviye ve takibe uymanızı öneririm. daha detaylı bilgi ancak fizik muayeneniz ve filmlerinizdeki bazı parametrelerle yanıtlanabilir.

 28. Adem dedi ki:

  hocam ben 21 yasına girecem belimde S harfi gibi egrilik (skalyoz) var bunun tedavisi hangi sekillerde olabilir ? dıs görünüşte egrilik belli olmuyor

  • Belirttiğiniz dereceler çok önemli değil ve kolaylıkla egzersiz programları ile düzeltilebilir. Bunun için bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

 29. mehmet tetik dedi ki:

  Kızım 8, 5 yaşında idiopatik skoryoz teşhisi yeni konuldu. Egrilikleri sırt 30 bel 32 derecedir. Korse tedavisi alacak. Korse kullanimin da egriligin düşme ihtimali yüksekmidir veya mümkünmüdür sizce ameliyat ihtimali yuksek gozukuyor mu. Teşekkür ederim

  • Korse tedavisi ile eğrilikte düzelme olmayabilir, ama her durumda korse hastalığın baskılanması için önemli bir araç olduğundan denenmelidir. Çocuğunuzun yaşı ve eğrilik dereceleri ile cerrahi tedavi gerekecek gibi görünüyor. Ancak yinede tedavinize başlanması ile gidiş hakkında fikir sahibi olunacaktır.

   • fehmi bayarslan dedi ki:

    Ben 34 yaşındayım skolyosum 45 derece 19 yaşında öğrendim 15 yıl oldu
    Derece aynı değişmedi ilerleyen yaşımda sıkıntı olurmu amaliyat olmalıyım boyum 1.70 uzarmiyim kisalirmiyllim

 30. mert dedi ki:

  Hocam Merhabalar.
  Ben 18 yaşındayım kopru kemigimde bozukluğuk var sağdaki sirttan kotu görünüyor soldakinde çok yik ama o da düzgün değil dereceleri farklı yarın doktora gideceğim sizce ne yapabilirim spor yapıyorum

 31. Elmas mert dedi ki:

  Merhaba.
  Bende 21 yaşında bi skolyoz hastasıyım. Eğrilik derecem 35. Dik duramıyorum, vücudum değişti ,yürüdüğümde nefes darlığı ve tabikide bel agrısı yaşıyorum. Eğrilik belime yakın bi bölgede oldugu için daha önemli oldugunu ve şimdi ameliyat olursam ameliyattan sonra suankinden daha kötü olacagımı söylemişti doktorum. Bu yaştan sonra daha fazla vücudum değişir mii derece artar mı bunun hakkında bi bilgi verebilirseniz sevinirim. Ayrıca hamilelik durumunda derecemin ilerleyebilcegini söylemişti doktorum bununla ilgilide bilgilendirir misiniz?
  Şimdidenn teşekkürler.

  • Hamilelikten bağımsız olarak eğriliğinizin artma riski var. Rahatsızlığınız nedeniyle cerrahi düşünülebilir. Cerrahi sonrası daha rahatsız olmanız diye bir şart yok

 32. fatih dedi ki:

  Merhaba bende 22 yasinda skolyoz hastasıyım 40 derece skolyoz um var amaliyat olmam gerekirmi? ?

 33. neslihan dedi ki:

  Merhabalar ben 23 yaşımdayım omiriliğimdeki ağrı şikayetiyle ortopediste gittim röntgen çekİldi.doktor 15 derecelik eğilme olduğunu söyledi. spor yapmam, yüzmeye gitmem ve yılda iki defa kontrole gitmem gerektiği korkulacak bir durum olmadığı söylendi.gelişme çağında olan hastalarda ilerleme çok fazla olabiliyormuş. Benim gelişimim durduğu için ilerleme çok küçük ihtimal de olsa artabilir mi? Ameliyatlık duruma gelebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim

 34. Ezgi dedi ki:

  17 yaşındayım omurilik eğriliği var doktora gittiğimde omurilik eğriliği olduğu söylendi fakat derecesini söylemedi başka doktora gitmemi söyledi bu eğrilik nasıl düzelir veya ameliyat olmadan düzelir mi

 35. eda uzun dedi ki:

  Merhaba hocam. 18 yasindayim 45 derece skolyozum var bu yaza ameliyat günü almayi düşünüyorum Suan ağrım yada bi rahatsizligim yok Fakat ileride büyük sorunlar oluşacağindan ameliyat olmayi kabul ettim. Duruşumda bozukluk yok dik durabiliyorum sanki içten eğri gibi cikiklik var sadece. Seneye inşallah üniversiteye gidicem. 45 derece skolyozun riskleri daha mi az oluyo yuksek derecelere göre onu merak ediyorum. Ve insanların yorumlari beni korkutuyor yuruyememekten korkuyorum.

  • Eğriliğin derecesindeki azlık doğal olarak riskleri azaltıyor. Ancak sinir hasarı riski yani yürüyememe gibi riskler ne yazık ki var.

   • eda uzun dedi ki:

    Ameliyattan sonra sinir hasari olup sonradan tedavi ile yürüyebilen hastalar oluyor mu? Eğer öyle bi talihsizlik olursa gerçekten ugrasarak tekrar yuruyemez mi insanlar?

 36. sorucevap dedi ki:

  Hafif skolyoz var dediler röntgende tam belli olmuyor bile ama sırtıma baktırdığımda el ile kontrol edildiğinde kemiğin biraz sağa kaydığı anlaşılıyor ,ilerlememesi için neler yapabilirim bir de çekyat tarzı eski bir yatakta yatıyorum sıkıntı olur mu yatağı değiştirmem gerekir mi

  • İlerlememesi için doktorunuz egzersiz programı verecektir bunu yapmanızı öneririm. Kontroller ile hastalığınızın gidişi ve ek neler yapılacağı belirlenir. Yatak önemli düzgün bir yatak ayarlamanızı öneririm

 37. Fatma dedi ki:

  Mrb hocam bnde skolyoz hastayım gectiğim yaz öğrendim 22yasındayım iki çocuk annesiyim sol omzumdan boynuma dogru olan kısımda şişlik ve agrım fazlaydı bun nedenle ortobediye gittm mr sonucumda skolyoz oldugumu beyn cerrahina gtmemi öenrdiler üç farklı beyin cerrahıyla görüştm skolyoz+Boyun fıtıgı denildi skolyozum sırtımda hafif dereceleli10.15civarı dediler göz kararı deyim size ölçüm yapmadan.fizik tedavi aldım bir ay egzersz versiler yaz dönemi pekte düzenli yapamadım egzersizlerimi ama agrılarm azalmıştı kışın yani şimdi ameliyt oldum başka nedenden dolayı egzersizlerim tamamen aksadı şuan boynumdaki o şişlik öne dogru gelemye başladı yani sol omzum kalınlastı bunun nedeni skolyozmu fıtıkmı? Ve hocam ben egzerszilerimi düzenli yaparsam iyileşebilirmiyim tamamen yoksa agrışarımı azaltmak içinmi egzerszler ? Birde sol omzum dışarı dogru cıkntılı boynumdaki o şişlk ve kalınlaşmanın sebebi skolymudur ? İlerki yaşlarda ilerleme olurmu işerki dönemlerde beni neler bekliyor bilgilendirirseniz cok sevinirim şimdiden teşekürler hocam

  • Eğrilik artabilir anlattığınız durum için ortopedi doktoruyla düzenli görüşmede olmalısınıZ. Egzersizler hem eğrilğin artmasını engeller hemde ağrıları rahatlatır. Sürekli bir doktor kontrolunda olmanız önemli

 38. anıl gündüz dedi ki:

  Merhaba hocam. 24 yaşındayım. skolyozumu yeni öğrendim. 15 derecelik s harfi şeklinde skolyozum mevcut. bel ve sırt ağrım da var. doktorum yüzmeye gitmemi fitness yapmamı halter kaldırma dışında her şeyi yapabileceğimi söyledi. ileriki yaşlarda ameliyat olamaz durumda o duruma düşmektense şimdiden olmak istiyorum aslında. bu eğriliğin düzelme ihtimali var mı spor ile? yoksa sürekli ilerler mi?

  • Eğriliğin bu derecesinde cerrahi düşünülmez. Ancak çok azda olsa artma olabilir bu nedenle size verilen programlar korunmanızı sağlar ve eğrilikte azalma olabilir. Programları uygulamanızı öneririm

 39. Fatih Kaya dedi ki:

  Feyyaz hocam merhabalar. Size bir kaç sorum olacaktı.

  Öncelikle yaşım 18. Üniversite öğrencisiyim.

  60 derecelik Scheuermann kifozum var. 60 derece de lomber lordozum ölçüldü.

  Egzersiz ilerlemesini durdurmadı malesef. Eylül ayından itibaren artma var ki egzersizlerimi devamlı yapmaya çalıştım , ek olarak 2.5 ay kadar spor salonuna gittim. Pek bir faydası olduğunu söyleyemem. Ağrım yok bunuda belirteyim.

  *Lomber lordoz hangi açılarda cerrahi müdahale gerektirir ? Kifozun aksine açıyı egzersizle düşürmem mümkün mudur ? Veya kifoz gibi sürekli artmaya meyilli midir ?

  *Egzersizle ilerlediğinden bahsetmiştim kifozun. Bu tur durumlarda onerilen tedavi metodu cerrahi midir ?

  * Risk faktörü bilindiği gibi yaşa ve eğimin derecesine göre değişiyor. Günümüzde omurga ameliyatlarının riski ne civardadır ?%1 ölüm, %1 felç gibi bir değer vermeniz mümkün mudur acaba usta ellerde yapılan ameliyatların ortalama komplikasyonları goz onune alınırsa ?

  Bir de rontgenimin ss sini koymak istiyorum.
  https://scontent-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t31.0-8/10945663_1563096087263375_1510167520945250549_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9
  Sizce durum çok mu vahim?

  Yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Kolay gelsin iyi çalışmalar 🙂

  • Yazdığınız derecelerle röntgen görüntünüz uyuşmuyor. röntgende çok daha az problem görünümü var, yani durum çok vahim olmayabilir. Sorularınızın yanıtından önce gerçek değerlerinizin saptanmasını öneriririm

 40. elif dedi ki:

  Hocam ben 17 yasindayim yeni doktora gittim %27 skolyozum oldugunu ve korse kullanmami soyledi bu deger egzersizle veyada lazer tedavisiyle duzelirmi ne yapmam gerek 2 yil korse kullanmak zorundamiyim.korse kullanirsamda düzelirmi yoksa sadece ilerlemesimi durur.
  Simdiden tesekkur ederim…

  • Durumunuz korse kullanmak ile kısmen düzelebilir. Spor yapmanızda önemli. Her şeyden önemlisi eğrilik dereceniz nedeniyle korse kullanmazsanız sizin için sakıncalı olacağı.

 41. yadigar dedi ki:

  Selamün aleyküm feyyaz hocam ben ameliyat olalı sekiz dokuz sene oluyor ama sırtmda acıma agrı oluyor dokundugum zaman donuk gibi hissediyorum ve rahat haraket edemiyorum daha yeni doktora gittim filim cekildi bi sorum yok dedi doktor ama bi sorun olmasa acıma yapa mı bi bilgi verirseniz cok sevinirim

  • Yakınmanız bir nedensiz olmamalı. Ağrılarınızın analaşılması için röntgen bulgunuza göre spiral BT gerekebilir. Doktorunuza yakınmanızın devam ettiğini iletirseniz gereken incelemeleri önerecektir.

 42. melek dedi ki:

  ben 16 yasindayım ve omurilik egriligim var derecesi 21 santim fakat birde kürek kemiklerim çok agri yapıyor.doktorumun verdigi egzersizleri ilaclari kulaniyorum ve bir faydası yok,ne yapmalıyım acaba

 43. Mehmet dedi ki:

  Hocam merhaba benim kızım 15 yasında ve skolyoz hastasi ama kızım boy uzaması konusunda takintili 1.50 ve maximum ne kadar uzar boy uzatma amaliyatlari veya hormon tedavisine baslamali miyiz onerebilceginiz neler vardir kizim yasitlarina gore kisa oldugu icin alay konusu oluyor napmaliyiz

  • Boy uzama şansınız için endokrinoloji doktoru ile görüşmenizi öneririm. Eğer ilaçla şansınız yoksa ancak cerrahi uzatma şansı kalır. Değişik yöntemler ile boy uzamaları sağlanmaktadır. Cerrahi değişik teknikler olası.

 44. dilek dedi ki:

  hocam 2sene önce mrde skolyozla bel fıtığı çıkmıştı ama şuan belimde yanma sağ tarafıma doğru vuruyo sırtıma kadar ağrı var sağkalçam bacağım sancıyor kuyruk sokumunun üstünde kemikler kalça üstüne kadar geldi oturamıyom sırtımda platinim var bu şikayetler hangi durumu gösteriyo sizce.saygılarımla.

 45. Alihan dedi ki:

  Hocam ben 15 yaşındayım skolyoz hastasıyım ve yolda yürürken boynumdan cızırtı ve ses geliyor nefes alıo verdigimdede sırtımdan sesler geliyor.Tedavisi nedir sesi nasıl engeĺleyebiliriz?

  • Duyduğunuz seslerin nedeninin anlaşılması için bir hekime gitmenizi öneririm. parmaklarımızdan gelen masum sesler gibi olabilir veya skolyoz için önemli sesler olabilir.

 46. murat tikik dedi ki:

  8 aylık bebekte umurilik uzaması var ne yapmamız gerekiyor bizi bilgilendirirmisiniz

 47. nurdan görgeç dedi ki:

  Hocam merhabalar 8 yasindaki kızıma 10derece skolyoz dendi bu konuda bilgi verirmisiniz.egzersiz yapıp yüzmeye devam ediyoruz.lutfen bilgilendirirmisiniz.sagolun

  • 10 derece ,skolyoz tanısı için sınırdır. bir çok kaynakta 10 dereceye kadar hastalık kabul edilmiyor. eğer filminiz düzgün çekildi ve bir tanı şüphesi yoksa verilen programlar uygun skolyoz programlarıdır.

 48. MEHMET dedi ki:

  hocam merhaba ben 14 yaşındayım ve belimdeki skolyozu daha yeni fark ettim ve şu anda 27 derece sınırda felan dediler. şimdi korse kullanıyorum acaba korsenin faydası olur mu? yoksa ameliyat mı?

  • dereceniz kesinlikle ameliyatlık değil. korsenin muhakkak yararını görürsünüz. egzersizleriniz ve korse kullanımızla düzenli kontrollere devam etmenizi öneririm.

 49. ceyda dedi ki:

  merhaba ben 35 yaşındayım ve 43 derece skolyozum var bel bolgem duzgun tam kurek kemiklerim hizasında ve tekrar boynuma dogru duzgun hat devam ediyor..skolyozum ilerlermi yada ilerki yaşlarda problem olurmu..temizlik yapınca yada uzun süre sandalyede oturdugumda sırtımı rahatsız hissediyorum..ameliyat gereklimidir yada bu yasta ameliyat dogrumudur risk nedir ? tesekkurler

 50. baki dinler dedi ki:

  45 yaşındayım 17 yaşından beri skolyozum var korse kullanmama rağmen yaklaşık 45 derecelik skolyozum oldu ve son günlerde arttığını hissediyorum cerrahi yöntem ile ilgili bilgi alabilirmiyim.

 51. Ahmet dedi ki:

  Hocam mrb

  75 e yakın kifozum var. Yaşım 18

  Cerrahi tedavi hakkında goruşlerinizi alabilir miyim ? Bazı sitelerde , örneğin forum sitelerinde felç riakinin çok yüksek olduğu yazılıyor. Buna katılıyor musunuz ?

  Örneğin Çağatay ozturk , Şevki erdem ve nurullah ermiş gibi doktorların şu ana kadar sanırım hiç felçli hastası olmamış. Sizde duşunmeli miyim ?
  Yani bazı kişiler diyor mi teknoloji gelişti artık noromoniyor felan var felç riski neredeyse 0. Bazısı diyorki ameliyat olursan doktor felç kalırsın dedi çok ama çok riskli bir ameliyat felan. Siz ne duşunuyorsunuz

  • Eğrilik dereceniz oldukça ciddi derece. BU nedenle ameliyat kaçınılmaz görünüyor. Felç riskinin hiç bir koruyucu yöntemle sıfıra inmesi mümkün değil. Ameliyat içi sinir moniterizasyonu yöntemleri kullanılan ideal korunma yöntemi ama buna rağmen her şey normal görünüp hasta uyandığında felçle karşılaşılabilmekte. Bu risk çok az görülmekle birlikte ciddi bir risk olduğu için kararı iyice düşünerek sizin vermeniz gerekli.

 52. kenan dedi ki:

  merhaba 22 yaşındayım doğuştan nörofibromatozis hastası olup; skolyozum 32 derece oranında var. ameliyatla düzelme ihtimali ve Ameliyata risk var mı bu ameliyatı nerede olabalirim

 53. cem dedi ki:

  Slm hocam benim 11 yaşında kızımda skilyoz teşhisi konuldu kizim ilk buay basi regl oldu konusunda uzman dc doktora gittim derecesini 24/26/24 olduğunu dengeli bir egrilik olduğunu her yıl takip edilmesini soyledi aynı hafta gene konusunda uzman bi Prof doktora götürdüm o ise skilyoz 42 derece olduğunu ayrıca 68 derece kız olduğunu söyledi 4 ay sonra kontrol dedi kafam çok karıştı her ikiside spor tavsiye etti neden bu denli farklı ölçüm yapıldı halbuki her ikiside bu hastalık ta tavsiye edilen doktor lari şimdi ne yapacam anlamadım gördüğüm bi duruş bozukluğu yok ama belini sol alt kısmında kemiğin yanında şişlik var zaten bizde ondan dolayı goturmustuk bu çıktı daha sonra bize tavsiyemiz ne olur tskr
  .

  • anlattığınıza göre eğrilik açısının çok yüksek olmaması gerekli. ama farklı ölçümler için cevap veremiyorum. bir başka hekime daha göstermeniz bir yol olabilir.

 54. caner dedi ki:

  selamın aleyküm hocam bende 20 derece skolyoz var göğüs tarafında sadece sağ omuzum çok hafif düşük dar şeyler falan giyincede hiç belli olmuyor çok baktırdım omurga kemiğime hiç kayma falan yok dediler kime baktırdıysam ama ne zaman röntgene giriyorum orada çıkıyor evet hocam şimdi ben 6 aydan beridir vücut geliştirme sporu yapıyorum bana çokta yararı oldu ağrılarım eskisi kadar olmuyor vücudumda baya düzeldi inş bu nisan ayıda yüzmeye gidicem haftanın 2 günü ben çok ümitliyim hocam dereceyi düşürmede sizce böyle birşey mümkünmüdür saygılar hocam

  • uyguladığınız yöntemlerle derecenin azalması olasıdır. takiplerinizle hastalığın gidişi zaten anlaşılacak. yaşınızda hastalığın ilerlemesinde önemli bir faktördür. detayları bilmediğim için aktarabileceğim bilgiler bunlar.

 55. buse dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım. Geçen tıl temmuz ayında öğrenfşm skolyoz olduğunu. Kontrollere gidiyorum 3 ayda bir. 16 derece olduğunu söylediler. Barfix yapmam önerildi ayrıca yüzMe. Eğer salona başlarsam benim için iyimi olur yoksa risklimi?

 56. Asiye ceyda dedi ki:

  16 haftalık hamileyim. Bebekte 30 derece sınırında bir skolyoz görüldüğü için amniyosentez testi yapıldı bugün. Eğer kromozomsal bir bozukluk yoksa doğması durumunda bizi nasıl bir tedavi sürecin bekliyor.dr

 57. Büşra Başkan dedi ki:

  Bana teşhis bugun konuldu. 20 yaşındayım. 15-16 derece skolyozum varmış. duruş bozukluğu ve ara ara olan ağrılarımdan dolayı gitmiştim. doktor herkese önerdiği gibi yüzme önerdi. bir de fizik rehabilitasyon bölümüne yönlendirdi egzersizler için. 6 ayda bir kontrole gelecekmişim. sorum şu: kemik gelişimimim durduğunu düşünmeme rağmen bu eğrilik derecesi daha artabilir dedi doktor, maksimum ne kadar olur? solunum zorluğu çekecek kıvama ya da dış görünüşte omuzlar arası fark bariz belli olacak şekilde olur muyum? yüzmeye gitsem bu dereceyi sabitleştirmek için mi yoksa derece düşebilir mi? 16 derece 10 derece olabilir mi mesela yüzmeyle ya da egzersizlerle? ayrıca bölümüm gereği yoğun ders çalışmam gerekiyor masa başında saatlerce eğiliyorum bunun derecenin ilerlemesinde bi mahsuru var mı? şimdiden çok sağolun

  • Kemik gelişiminiz durmasına karşın eğrilik artma riski var, bu nedenle 6 aylık izleminiz ve koruyucu tedaviniz önemli. tedavi ile eğrilikte azalma şansınız var ama ilerisiyle ilgili sorularınız ancak 6 aylık izlemleriniz ile yanıtlanabilir. ilk görüldüğünüz anda hastalığın sonunu söylemek kolay değil.

 58. kamuran dedi ki:

  Selam. Merhaba hocam. Uzun yazicam kb. Okuyup yanitlarsaniz sevinirim. Onceden tesekkurler. Bakuden yaziyorum size. 20 yasimdayim. Skolyozum var. 12-13 yaslarimdan vardi ama tedavisini aksatdigim icin simdi sirtimda agrilar veriyor. Muayene olundum. Doktorlarin netice olarak yazdigi bu oldu: Th4-Th8 sag tarafli skolyoz musahede ediliyo. 20. (bu derece olmali sanirim). Th5,Th6 yan pazsekilli deformasyon. Bulunan bolgede omur arasi mesafeler qayri beraber. Rica ederim, okuyub yanit veresiniz. Tedavisi mumkunmu ve nasil. Tedavi olunursa veya ameliyat olunursa ne kadar olumlu sonuc elde edilir. Genellikle ameliyat gereklimi. Korset ne kadar yardimci olur.

  • Belirttiğiniz derecelerde ameliyat gerekli değil. Bu derece ağrıda yapmaz bu nedenle dereceniz doğrumu hekimden bunu öğrenin. Eğer doğruysa o zaman ağrının nedeni araştırılıp tedavi edilmeli. Korsede bunderrcede gerekli değil

 59. Batuhan dedi ki:

  Iyi gunler hocam 15 yasindayim skolyozum 21 derece doktorumuz 6 ay sonra tekrar geleceksiniz dedi ve ben egzersizleri uyguluyorum. Sizce skolyozum artar mi ve futbol oynarken sanki çabuk yoruluyorum. Belki de birden çok uzun süre oynadığımdandir.futbolun bi zararı var mı ?

 60. busra dedi ki:

  Hocam merhaba annem 55 yasinda 4 yil once skolyoz ameliyati oldu derecesi 22 imis belden boyuna kadar platini var 13 vida sagda 13 vida solda annemin boynunda surekli kasilmalar oluyor cok rahatsiz baska bi doktora gittigimizde ise ameliyatin yapilmamasi gerektiğini soyledi hocam platini cikartirma gibi bi sansimiz varmi tesekkurler

  • Ameliyatta kullanılan metaller çıkarılırsa tekrar eğrilik geri döner ve başka sorunlarda eklenebilir. Ancak çevre dokuları rahatsız eden bir vida varsa bunun çıkartılması gerekebilir. Eğer çoklu metalin çıkarılması gerekiyorsa aynı anda tekrar metaller konmalıdır. Bunu en iyi ameliyatınızı yapan hekimden öğrenebilirsiniz.

 61. Ali dedi ki:

  Ben skolyoz olduğumu 7 ay önce öğrendim. izmir torbalıda doktor egzersiz ve korse verdi. Adana da gittiim doktor ölçüm yaptı ve yüzmeye git dedi. benim şu anda sınav dönemim tekrar korseye geçtim. 4 aydırda yüzmeye gitmiyorum. şimdi belde sağ kalçaya yakın bölgede ağrılar başladı. ağrılar neden kaynaklanır ielerlemeden mi? (şimdiden cevap için teşekkürler)

  • Eğriliğin derecesi ve muayene bulgularınız ağrılarınızı açıklamak için gerekli. Bu bilgilere sahip olmadan kesin bir şey söylemek zor ama sporu bırakmış olmanız neden olabilir.

 62. Hatun Güler dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam
  Doğum anomalisi hemivertebradan kaynakslanan skolyozum var.İki omurumşğna yarım oluşmuş bu omurlar arasına üçgen bir kemik yerleşmiş.L3-L4 rlenböulgelerine.Düzleşmedek var wötup kakarken ayakta dururken zorlanıyorum.Kalçamda bel boşlugumda ağrı sancım oluyor.Sol bacagıma agırlık biniyor.Sol bacagım uzun sag bacagım kısa gibi hissediyorum.Bacagımda dizimde de agrım var.Duruş bnzuklugundan sol ayak baş parmagımın altında kitle oluştu.Sizce ne yapmalıyım?
  Saygılarımla…

  • röntgen incelemeniz ve muayene bulgularınızla ameliyat gerekiyorsa bunu düşünmeniz uygun olur. Eğer ameliyatlık değilseniz ağrılarınızın nedeni araştırılıp uygun tedavi almalısınız.

 63. selma savci dedi ki:

  Kizim 8.4 yasinda antalya univ de prf yetkin soguncuye cuma gunu muayene olduk. 25 drece juvenil S seklinde
  skolyoz dedi. Boston turu korse verdi. Ozel biregzersiz veya fizik tedavi vermedi.. yuzup barfix cekebilecegini soyledi. Gunde kac saat yuzmeli butur hastaalarda fizik tedavi onerirmisiniz? Ilerlemesini durdurmak icin tamamen iyilestirmek icin neler yapabiliriz. Beslenmesinde neler yapmaliyiz.. neler onerirsiniz. Yurtfdisinda kullanilan bir korse turu duymustum aciklarmisiniz. Bir anne olarak elimden gelen herseyi yapmak istiyoru. Yardimci olurmusunuz.?

 64. Oğuzhan ZİLAN dedi ki:

  Merhabalar Hocam ben 17 yaşındayım 50 derecelik skolyozum var ameliyatın riskli olacağını söylüyor bütün gittiğim hekimler ne yapmalıyım? teşekkürler…

  • Ameliyatınızın riskli olduğu doğru ancak yaşınız ve belirttiğiniz dereceye göre ameliyat olmanız sağlığınız için doğru. Bu nedenle riskleri bilerek ameliyata karar vermek sizin yapmanız gereken kısım. Bizim görevimiz ameliyat olmazsanız sizi nelerin beklediğini aktarmak. karar tamamen sizin

 65. Nihan Köşker dedi ki:

  Merhaba,
  29 yaşındayım akciğer röntgenimde tesadüfen skolyozum olduğu tespit edildi, ergenlik döneminde (16-20 yaş aralığında) fazlasıyla yük taşımışlığım var sebebi bu olabilir mi? bu yaştan sonra omurgamın eğriliğinde değişme olma ihtimali var mı? skolyoz baş dönmesi ve denge kaybı yapar mı?
  Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 66. SİBEL dedi ki:

  Hocam merhaba benim lise 1-2 döneminde scolyoz tanısı konulmuştu.29 yaşındayım bu zamana kadar tekrar gitmemiştim doktora herhangi bir tedavi sürecim olmadı.Dün gittim 44-45 dereceymiş benim eğriğim.benim herhangi bir sıkıntım yok bel ağrısı gibi ameliyat olmak istemiyorum size sormak istediğim
  1-ameliyat olmama gerek varmı yaş itibariyle artık derecesi artarma artsada kaç derece
  2-bebek düşünüyorum bu süreçte yada sonrasında sıkıntım olurmu

  • Bu yaşlar sonrası eğrilik artımı pek beklenmez. Ancak ameliyat kararı verilirken tek kriter eğrilik dereceniz değil. Muayene bulgularınız ve diğer radyolojik bulgularınızla bu sorunuz yanıtlanabilir. Bebek için ise durumunuz engel değil.

 67. ibrahim dedi ki:

  Merhaba hocam. Bir aylik yeni dogan bebegim spina bfida tanisiyla belindeki kesenin alinmasi (yani palstik cerrahili bi operasyon) ve sonrasinda şant atilmak suretiyle iki ameliyat atlatti. Omurundaki bozukluğu düzeltmek icin herhangi bi operasyon olmadi ve yapılamayacağini söyledi hocalar.cocugun yuruyemeyecegini de soylediler. Ama genel arastirmalarima gore tam spina bfida degil skolyoz oldugu kanısındayım. Sizinle iletisim kurmak icin ne yapmalıyım hocam ve cocuga mudahele edebilirmisiniz?

 68. ebru naz dedi ki:

  hocam merhabalar. bende skolyoz hastasıyım. 40 derecenin üzerinde bir eğriliğim war. 5 defa ameliyat olduysamda eğrilik hep arttı. son halim, eski halimden daha kötü inanın. ameliyat şart dedi doktorum. fakat bu son operasyon önceki ameliyatlara oranla 5 kat daha riskli ve bu riski de göze almam gerektiğini söyladi doktorum. skolyoz ameliyatlarında sadece kısmi felçlik olabilirmiş. tamamen felç kalma olasılığı sıfırmıs. sorum şu sevgili hocam. altıncı defa omurga üzerinde işlem yapılması ne kadar doğru. özel hastanede ameliyat olmakla devlet hastanesinde olmak arasındaki fark nedir. daha cok ilgilenildiği söyleniliyor… tesekkürler

  • Ameliyatta tamamen felç olasılığı sıfır değildir, yanlış anlamanız olabilir. Ameliyat olacağınız hastanenin özel olup olmamasından çok ameliyat olacağınız hekimin deneyimi önemlidir. Bu nedenle hekiminizi seçerek ve bu soruları kendisine sorarak karar vermenizi öneririm.

 69. cemre dedi ki:

  merhaba, 15 yaşındayım. skolyoz hastasıyım. 4 yaşında omuriliğimde tespit edilen tümör nedenilye kemoterapi tedavisi gördüm, aynı zamanda bulunan bölgeye ışın tedavisi uygulandı. skolyozumu nefes darlığı şikayetiyle başvurduğum hekimim tarafından öğrendim. 46 derece ve sağ kaburgam daha önde duruyor. atipik bir eğrilik olduğu söylendi. gittiğimiz ortopedist 6 ay aralıkla izledi ve ameliyat kararını bana bıraktı, risklerini göze alarak ameliyat olmak istiyorum. ancak aklıma takılan soruları bir de sizin cevaplamanızı isterim, leğen kemiğinin yere olan paralelliği bozulup tek bacağımda kısalma-uzama olabilir mi? ameliyattan sonra hayatım boyunca hareket yeteneğim kısıtlanacak mı? doktorum tüm omurgama vidalar takmaktan bahsetti fakat ben bel bölgesine takılan vidaların kısıtlayıcı olduğunu okumuştum,doğru mu? yaşım ilerleyince takılan bu malzemeleri çıkarttırabilecek miyim ve çıkartabileceksem bu işlemin riskleri neler? şimdiden teşekkür ederim.

  • Skolyozda cerrahi tedavinin esası zaten omurganızın sabitlenmesi yani hareket kısıtlaması mutlaka olacak. Aksi halde eğrilik tekrar oluşur. Metallerin çıkarılmasıda önerilen bir şey değil

 70. Hilal dedi ki:

  Merhaba,
  bana skalyozlu bir arkadaşım durduk yere sende skalyoz var dedi.Ben de bunu kafaya taktım. Araştırdığım kadarıyla belirtilerin coģü bende yok.Sadece bir tane bel cukurum çok daha derin gibi geliyo bana.Ben biraz kambur duruyorum.som zamanlarda düzeltmeye çalisıyorum druşumu.Ben omurgamda eğrilik olduğunu hissetmiyorum.Ama yine de hem kontrol hem de icimi rahatlatmak için doktora gidecegim.16 yaşindayım.Asıl sorum şu : SKOLYOZU ÖNLEMEK IÇIN NELER YAPMALIYIM ? bir de arkadaşim bana korse takılsa eğrilik artar dedi.Bu doğru mu ?

 71. MUSTAFA DURAN dedi ki:

  Merhaba ,

  İşe giriş için gittiğim hastanede ‘TORAKAL BÖLGEDE AÇIKLIĞI SOLA BAKAN ILIMLI ROTOSKOLYOZ İZLENDİ. COBB AÇISI 13 DERECE ÖLÇÜLDÜ. ‘ bu durum benim için ne anlam ifade ediyor. İşe girmem açısından bu sorun oluştururmu. acilen değerli cevaplarını bekliyorum.

  Saygılarımla

 72. Melihhh dedi ki:

  Merhaba 17 yasina yeni girdim ve skolyoz hastasiyim sag omuzum biraz daha asagida disardan dunduz dikkatli bakilirsa belli oluyor dogustan astim hastasiyim bi zarari olurmu ?. Fitnessle ugrasmak sakincalimi sirt kaslarimi gelistirirsem omurgami dengelermiyim. Yazin surekli yuzersem duzelme olurmu .doktorum krobiklesmeye baslamis dedi korkuyorum pazartesi derecesi bellu olucak .fizik tedavisi uygulanmaya baslicak fitnesin bizarari olurmu simdiden sagolun teşekkürler .

  • Fitness kesinlikle zararlı değil. Tam tersine adale gücünüzü arttırarak size yardımcı olur. Ancak dengelenme, şekil düzelimi gibi kazanımlar için eğriliğinizin dereceleri ve muayene bulgularınız önemli.

 73. EMRE dedi ki:

  Hocam yaşım 21. 5 derecelik bir skolyoz olduğunu söylediler. Çalışırken 40 elli kiloluk torbalar kaldırıyorum. Bu 5 derece tamamen düzelir mi ? Yada işim düzelmeyi engeller mi ? Korse kullanmalımıyım ? Egzersizleri düzenli yapmam yeterli mi ? Yatarken sadece sırt üstü mü yatmalıyım ?Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • 5 derece skolyoz değildir, tanınızda bir sorun olmasın. Eğer derece doğruysa hiç bir sorun yok, rahat olabilirsiniz.

   • EMRE dedi ki:

    Hocam işe girdim 1 hafta oldu otururken sankı sırtımda bş çıkıntı var sandalyeye batıyo yani bi sıkıntı var eminim doktorda skolyoz dedi 5 derece dedi anlamadım 🙁 dha önce bu cıkıntıyı hissetmiyordum agrı olmuyordu . Seneye astsubaylık sınavına gircem bunun sıfıra inme olasılığı yokmu.

 74. Yaşar Ünsal dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam
  17 yasına yeni giridm ve fitness hocam skolyozum oldugnu söyledi doktora gittim kronikleşiyor dedi .Ama ameliyatlık birşeyim yokmus bol bol yüzmemi sporla ugrasmamı söyledi . Kendim bildim bileli spor yapıyorum 8 aydır fittnesle ugrasıyorum 1 ,78 boyundayım 67 kiloyum .sizce hergün yüzerek egzersiz yaparak sırt kaslarımı güçlendirirsem durdurabilirmiyim veya yavaslatabilirmiyim . teşekkürler

 75. Kübra dedi ki:

  Ben 21 yaşindayım 36 derecelik egriliğim var 1 yıl once ögrendim böyle bi hastalıgım olduğunu doktora gittiğimde ameliyat olmam gerektiğini ve sakat kalabilme ihtimalinin var olduğunu söyledi bunun üzerine uzunca araştirma yaptım fakat kimse sakat kalma olasiligi olduğunu belirtmemiş lütfen yardımcı olur musunuz

  • 36 derece ameliyat gerekliliği değildir. skolyoz için doğru tedavi programlarını uygulamanız ve takibiniz ile ileride ameliyat gerekliliği belirlenebilir. ameliyata bağlı sakatlık riski ise kesinlikle vardır.

 76. Ayşegül dedi ki:

  17 yaşındayım 20 derecelik skolyoz tanısı koyuldu rotasyonda da bozukluk varmış kaç derece daha ilerleyebilir veya tedavi yöntemleri nelerdir ? Korseyle engellenebilir mi?

  • Kaç derece ilerleyebileceğini şimdiden söylemek olası değil. henüz korse gerekliliğiniz yok ama skolyoz tedavisi alarak takip olmanızı öneririm. kısa dönem içinde hastalığınızın nasıl gideceği belli olur.

 77. nihad dedi ki:

  merhaba doktor bey ben bacagim eyri 15 yasindayim bunu nasil duzeltirim

 78. FATMA dedi ki:

  mrb hocam ben 32 yaşındayım doğuştan kifoskolyoz hastasıyım 3 yaşında ameliyat ederek eğriliği durdurdular ameliyat olalı 29 sene oldu düzenli kontrollere gittim ancak doktorum 15 sene önce kontrolü bitirdi eğrilik derecemi bilmiyorum tekrar ameliyat olabilirim şuanda bana herhangi bir sıkıntısı yok

  • hala devam eden eğriliğinizmi var neden tekrar ameliyat olabilirim dediğinizi anlamadım. Eğer devam eden skolyozunuz varsa muayene olmanızı ve sonuca göre tedavinizin şekillendirilmesini öneririm.

   • FATMA dedi ki:

    özür dilerim kelime hatası yapmışım. devam eden bir eğriliğim yok şuanda çocukken ameliyat olduğumda eğriliği durdurdular. benim öğrenmek istediğim tekrar ameliyat olsam düzelme şansım olabilir mi bana herhangi bir zararı yok şimdilik ancak ilerleyen yaşlarda herhangi bir sorun olur mu

    • Şu anki eğrilik dereceniz ve ek bulgularınıza göre ameliyat gerekliliğine karar verilebilir. Bu parametreleri bilmeden sorularınıza cevap vermem zor. Cerrahide muhakkak düzelme kazanırsınız, ama cerrahi gereklimi ? riskleriniz nelerdir? Bu sorular için muayene olmanızı ve filmlerle incelenmenizi öneririm. İlerleyen yaşta sorun yaşama riskinizde böylece belirlenir.

 79. zeliha dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Ben 36 yaşındayım. 75 derece s şeklinde skolyozum var. 14 yaşımda teşhis konuldu. O zaman 60 dereceydi. Gittiğim bi kaç doktor omurgamın bir denge sağladığını söyledi.Bu yüzden fiziki olarak pek belli olmuyor.Şu an için hafif ağrılar dışında herhangi bir problemim yok. Yüzme ve yoga yapıyorum. Omurgamı rahatlatıyor. Hiç ameliyat olmasam ilerde bir sorun yaşar mıyım? Beni düşündüren tek şey daha ileri yaşlarda sorun yaşar mıyım?

 80. Sümeyye dedi ki:

  Merhaba ben 19yaşındayım geçen sene 21derece skolyoz teşhisi konuldı. Doktorum korse kullanmana gerek yok fizik tedavi uygulanacak ve egzersiz göstereceğiz dedi. Egzersizleri düzenli yapmıyorum, bi faydası var mıdır ilerlemeyi durdurur mu? Yüzmeye gidiyorum çoğunlukla ve bir sene içinde ilerlediğini hissediyorum ve zaman zaman çok ağrı yapıyor. Ağrıyan yere romatim jel sürüyorum hafif de olsa ağrıyo geçiriyor, bu durumda korse kullanmamı önerir misiniz?

  • Egzersizlerin eğriliği durdurma gibi bir garantisi yok. Korsenin de böyle bir garantisi yok. Bu yöntemler skolyoz tedavisinde cerrahi öncesi uygulanması gereken yollar, ancak sorunu yok etmesini beklemeyin. İlerleme hızını azalttığını biliyoruz ve bir çok hastada tedavi bu yöntemlerle sonlanıyor, fakat buna karşın ilerlemeniz de olabilir. Bu nedenle düzenli 6 aylık izlemleriniz yapılmalı. Son durumunuza göre korse kullanmanız gerekli olduysa tedavinize eklenmeli.

 81. Gökşen Komaç Atlı dedi ki:

  Merhaba doktor bey. 35 yaşındayım. Skolyoz hastasıyım. 12 yaşında Çapatıp Fakültesinde Ünsal Domaniç tarafından ameliyat edildim. 4 yıl sonra vücudum Platini reddetti. Ve yeni bir ameliyatla Platinim alındı. Doğal olarak omurgamdaki eğrilik yeniden arttı. Şu an hem fiziki görünüş olarak beni çok rahatsız ediyor hem de fazlasıyla nefes darlığı yapıyor. Yeniden ameliyat olmam mümkün mü? Vücudu Platini bir kez reddeden hastaların tedavi şansı var mı? Ve tabi riskleri neler? Halam 1992 yılında 42 yaşında Skolyoz ameliyatında felç kaldı ve 2 sene sonra hayatını kaybetti. Bu beni çok korkutuyor. 7 yaşında bir oğlum var.Oğlumu annesi bırakmayı ya da yatağa mahkum olup onu dilediğim gibi kucaklayamamayı göze alamıyorum. Fakat bunun yanısıra iki adım atıp nefes nefese kalmak, ikinci bir hamileliği göze alamamak ve dolayısıyla oğluma bir kardeş verememek, beden eğitimi derslerinde öğrencilerimle oynayamamak, bayram kortejlerinde sınıfının başında yürüyemeyip geri kalmak, kısacası hayatı doya doya yaşayamamak beni çok ama çok üzüyor. Lütfen benim durumundaki bir hastanın tedavi şansı ve bu tedavinin riskleri konusunda beni tam olarak aydınlatın. Şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

  • Anladığım kadarıyla kalp-akciğer kapasitenizi etkileyen bir durum var. Bu sağlığınız açısından çok önemli. Ameliyatın olası riskleri var ama ben kesinlikle muayene olmanızı ve radyolojik incelemelerle solunum fonksiyon testlerinizin yapılmasını öneririm. Bu verilerle tedavinizi tartışmak gerekir.

 82. aynur hünerli dedi ki:

  İyi günler Feyyaz Hocam.
  2002 yılında skolyoz ameliyatı oldum.Başarılı bir ameliyattı. Vücut şeklim düzeldi. Ameliyat öncesi ve sonrasında ( ilk bir aydan sonra)ağrım olmadı. 2009 yılında otobüs çarptı. Yine gerekli filmleri çektirdim Ve doktoruma gittim.Herşeyin yolunda olduğunu,platinlerde herhangi bir oynama ya da kayma olmadığını söyledi. Ancak son üç haftadır sırtımda özellikle belimin sol tarafında hergeçen gün daha da artan bir ağrı hissediyorum. Ayakta uzun süre duramamaya başladım. Zora sokacak herhangi bir harekette bulunmadım. Henüz anne ya da hamile değilim. Hamilelikte zorlanabileceğim söylendiği için bunu da belirtmek istedim.Böyle bir durumda platinlerin yerinden oynayıp omurga kayması olabilir mi? Ya da ağrının başka bir nedeni olabilir mi?Gerekli filmleri çektirmeden önce size danışmak istedim.
  İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 83. hüseyin dedi ki:

  doktor bey ben bende kifoz skolyoz hastasıyım karamandaki doktorum murat tosun ameliyat gözüyle bakıyo bana. ilk sorum benim belim biraz içine doğru ve ince ameliyattan sonra dışa çıkartmı düzelirmi ? ikinci sorum ise 17 yaşındayım eylülde 18 olcam bu ameliyatı 18 den önce olsam ücreti devlet karşılarmı durumumuz hiç yok çünkü ? teşekkür ederim.

  • Sizi ve röntgenlerinizi görmediğim için belinizle ilgili cevap vermem olası değil. Ancak genel bir bilgi verebilirim, düzelmeniz mümkündür. yaşınız için sorunuza gelince resmi kurumlarda tedavi görürseniz tüm giderler devlet tarafından karşılanmaktadır.

 84. Elanur dedi ki:

  Hocam selam.Ben 24yaşındayım ve 24 derce skalyozum var .korse kullaniyorum sadece.Derecem yukselirmi?

 85. baki dinler dedi ki:

  60 derecekilk bir skolyoz cerrahi yöntemle düzeltilirken kemik kırma gibi bir operasyon yapılıyormu?

 86. baki dinler dedi ki:

  hocam affınıza sığınarak yazıyorum 60 derecelik eğrilik düzeldiğinde vucuda nasıl uyum sağlıyacak sonuçta o şekli almış esnemeyen bir vucud ameliyat sonrası daha kötü olmaktan korkuyorum açıkcası,45 yaşındayım sanırım artık ilerlemez ne önerirsiniz.saygılar.

  • Esneyen eğriliğiniz düzeltildiği için ameliyat öncesi incelemeler ile ne kazanacağınız belirleniyor. ameliyat sonrası uyum sorunu olmuyor. ama ameliyatın olası riskleri nedeniyle daha kötü olmak dediğiniz, komplikasyon yaşama riskiniz var. bu yaşınızdan sonra eğrilik artmaz ama kireçlenme riskiniz var

 87. safiye dedi ki:

  Salam doktor.benim kizimin 3yasi var omurgasinda eyrilik var 17sm.bakude doktorlar ikinci dereceli skolyoz oldugunu soylediler.fizioterapi masaj yuzme yapmasini belirtdiler.kizim kendisi gimnastike gidiyor.gimnastika ile mesgul olmasi omurgasina zararlidirmi?omurga tedavisi iyi gitse gimnastikaya devam ede bilirmi?

 88. Figen dedi ki:

  iyi günler hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ben 31 yaşında bir bayanım 12 yaşımda skolyozdan dolayı bir ameliyat geçirdim eğrilik kısmen de olsa düzeltildi daha sonra yani 3 yıl sonra ameliyatta yerleştirdikleri atel kırıldığı ve alınması gerektiği için tekrar bir ameliyat geçirdim eğrilik biraz ilerledi ve durdu şimdi de sağ omurumda eğrilik belimin sol tarafındada şişlik mevcut bu arada bir hamilelik sürecim oldu ve sezeryan ile doğum yaptım korkum ileriki yaşlarda eğriliğin artması ve rahatsızlık vermesi ki şimdilerde de ağrılarım oluyor bunun için yapılması gereken bir müdahale var mı ya da benim yapmam gereken birşeyler var mı?

  • Eğrilik dereceniz önemli. Eğer cerrahi gerektirir durumdaysa ileri dönemlerde sorun çıkarabilir ve ameliyat olmanız gerekebilir. Bu nedenle bir hekime muayene olmanızı ve röntgenler le değerlendirilmenizi öneririm

 89. Aykt dedi ki:

  Merhabalar, 22 yaşındayım S şeklinde skolyoz hastasıyım ilerleyebileceği en son haline geldiği söyleniyor. cektirdiğim MR sonucuma göre beyin cerrahı sinirlerin kasılmıs olduğunu ameliyattan sonra felç kalma riskim olduğu söylendiği için doktorum ameliyat etmedi. Ama şuan tereddüt içindeyim daha fazla ilerlerse ne sorunlarla karşılacağım. Yada ameliyat olursam bütün riskleri göze alıp felç kalmama ihtimalimde olabılırmı

 90. Yasin dedi ki:

  Merhaba hocam 23 yaşında marfan sendromlu bir hastayım marfanin kalple ilgili sorunları(aort anevrizması) için BT çektirdim orada skolyozum olduğu söylendi ortopediye gittim 25derece olduğu söylendi ne ilaç ne de korse önerildi sizden ricam marfan sendromu 23 yaş ve 25 derece ağrısı falan olmayan skolyoz için ne dersiniz pectus carinatum da mevcut maalesef

 91. yusuf dedi ki:

  Merhaba hocam, bende de hafif skolyoz tespit edilmişti askeri okul sınavında. Fakat sağlıktan geçtim. Şimdi polislik sınavına gidicem acaba sorun olur mu Skolyozun hafif derecesi. 10 derece ve altı geçebiliyormuş sağlıktan ama kaç derece olduğunu tam olarak bilmiyorum. Belden düz gelip daha sonra hafif sağa yöneliyor sonra tekrar boyuna düz şekilde ulaşıyor. Arkadan eğildiğimde çok az bir farkla sağ taraf üstte kalıyor. 10 derece ve altında eğilince belli oluyor mu hocam? Teşekkür ederim

 92. nevzat dedi ki:

  Hocam merhabalar hocam 18 yaşndym yeni skolyoz ameliytı oldum boyum 2,3 uzadı bundan sonra gövde uzar mı ya da normal boyum uzar mı ameliyatm başarılı geçti saygılarmla…

 93. gizem dedi ki:

  Hocam sixe bi sorum olucak bende skolyoz hastasiyim. Diyelimki evlendim ve hamile oldum dogum sonrasindan snra bebekte bi sorun olurmu ? Yani genetikmidir bu hastalik ?dogucak bebegimde bi sorun olurmu ?

  • Hangi tür skolyoz olduğunuzu bilmiyorum ama sık görülen idiopatik skolyoz denilen grupta çocuğunuzda skolyoz görülme olasılığı artmaktadır. Bu kesinlikle skolyoz olacağı anlamında değildir.

 94. Mustafa dedi ki:

  Hacam mrb. 21 yasında cocugum var. Minimal ın altınta skolyoz dedıler. Egılme testını evde yaptık , simetrıgı bozan bısey yok. Zaten polislik sınavına gırecegı ıcın kontrol amaclı gıttıgımızde ogrendık. Polislikte saglık sartlarında skolyoz mevcudıyetı gırıse engel denıyo. Şimdi cocugumunki minimal bile degılmiş. Doktor film cektı orda bıle varmı yokmu gıbı oluyo ınsan. Filme cok dıkkatli bakınca omurga yukarı dogru cıkarken saga hafıf egım var. Dereceyı sordum , olcum yapmadı fılme bakarak 3-4 derece olabılır dedı. Benım merak ettıgım cocugumun yası 21 ve bu derece ılerlermi. Ve fılmi size nasıl mail atabılirım yani en azından sızın gıbı bır hocanın fıkrını almak ısterım. Syg.

  • Tanımlamayla ilgili bir sıkıntı var zannediyorum. 4 derece skolyoz doğrumu dur tartışılır. mail atmanızla filmden ölçüm yapamam. size önerim bulunduğunuz yerde bu konuyla ilgilenen bir ortopedi doktoruna muayene olmanız. Bahsettiğiniz düzeylerdeki bir skolyozun ??? ilerlemesini beklemeyiz. Kaldı ki gerçekten skolyoz var mı, film çekim hatası olabilir mi incelenmenizi öneririm.

   • Mustafa dedi ki:

    Hocam. Doktor sorun yok dedı. Yazdıgı raporda minimal duzeyde skolyoz dıyo.polis okulunun yonlendırecegı hastanedeki doktorların elemesınden korkuyoruz. Filmi ceken doktor dedıkı korkmayın cocugu bu minimal dereceden hic bır doktor elemez. Ama ınsan korkuyo ıste. Yonetmelikte derece belirtmemişler. Size gore acaba kac derece olanlar skolyoz sayılmaz. Syg.

    • Polis okulu sağlık kriterlerini bilmiyorum. Ancak kesinlikle bir standart olması gerekli. Ayrıca çocuğunuzun yaşı ve eğriliğin artma riski de verilecek kararda önemli. Bu nedenle ilgili yerde çalışan bir hekimden bilgi almanız sağlıklı olur.

     • Mustafa dedi ki:

      Hocam verdıgınız cevaplar ıcın cok tesekkurederım. Son bır soru sorcam. Size bir hasta gelse ve kac derecenın altına skolyoz demezsınız.syg.

     • Sekiz derecenin altı anlamlı değil.

     • Bilal atila dedi ki:

      Feyzam hocam bel fıtığı ameliyatı oldum sonrasında olarak 10 dolaylarında skalyoz mevcut acaba fıtık ameliyatı nda sadece fitik iyi temizlendi kayma veya kanal daralması tedavisi yapılmadığı için mi skalyoz oluştu

     • ameliyat öncesi filmlerinizi görmeden sorunuzu yanıtlamak olası değil.

 95. gizem dedi ki:

  Teskkur ederim hocam 🙂 sorumu cevapladiginizdan dolayi smdi daha iyiyim. 🙂

 96. serkan oktay dedi ki:

  merhaba,

  bundan 8 sene once skolyoz ameliyati oldum. o zamanki derecem kacti suan kac bilmiyorum. iki sorum olacak. birincisi hala omurgamda yamukluk var gozle goruluyor dikkat edince. bu ameliyatimin cok da basarili olmadiginin delaleti midir? yoksa hic bir ameliyat sonrasi derece 0lanamaz maximal uyhunkukta bir dereceye dusurulur oonermesi dogru mudur? bir de ben son zamanlarda surekli dusuk olan sag omzumda canta tasidigimdan derecemin arttigini hissediyorum. ameliyat sonra platin dahi olsa yamulma artabilir mi? yoksa benim ki sadece psikolojik mi? tesekkurler

  • Yazım hatalarınız nedeniyle sorduğunuz bir çok şeyi anlamadım. Düzeltmelerle birlikte kaç yaşında ameliyat olduğunuzu , şu anda kaç yaşında olduğunuzu ve düzenli kontrollere gidip gitmediğiniz gibi tıbbi bilgilerinizi de iletmenizi rica ederim.

   • serkan oktay dedi ki:

    Tekrar merhaba,

    telefondan ve acele ile yazdığımdan okunması zor olmuş kusura bakmayın. 18 yaşımda iken operasyon geçirdim ve şuan 25 yaşımdayım. Fazla teknik bilgileri olmayan bazı arkadaşlarımın; “hala yamukluk var. Daha başarılı bir ameliyatla eğriliğin sıfırlanabilirdi” yorumları kafamı karıştırdı. Bundaki gerçeklik payı nedir? Mesela 50 dereceli bir skolyoz hastası tek ameliyat ile sıfırlanabilir mi? Yoksa sıfırlamak imkansız da doktorlarımız bunun ölçümlerini yaparak düşürebilecekleri en uygun dereceye mi düşürüyorlar dereceyi?

    Ikinci sorum ise: Yılda bir bazen daha uzun sürede bir kontrole gidiyorum. Doktorum bir sorunum olmadığını söylüyor lakin 1 buçuk sene önce gittiğim son kontrolden bu yana yamukluğumun arttığını hissediyorum. Platin takıldıktan sonra derecenin artması mümkün müdür?

    Teşekkürler hocam.

    • Genelde eğriliğiniz ameliyatta sıfır olmayabilir. Burada önemli olan sinir yaralanması olmadan, eğriliğin önemli ölçüde düzgün ve sağlam , tekrar sorun çıkarmayacak şekilde tespit edilmesidir.
     Eğer eğriliğinizin arttığını hissediyorsanız tekrar muayene olmalısınız. Normalde böyle bir tablonun olmaması gerekli.

 97. Tuba dedi ki:

  Benim sorum neden yayınlanmiyor.

  • Bu sorunuz çıktığına göre diğer girişte bir hatanız olmalı, tekrar yazmanız gerekir.

   • Tuba dedi ki:

    Hocam ben 27 yaşındayım 4-5 yıl önce skolyoz olduğumu öğrendim. Küçüklükten beri sırtım boynum falan ağırırdı zaten. Film çektirdik derecesini doktor kesin değil ama tahmini 20 derece vardır dedi. Ama görünürde belli olmuyo benim. 20 derece belli olmayacak bir derece mi? Doktor sadece egzersiz verdi. Bi de hocam bu yaştan sonra ilerler mi acaba.

 98. Emin dedi ki:

  benim 22 yawim var..skolyoz hastaligm s-vari sekilde 15 derecelik..ben bu dereceni ideal bi korsetle omrugami düzelde bilirmi ? Yada derecesini azaltirmi?

 99. Melisa dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım skolyoz’um 40 derece ağrılarım günden güne çoğalıyor ve nefes alırken zorluyor sanki kemiklerim batıyor yatamıyorum bi anda sinirlenip bir anda sakinleşiyorum doktorlar kemiklere baktıklarında yaşıma inanmiyor kemiklerim çok gelişmiş olduğunu söylüyorlar ben ise bu ağrılardan kurtulmak istiyorum çünkü ağrım olduğunda felç oluyorum bu yüzden ne yapalirim?

 100. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 yasimda skolyoz ameliyatı oldum. Şuan 30 yaşımdayim. 6 aylik bebeğim var. 3 ay once 4 ay önce implantlar enfekte olduğu için cikarildilar.Ameliyattan sonra iyiydim ancak 2 aydir duruş bozukluğu başladı. Yürürken nefesim daraliyor. Sürekli öne eğilerek yürüyorum. Fizik tedaviye basladim hwnüz pek faydasani görmedim. Çekilen filmlerde eğrilik geri gelmiş. Tekrar ameliyat olmam gerekir mi? Sizin önereceginiz bir tedavi var mi? Şimdiden teşekkürler

 101. gonca ergul dedi ki:

  Merhaba hocam kizimin akciger filminde skolyoz oldugu ortaya cikti. Kizim 21 yasinda doktor cekilrn rontgen uzerinde olcum ysparak 38.5 derece oldugunu soyledi ameliyat onermedigini fizik tedavi ve yuzmeyi onerdi .Korse dedigimde gec kalindigini soyledi.Acaba egrilik hizli bir sekilde ilerlermi . Ameliyatls sagligina kavusurmu yoksa eskigununude ararmi bilginiz icin simdiden tesekkur ederim

  • Eğrilik dereceniz ameliyatlık değil, sorunun çekilen akciğer grafisinde saptandığını söylediğinize göre kızınızın yakınmasıda yok zannediyorum. Bu durumda gövde kaslarını güçlendiren sporlara ve skolyoz egzersiz programlarına yönelmenizi öneririm. Yüzme ve plates uygun olur.

 102. gonca ergul dedi ki:

  Hocam istanbulda ameliyat icin bize onerebilecegniz devlet hastanesinde hekim varmi saygilar

 103. gonca ergul dedi ki:

  Yuzme plates ve diger egzersizler egrilikte gerileme yapabilirmi

 104. nazan dedi ki:

  Merhaba,

  30 yaşındayım şiddetli ağrıyla birlikte doktora gittiğimde skolyoz oldugumu yeni öğrendim.
  Sırtta 26 derece belde 12 derece olmak üzere s şeklinde skolyozum bulunuyor. MRlar çekildim hiçbir problem yok.. Kemik taramam da normal.
  Birtakım egzersiz ve yuzmeye başladım.
  Bu yaştan sonra düzelir mi ? ve ilerleme ihtimali nedir? çok ilerler mi bu konuda çok endişeleniyorum cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Bu yaşınızdan sonra ilerleme beklemiyoruz, bahsettiğiniz sporlarla kısmi düzelmeler olabilir.

   • Doğan K. dedi ki:

    az Skolyozum vardı bugün doktora gittim bir şeyim olmadığını söyledi fakat sırtımda ağrı oluyor iş yaptığımda ve sırtımda omurganın üstünde lekelenmde var ne yapmam gerekiyor biraz öne doğru kamburum

    Not: Gittiğim hastane BaltaLimanı

    • doktor skolyoz yok dediyse doğru olmalı, ancak yakınmanız skolyozdan değil başka bir nedenden olabilir. o merkezde çözüm bulamadıysanız başka bir merkezi denemenizi öneririm.

 105. Merhabalar hocam, ben 17 yaşındayım şubatta 18 olacağım.
  2 gün önce 9 eylül üniversitesine gittim omurganın 45 derece eğri olduğunu söylediler ( sınırda olduğunu belirtti doktor).
  Ameliyat gerekirse ararız dediler.
  Sınırdaysa neden öyle dedi acaba anlamış değilim.
  Soramadımda.
  Bilgi alabilirmiyim acaba, hangi hastaneyi önerirsiniz acaba?
  Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Yaşınız nedeniyle eğriliğin artma riski var ve bu cerrahi anlamına gelir. Bu nedenle size tedavi vermiş olmaları gerekir. Tedavinizi uygulayarak 6 aylık düzenli kontrollere gitmenizi öneririm. İzmir de Prof. Emin Alıcı ile görüşebilirsiniz.

 106. gonca ergul dedi ki:

  Hocam 21 yssindan sonra skolyozda ilerleme olabilirmi ayrica bizleri bu konuds aydinlattiginiz icin tesekkur ederim .

 107. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben 16 yasindayim. 1 hafta önce doktora gittim ve 16 derecelik bir skolyozum oldugunu söyledi. Onemli bisey degil dedi ve bu yastan sonra ilerlemeyecegini soyledi. istersen arasira yuzebilirsin dedi. Ama agir isler yaptigimda agrilarim oluyo. Sizce ne yapmaliyim

  • Saptanan dereceniz çok önemli değil ama eğriliğinizin artma riski hala var. Bu nedenle tedavi ve takip programında olmanızı öneririm. Ağrılarınız için bir neden olmalı, skolyoz dışında da neden olabilir. Bu yönden yakınmanızı bildirerek tekrar muayene olmanız iyi olur.

 108. seda dedi ki:

  Merhaba lutfen bana cevap verebilir misiniz doktor bey benim 18 ime 1 aydan az zaman kaldi. Sag omzum digerine gore bayagi asagida gorunuyor. Arkama yaslandigimda kurek kemiklerimde de farklilik oldugunu hissediyorum. Cinsiyetim kiz. Bel kivrimlarimda asimetri var. Bi de hani su sirtimizin ortasinda omurgamizin uzandigi ince uzun cukurluk alan vardir ya onun iki tarafindaki kismi, bir taraf daha dolgun bilmiyoyorum anlatabildim mi egildigimde sirtimin bir tarafi daha asagida gozukuyor fakat butun bu yazdigim seyler fazla degil hep hafif seyler.oyle asiri belirgin degil az belirgin sadece omzumdaki fark fazla biraz… İnternette doguustan kaburg kemiklerindeki kaynasikliktan olabilecegi yyaziyor benim sag taraftaki en ustten ikisi dogustan birbirine yapisik v biraz cikik ama bu asimetiler bend ortaokuldan beri var. Daha oncesinde vars da ben fark etmedim eski cocukluk bebeklik fotolarimda da asimetri goremedim.
  hep ayni kaldi diye hatirliyorum arttiysa da. Ben fark etmedim zaten boy uzamam da durdu. Kac yildir. ayni. Tedavi gerekir mi nasil bir sey uygulanir eger doktor artmadii ve hafif oldugu icin gerek olmadiini soylerse ama ben yine d gerekmese de bu asimetrilerin (memelerimde de var kucuklukten beri ama omuz falan sonradan cikti.). Gecmesin i ya da azalmasini istiyorum estetigi pek bozuyor cunku. Tedav igerekmese de omuz dusuklugumun gecmesinin yolu yok mu ha bi de agrim acim yok onu da yazayim. omuz duuklugu gcmez mi

 109. seda dedi ki:

  Bir de durusumu ve yuruyusumu etkileddiun fark ettim yururkenbelden yukaimi yani govdem haff sola donuk yuruyorum.

 110. büşra dedi ki:

  Hocam merhaba lütfen sorularıma cevap verin.Ben 22 yaşındayım belimde ve kalçamda beni rahatsız eden şikayetlerim vardı doktor filmde bel bölgesinde skolyoz teşhisi koydu ve gönderdi .Kaç derece olduğunu söylemedi ama spor yap çok rahatsız etmez dedi ben araştırdım tahminen 20-25 derece.Bende bu sene yüzme kursuna gitmeyi düşünüyorum acaba ilerler mi? Üniverste okuyorum öğretmen olucam hayatımda sorun yaratırmı doğumda sıkıntılarım olurmu çok merak ediyorum 🙁 hocam kusura bakmayın ama bi sorum daha olucak ben 4 gün ,günde 8 saat ayakta kalmalı bir işte çalıştım ondan sonra bel kalça ve bacaklarımda ağrılarım oldu 3 haftadır geçmedi doktor skolyozdan dedi ama şuara bacaklarım kasılıyo kalçalarımdan arka bacağıma doğru tutukluklar var hasta psikolojisine girdim günlük yaşantım aksadı lütfen yardım edin

  • Skolyozda az da olsa 30 yaşlara artma olabiliyor, ancak eğriliğiniz hafif ise bu yaşınızdan sonra ciddi artma beklenmez. Ağrıların artmasına sporun yanlış yapılmasıda yol açabilir, bel fıtığı gibi sorunlarda eklanmiş olabilir. MR ile bel incelemesinde kalça sorunu görülmez. Zannediyorum bel fıtığı doktorunuz tarafında araştırılıyor. Sorununuz doğru şekilde tedavi edilirse bahsettiğiniz sorunların olmaması gerekir. Bu nedenle hekiminizle her aşamada temasta olmanızı öneririm.

 111. büşra dedi ki:

  daha önce hiç bel ve kalça ağrım olmazdı şu ara kalçamdan bacaklarıma kasılmalar var uyuşma gibi biraz kalça kaslarım ağrıyo akşamları ve ben o dört günlük çalışmadan sonra çok ağrılı olmama rağmen hamlık sanıp spora devam ettim bisiklet sürdüm beş kilometre yürüdüm acaba bundan dolayımı ağrı ve tutuklarım var yoksa kas zedelenmesi gibi bişey mi olmuştur doktor lomber MR istedi bundan kalçayla ilgili problemler anlaşılır mı

 112. baki dinler dedi ki:

  hocam 60 derece eğriliğim varmış size ameliyat olmak istiyorum münkünmü.

 113. toxicity dedi ki:

  17 yaşındayım 22 derece skolyozum var acaba body(vucüt geliştirme)sporu yapsam bir sorun olurmu.En fazla ne kadar ağırlık kaldırabilirim.Skolyozum daha büyürmü.

 114. belma dedi ki:

  27 yaşındayım 10 derece skolyozum var. Sporla bu derece iner mi. Ne çeşit spor yapmalıyım ilaç tedavisi var mı.

 115. belma dedi ki:

  10 dereceye kadar skolyoz olarak adlandırılmıyormuş ne kadar doğrudur. Doğuştan bu eğriliğe sahibim bu zamana kadar ilerlemediyse daha ilerlemez şeklinde düşünmek yanlış mıdır.hamile kalmak eğriliği ilerletir mi.

 116. ibrahim halil dedi ki:

  hocam “lomber ölçüde açıklığı sağa bakan skolyoz” çıktı mr. sonuçlarımda bir buçuk sene önce fizik tedavi verdi beyin cerrahi doktoru. elimde olmayan sebepelerden dolayı gidemedim.. ileride sıkıntıya yol açar mı?

  • Eğrilik dereceniz ve yaşınız ile muayene bulgularınız gerekir. bu bilgiler için bir ortopedi hekimine gitmeniz gerekir. bu değerlendirmeler sonucunda sorularınıza yanıt verilebilir.

 117. belma dedi ki:

  27 yaşındayım on dereceye kadar eğrilik var omurgamda. Annemin akciğer filminde gördüm annemin çok eğriliği. Baya yamulmuş nerdeyse kırılcak gibi.ama dıştan gozukmuyo hiç.eğrilik kendini dengelemiş sanırım.benim de o kadar eğrilir mi diye düşünüyorum.genetik sanırım.yani genetiklik ilerleme konusunda da geçerliyse… Sporumu yapsam ağır kaldırmasam annemin durumuna gelmememde yardımcı mıdır.doktora gidiyorum ama çok soru soramıyorum.kısa suruyo.genel cevaplıyo.

 118. dilek dedi ki:

  Ben 20yasn daym srtm da platn var ama. 10yldr var bu 5aydr sag ayagm da uyusmalar var. Ve sırt vcdm eyrı glıyobama. Neden boyle ayaklarm dan da sag bacam ma basmakta zor anyorm. dktrm da emklı olmus. Ck kr krkym on dan kendm gdmyrm hastnye amlyat der dye

 119. Yusuf cetin koc dedi ki:

  Hocam ben 19 yasindayim 14 yasindan beri boyum uzamiyor 38 derece skolyozum var 14 ve 16 yasima kadar surekli muayene oldum skolyozum hep 38 di ve suanda da artis olmadigini dusunuyorum boyum uzamiyor cunku benim sorum ileri yaslarimda herhangi bir sorun olurmu? Tesekkurler.

 120. gökçe dedi ki:

  Merhaba sekiz aydır sırtımın sol tarafında hareket ile artan yan ve ön kaburgalarıma vuran arasıra gelen bir ağrı var gastroentoloji gittim her yerime bakıldı bir şey yok en son göğüste çekilen filimde torokal düzeyde açıkığı sağa bakan ninimal skolyoz var dendi 37 yaşındayım bu ağrının sebebi bu olabilirmi çök endişeliyim teşekkürler…

 121. Yusuf cetin koc dedi ki:

  Skolyoz ameliyatindan sonra tam anlamiyla egilip dogrulabilecekmiyim takilan platin herhangi bir sorun yaparmi

 122. Batuhan dedi ki:

  İyi günler hocam 6 ay önce skolyoz tanısı konuldu 22 derecelik bir eğrilik olduğu söylendi ve 6 ay sonra tekrar gelin denildi. Bugün gittiğimde eğriliğin 28 derece olduğunu ve korseye başlanması gerektiği soylenildi .doktor muayenede bi ilerleme yok dedi fakat grafiye baktı ve 28 derece dedi belde bir eğrilikış. lise 2 ye geçtim boyum 1.80 sizce korse ile nasıl bir sonuç elde edilebilir ?

 123. Nurcan birinci dedi ki:

  Merhabalar ben 22 yaşındayım yirmi gün önce skolyoz ameliyatı oldum doktorum gün içinde yatağa hıc gırmememi söyledi,gün içinde yürüyorum ama çok cabuk yoruluyorum ve günde belli aralıklarla yatıyorum bazen oturuyorum sonra tekrar yürüyorum sizce yatmamda bir sakınca var mı ? Tesekkurler

 124. Gül dedi ki:

  Hocam merhaba 27 yaşındayım 22 derece c şeklinde sağ skolyoz hastasiyim sirtim belim çok agriyor dinlenmek fayda etmiyor üstelik polis memuruyum ve çok zorlaniyorum uzun sure oturunca ve ayakta kalınca inanılmaz agrilarim oluyor meslegimi yapmakta zorlaniyorum izin istirahat yok denecek kadar az bu durumda bu egrilikle bana rapor verilebilir mi ve şikayetleri m neticesinde ameliyat gerektirir mi teşekkür ederim

  • Eğrilik derecenizle rapor verilmesi veya ameliyat söz konusu değil. Ancak yakınmalarınızın nedeni saptanmalı,eğriliğiniz bu yakınmaları açıklamaz. Neden bulunarak tedavinizin planlanması doğrusu olur.

 125. Melis dedi ki:

  Merhaba doktor bey.18 yaşındayım.4 ay önce sol kürek kemiğimin içe doğru olduğunu fark ettim.Fakat sağ ve sol omuzumun hizasında farklılık yoktu.Doktora gittim ve skolyoz tanısı koyuldu.15-20 derece arası olduğunu söyledi.Normalde 20 derece üzerine korse veriliyormuş fakat doktorum tedbir amaçlı korse kullanmamı söyledi.1 ay sonra kontrole gittim ama ne ilerleme ne de gerileme olduğunu söyledi.Acilen yüzmeye başla dedi.Ama yaşadığım şehirde havuz imkanları çok kısıtlı.Bu yüzden çok kısa bir süre yüzebildim.Bir yandanda korse takmaya ve egzersiz yapmaya devam ettim.Çok ağrım olmuyor ama bir haftadır sol kaburga kemiğimin altında bir baskı var ve yürüdüğümde nefesimi kesmeye başladı.Sizce skolyozum çok ilerleyip ciğerleri sıkıştırmaya başlamış olabilir mi?Amelyata kadar ilerlemesinden çok korkuyorum.

 126. zeynep esra karahan dedi ki:

  Merhaba Hocam. Annem 80 yaşında ve şiddetli ağrıları var bel ve bacak . Kemik erimesi de mevcut. Vertebralar da skolyoz ve torsiyon izlenmiş. Kemik strüktürü tabiidir. Skolyoza bağlı yaygın lateral pensmanlar, bu düzeyde osteofitler mevcuttur. Raporu çıktı. Bunun ıcın nereye ve ne yapmamız lazım. Bu yaştaki ınsana korse belkı yada fizik tedavi dedi Doktor. Yatağı vs sert mı olmalı en azından evde yatıp dınlenmelı mı sureklı ayakta oldugundan zaten cok yoruyor kendını. Tşk ederim. İyi çalışmalar.

  • Fizik tedaviyle görüşmeniz iyi olur. Hem kemike erimesi tedavisi,hemde kireçlenmelere yönelik tedavvilerle annenizi rahatlatırlar. Yatağı,istirahati gibi bir çok konuda da bilgilendireceklerdir. Yaşına göre egzersizler, korunma protokolleri anlatılması gerekiyor.

 127. Nina dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım.

  AP grafide; açıklığı sola bakan dorsolomber skolyoz mevcuttur. Cobb açısı 24° olarak ölçülmüştür. Servikal bölgede skolyoz görünümü seçilmemektedir.

  Lakteral grafide; dorsal kifoz azalmıştır. Servikal lordoz ve lomber lordoz tabiidir.

  İnceleme alanına giren kemik yapıların strüktürü tabiidir.

  İnceleme alanına giren yumuşak dokulara ait patolojik özellik seçilmemektedir.

  Ortoröntgenogram ap/lateral grafisinde böyle yazıyor. Lütfen bana bunun ne anlama geldiğini söyliyebilirmisiniz. Acill lütfenn.

 128. Nina dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım.

  AP grafide; açıklığı sola bakan dorsolomber skolyoz mevcuttur. Cobb açısı 24° olarak ölçülmüştür. Servikal bölgede skolyoz görünümü seçilmemektedir.

  Lakteral grafide; dorsal kifoz azalmıştır. Servikal lordoz ve lomber lordoz tabiidir.

  İnceleme alanına giren kemik yapıların strüktürü tabiidir.

  İnceleme alanına giren yumuşak dokulara ait patolojik özellik seçilmemektedir.

  Ortoröntgenogram ap/lateral grafisinde böyle yazıyor. Lütfen bana bunun ne anlama geldiğini söyliyebilirmisiniz.

 129. Deniz dedi ki:

  Hocam 20 derece civarı skolyozum. Yaş 27. Boynumda ve sırtımda kemiklerden çok ses geliyo. Sakıncalı birşey mi skolyozun artmasına etkisi olur mu. Bi de hocam ilerde kemik erimesi olursa skolyo derecesi artar mı

 130. berfin dedi ki:

  Merhaba hocam. 12 yaşındayım kuzenimde 10 derece skolyoz olduğunu söylediler. Halamdada bebekken bi kaza nedeniyle skolyoz sonucu ameliyat olmuş. Sırtımda ağrılar başladığından dolayı gittim ve 5 derece eğrilik olduğunu söylediler. Eğrilik ilerlermi ve evde barfix çekmemi öneriyorlar. Bir işe yararmı? Başka önlemlerde almalımıyım?

  • 5 derece eğrilik pek anlamlı değil. gerçekten skolyoz olduğunuzu bir başka hekime daha görünerek belirlemenizi öneririm. eğer doğruysa pek endişe edilecek bir durumda değilsiniz. yinede egzersiz programları almanız, yüzme , vücut kaslarını güçlendirecek programlar almanızı öneririm.

  • Meral dedi ki:

   Hocam Merhaba ben 24 yaşındayım skolyoz teşhisi kondu birkaç doktora gittim farkli derece söylendi en son güvenilir prof.gittim 30 yakın olduğunu söyledi korse kullan diyen dok.oldu ama yaşim gereği pek bir düzelme sağlamaz dedi son gittiğim doktor ve ben polis olmak istiyordum sınavlarına hazirlaniyordum hiçbir ağrım vücud olarak belirginlik yok ne önerirsiniz hocam sizce duzulme ihtimali var mı varsa yöntem nedir polislik yönetmeliğe engel mi?

 131. Emin dedi ki:

  Ben 36derece kambur hastasıyım ameliyat olabilirmiyim

 132. Hulya dedi ki:

  Feyyaz bey ben 11 yıl önce sırt bölgemden 45 derece ile ameliyat oldum . ameliyat gayet başarılıydı ve şimdiye kadar hiç sıkıntı yapmadi. Ama şimdi sağ tarafıma yattığımda bi gıcırdama sesi duyuyorum ayağa kalktıgımda ise bi kutleme sesi geliyor (parmak kutlaması gibi) doktora gittim rotgen çekindim platinlerim olduğu gibi duruyor rot kırılması yok vida çıkmadı yok. Bu ses neden geliyor korkuyorum. Yerinden oynayan biseyler varmıdır sizce varsa bile zamanla tekrar kemikle kaynar mi lütfen bana yardım edin

  • Hülyanım anlattığınıza göre sistemle ilgili bir sıkıntı olmalı. Eğer anlattığınız gibi sadece basit bir gevşemeyse sorun olmaz. Ancak ciddi sesler geliyorsa tanı netleşinceye kadar farklı hekimlerle gerekirse inceleme yaptırmanızı öneririm.

   • Hulya dedi ki:

    5 doktora gittim rotgende hiç sorun yok dedi .bunu yeni hatırladım ben spor yaparken hafif bir kirt sesi duydum ve ondan sonra omurgam her hareket ettiğinde gıcırtı gibi böyle hafif bir karın guruldamasi sesi gibi ses geliyor (ne olur tabirlerimin kusuruna bakmayın ) . benim aklıma düşen ise füzyon uygulanan bölgedeki kadavra kemiğini çatlarmış olabilir miyim? Ve bu zamanla düzelir mi tekrar kaynar mi ?

    • Sorun olabilir bu nedenle ameliyatınızı yapan hekim daha sağlıklı bilgi verebilir

     • Hulya dedi ki:

      Hocam vida tapalarının gevşemesi üzerine bu sesin gelebileceğini öğrendim ve platinlerin alınabileceğini öğrendim . bu sesin dışında bu gevsemenin bana bir rahatsızlığı olur mu ameliyat bu durumda şart midir

     • sorun size söylendiği şekildeyse ameliyat şart değil, sesten rahatsız değilseniz ameliyatı düşünmeyin.

 133. Hulya dedi ki:

  Skolyoz ameliyatından sonra vida kapağı gevşemesi nedir . tekrar ameliyat gerektirir mi ağrı ve sanci yok sadece gıcırtı var. Günlük hayatta gıcırtı dışında herhangi bir sorun çıkarır mi

 134. fatma dedi ki:

  Hocam meraba ben32 yaşındayım ve skolyoz olduğumu yeni öğrendim derecesi olculmedi doktorum egzersiz ve kas gevşetici ilaç verdi ve ağrım gecmezse omurgadan iğne yapacağını söyledi agrilarim sabaha karşı çok şiddetli oluyor, iki gündür gunduzde ağrım oluyor nefes almakta zorlanıyorum ve günlük yasantimi olumsuz etkilemeye başladı ne ameliyattan ve iğneden çok korkuyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim

 135. batıkan dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşımdayım ve omurgam eğri kaç derece bilmiyorum olcemediler akdeniz üniversitesinee yönlendirdiler bu aralar gelme imkanınm yok malum okullar acıldı ama rontgen falan çektirdik ameliyatsız çözüm oma ihtimali varmı isterseniz röntgenleri de atabilirm size

 136. Mert dedi ki:

  Doktor bey merhaba. Göğüs ağrım için eko ve akciğer filmi çektirdiğim sırada doktor omurgamda yamukluk olduğunu söyledi ve beni fizik tedavi uzmanına yönlendirdi. Göğüs ağrım üşütmekten çıktı çok şükür ancak tesadüfen bunu öğrendik. Omurga eğriliğimi doktor tam olarak ölçmedi ama 8-10 derece arası olabileceğini, korseye gerek olmadığını, yüzmeye gidebileceğimi söyledi ve bazı egzersizler verdi. Daha sonra başka bir hastaneye daha gittim, aynı şeyler söylendi ve ekstra birkaç egzersiz daha gösterdiler. 16 yaşındayım, büyümemin durduğunu ya da en azından yavaşladığını düşünüyorum. Verilen egzersizlerle ilerlemesini önleyebilir miyim, ya da omurgamı düzeltebilir miyim? Dereceyi düşürme şansım var mıdır? Sağ kürek kemiğim hafif daha belirgin, omurgam s şeklinde, omurgamda ya da kalça orantısında bir problemim yok.

 137. Şeyda dedi ki:

  Hayırlı geceler hocam. Kardeşim 19 sene önce omuriliğinde tümör olduğu için ameliyat oldu ve sonrasında yüz üstü yatırıldığı için omurilikte eğrilik ve göğüs kafesinde dışarı çıkma oldu. Yakın zamanda solunum sıkıntısı yaşamaya başladı ve göğüs hastalıkları doktoru omuriliğin akciğerlerine baskı Yaptığını ve gelişemediğini ileriki yıllarda kalp problemi olabileceğini belirtip omurilik cerrahisine görünüp ameliyat önerdi. Sizce ne yapmalıyız? Ne gibi risklerle karşılaşabiliriz ameliyatı düşünürsek? O kadar çok bıçak altına yattı ki kardeşim, endişeleniyor ve korkuyorum.

  • Anlattığınız durumda cerrahi şart zannediyorum. Riskler, yan etkiler ve her türlü durumun konuşulması için hekimle direk görüşmenizi öneririm. Buradan detayları aktarmam kesinlikle yeterli olamaz.

 138. Şeyda dedi ki:

  Hayırlı geceler hocam. Kardeşim 19 sene önce omuriliğinde tümör olduğu için ameliyat oldu ve sonrasında yüz üstü yatırıldığı için omurilikte eğrilik ve göğüs kafesinde dışarı çıkma oldu. Yakın zamanda solunum sıkıntısı yaşamaya başladı ve göğüs hastalıkları doktoru omuriliğin akciğerlerine baskı Yaptığını ve gelişemediğini ileriki yıllarda kalp problemi olabileceğini belirtip omurilik cerrahisine görünüp ameliyat önerdi. Sizce ne yapmalıyız? Ne gibi risklerle karşılaşabiliriz ameliyatı düşünürsek? O kadar çok bıçak altına yattı ki kardeşim, endişeleniyor ve korkuyorum.

 139. batıkan dedi ki:

  Hocam peki şuanda skolyozu olan biri eğriliğ derecesi 10-20 arası olsa ameliyatsız herhangi bir çözüm yokmu çözüm derken durdurma değil düzeltme ve ameliyat olduktan sonra normal bi insanın yapabıldiği her şeyi yapabilirmiyiz tırmanma yüksekten atlama ağırlık çalışma gibi

  • Bahsettiğiniz değerde zaten ameliyat gerekli değil. ameliyatsız çözümleri var ve ortopedi hekimiyle bunu görüşmeniz sağlıklı olur, muayene olmanız ve bilgileri yüz yüze öğrenmenizi öneririm. Ameliyatla ilgili bilgileri de böylece alabilirsiniz. Çok genel bir açıklamayla sportif istekleriniz yapılabilir.

   • batıkan dedi ki:

    verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim ameliyatın gerekli olmadıgını biliyorum fakat küçük bir derecede skolyoz olsam dahi istediğim mesleğe giremiyorum polisliğe almıyorlar yani tekrar teşekkür ederim

 140. Resmigül dedi ki:

  Hocam merhaba, oncelikle degerli bilgileriniz icin size tesekkur ederim…

  Annem 56 yasinda ve skolyoz hastasi. Prof. Sakin ameliyat olma ya beyin travmasi yada felc olursun demisler korkuyor cok agrilari var. Ayaklarda uyusma mevcut. Birde siz degerlendirirmisiniz simdiden tesekkurler…

  Lomber aksta acikligi saga bakan ileri derecede rotoskolyoz izlenmektedir.

  L1-L3 vertebra korpus yukseklikleri dag lateralde azalmistir. L2 L3 intervertebral duzeyde solda hemivertebra benzeri gorunum Izlenmektedir.

  T12-L1 duzeyinde bulging zemininde santral fokal protrude disk hernisi izlenmektedir.

  L1-2 duzeyinde diffüz annüler bulging izlenmektedir.
  L2-3 duzeyinde diffüz annüler bulging izlenmektedir. Faset eklemlerde dejeneratif degisiklikler mevcuttur.

  L3-4 duzeyinde bilging zemininde bilateral foraminal protrude disk hernisi izlenmektedir. Her iki nöral foramen inferiordan belirgin daralmistir. (Spinal stenoz) her iki lateral reses daralmistir.

  L4-5 duzeyinde bulging zemininde sol foraminal protrude disk hernisi izlenmektedir. Solda faset eklemlerde ileri derecede dejeneratif hipertrofik degisiklikler izlenmektedir. Sol lateral reses daralmis olup, solda L5 sinir kökü basilidir.

  L5-s1 duzeyinde sol reset eklemde dejeneratif hipertrofik degisiklikler izlenmektedir…

  • Anlattığınız tanımlamalar ameliyat gerektiriyor. Annenizin yakınmalarını ameliyatsız bir yolla geçiremiyorlarsa her türlü riske karşın yine de ameliyatı düşünmek gerekir.

 141. derya dedi ki:

  sağa bakan lomber skolyoz var.lordoz belirgin artmış. T11 Vertabrada daha belirgin T11 T12 deizlenen köşelerin seçilemediğikama mertabra görüntüsü mevcut.bu kesimden dorsal kifotik açıklanma T10-11 seviyesinde oluşmaktadır.L5 vertabrada spina bifida okülta görüntüsü spinös proçesinde izlendi.L5 vertabranın alt artiküler proçesinde defekt buna bağlı spondülolizis L5 vertabranın anteriora doğru S1 üzerinde grade 1 anteliztezisine yol açmaktadır. bu roporun sonucunda özel korse yapıldı 3 ay kullanacak l5 de ki açıklık kapanmzsa ameliyat olacak ağrıları sırtta ve belde çok yoğun hertarafını ağrıdığını söylüyor yorumlarsanız sevinirim sayglar sunarım.

  • Yazınız çok ciddi yazım hataları içeriyor, yine de anladığım kadarıyla siz kongenital skolyoz denilen kemik anomalilerinin eşlik ettiği bir gruba giriyorsunuz. yaşınızı ve bazı önemli verilerinizi bilmiyorum ama yazdıklarınız sıklıkla ameliyat gerektirir.

 142. mevo dedi ki:

  Hocam iyi günler..
  Omurga egriligi olan bi insanin Boyu daha mi Kisa olur ? Benim de omurga egriligim var doktora gittim yüzme önerdi gittim bi kac hafta sonra biraktim simdi aradan 3 yil gecti hala egiklik var aslinda boyumun uzadigini pantolonlarimdan anliyorum ama ne yazikki hala cok kisa hissediyorum omurga egriligi kac cm kadar etki eder boyun kisa gözükmesine 10 -15 derece egikligi olan bi kiside genel olarak ?

 143. Eylül dedi ki:

  Hocam merhaba ben 23 yaşındayım ve 3 ay önce skolyoz olduğumu öğrendim doktorum 20 derecenin altında olduğunu söyledi ve 3 ay içinde ilerlemiş dedi aynı zamanda boynumun sol kısmındaki ağrıyı da ona bağladı ve ilerlemeden ameliyat olmalısın dedi sizce korse kullansam faydası olur mu ve ameliyat Olmalı mıyım şimdi? Ne yapacağımı şaşırdım 🙁

  • sizin yaşınızda skolyozda ciddi bir ilerleme beklenmez, hele 20 derece altında çok zor. tanınızla ilgili bir sorun olmasın. çünkü derecenizde ameliyatlık değil. doktorunuzdan durumu detaylı öğrenmenizi öneririm. ne tür skolyozunuz var ? 3 ayda kaç derece ilerleme var? neden ilerliyor ? idiopatik skolyoz değilmisiniz? sorularının cevaplarını almalısınız.

 144. Eylül dedi ki:

  Hocam hem kifoz hem de skolyoz varmış bende bu Yüzden boynum ve sol tarafı kolum elim ağrıyor ağrım gün geçtikçe arttığı için ilerleme olur dedi derecesini sorduğumda ise 20 nin Altında dedi daha fazla ilerleme Olmasın diye ameliyat dedi çnkü seni sürekli rahatsız ediyor edecekte dedi şimdi çok ilerleme olmaz mı bundan sonra?

  • Anlamlı bir ilerleme olmaz. yakınmalarınız için cerrahi öncesi uygun tedavileriniz yapıldımı bilmiyorum, bunlar yapılmadan ağrılarınız ameliyat olmanız için kriter olmamalı.

 145. Aygül dedi ki:

  23 yaşındayım ve 15 yaşında boynumda düzleşme oldugunu ogrendim ve ilerki senelerde boyun agrılarım dışımda sırt ağrilarım da başladı.Daha sonra ağrilar dayanılmaz bir hal aldı ve tekrar doktora gittim.Boynumdaki düzleşme dışinda omuriligimde de bir eğrilik olduğunu ogrendim.Doktor bana eğriligik düsuk derecede olduğunu vilerlemeyeceğini aynı zamanda da gerilemeyeceğinı söyledi.Derecesini söylemedi ve yüzme ve plates önerdi.Çok fazla ilgilenip bilgi vermeden odadan çikardı.Ben o günden sonra egzersiz ve spora basladim.Sırtımda bir yamukluk da görmüyorum ancak eğriliğin dercesinin artmayacağı kesin mi.Tam olarak kac yasinda basladigini da bilmedigim icin kafam cok karısik.

 146. Ayşe Savaş dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Kızım 6yaşında prematüre doğdu. Hafif CP teşhisi kondu, sağ arka kaslarında tonus artışı nedeniyle 3 yıl pafo kullandık. Şimdi jimnastik yapıyor. Parmak ucu yürümesi yok oldu. En son çekilen röntgeninde hafif sağa bakan skolyoz yazıyor. Ne yapmamız gerekir?

 147. Gözde Arin dedi ki:

  Merhaba, 26 yaşındayım, 4-5 yıl kadar önce şiddetli bel ağrısı(sol bacağa vuran ve uyuşturan) nedeniyle fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene oldum,çekilen röntgen sonucu skolyoz tanısı konuldu. Daha sonra gittiğim beyin ve sinir hastalıkları uzmanı MR istedi ve sonucunda başlangıç düzeyinde bel fıtığı olduğunu ve skolyoz olmadığını söyledi.
  Tanıyı netleştirmek adına bir de ortopedi ve tramvatoloji uzmanına görünmemin faydası olur mu? Yönlendirmeniz için teşekkürler.
  Selamlar

 148. TUĞÇE dedi ki:

  hocam merhaba ben 17 yaşındayım 30 derece skolyoz hastasıyım. bu yıl polisliğe ve infaz korumaya başvuruda bulunmak istiyorum sağlık yönetmeliğinde skolyoz hastası öğreciler kabul edilmez diyor ama bu benim hareket etmeme hiç bir şeyime engel değil çok dikkatli bakılmadığı sürece de fark edilmiyor acaba bu benim için sorun olabilir mi polis olmam da

 149. yeşim dedi ki:

  Hocam merhaba, kardeşim geçen yaz skolyozdan ameliyat oldu. Şükür ameliyatı iyi geçti fakat sırtının sol tarafında şişlik var ve şiş olan yerin battığını ve agridigini söylüyor. Ameliyatı yapan hoca ise kaburgasinin battığını soyluyor. Kardeşim 15 yaşında ne yapmamızı önerisiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  • Bahsettiğiniz kadarıyla eğer hastanız rahat değilse sorun olabilir. Ameliyatınızı yapan hekime bu sorunu ısrarla iletirseniz herhalde bir açıklaması olacaktır. Aksi durumda bir başka hekim tarafından incelemeler yapılmalı ancak ameliyat bilgilerinizi ve tüm röntgen incelemelerini iletmeniz gerekir

 150. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba ben 21 yaşındayım 4-5 ay önce skolyoz hastasi olduğumu öğrendim doktorum egzersizler verdi ama bana herhangi bir ölçüm yapılmadı egriligimin ölçüsünü bilmiyorum egriligimin az oldugunu belirtti doktorum ama sag omzumda hafif bi düşüklük ve sağ sırt kemigimde çıkıntı hissediyorum kemik gelişimim son bulmuşmudur skolyozumun ilerlemesi söz konusu olabilir mi beni rahatsız edecek boyuta gelebilir mi ben ve ailem surekli bunu düşünüyoruz cevap verirseniz sevinirim hocam

 151. Betül dedi ki:

  Merhaba.Ben 15 yaşındayım ve 43 derece skloyozum var. Boyum yaşıtlarına göre çok kısa. Bunun skolyozla ilgisi var mı?

 152. dogan dedi ki:

  On sekiz yasindaki Kiz arkadasim omur iliginden skolyoz ameliyati gecirmis uc yil once suan icin bi sikintisi yok ama ilerde bi sikinti yasayabiliriz veya hamile kaldiginda sikinti yasaya biliriz diye ben ameliyat olmasini istiyorum.bu ameliyat son zamanlarda cok canimizi sikmaya basladi ameliyat olduktan sonra hersey daha iyi olurmu sizce ameliyat olmasina o aciyi cekmesine degermi en azindan kafam cok karisik bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz

 153. Canan dedi ki:

  Feyyaz Hocam merhaba,
  Ben 26 yasinda 17 derece skolyoz hastasiyim. Sag omzum farkedilecek oranda dusuk. Teshis 2 yil once konuldu ve o zamandan beri duzenli olarak pilates yapiyorum (haftada iki- uc kere). Son bir yildir surekli sirt agrim var. Istanbul’da en son 3 ay once gorundugum ortepedi uzmani doktor, bu agri ile yasayacaksin cozumu yok dedi. Ama oyle alisilacak, cekilecek bir agri degil. Gunluk yasamimi cok etkiliyor. Maalesef gunde yaklasik 8-10 saat masa basinda calismam gerekiyor. Agrilarim son bir aydir dayanilmaz bir hal aldi. Gece uyuyamiyorum, gun icinde de surekli agrim var bir dakika bile gecmiyor. Su an yurtdisinda yuksek lisans yaptigim icin Aralik sonuna kadar Turkiye’ye donemeyecegim ve burada da doktora gorunme imkanim yok. Derecemin artmis olmasinda korkuyorum. Bu surec icin de biraz rahatlamak adina ne yapmami onerirsiniz. Simdiden cok tesekkur ederim. Iyi calismalar diliyorum.

  • ağrınızın nedenini bilmeden önerebileceğim tek şey ağrı kesici ilaçlar ile idare edebiliyorsanız, dönünceye kadar ilaç kullanımı ve ilk fırsatta hekime görünmenizdir.

 154. uğur dedi ki:

  iyi günler hocam ben 25 yaşındayım bugun skolyoz hastası olduğumu öğrendim askeri hastenede konulan teşhise göre: LOMBER VERTABLARLARDAAÇIKLIGI SAĞA BAKAN 17 DERECELİK LOMBER SKOLYOZ İZLENMEKTEDİR. Akciger grfisi P.A(tek yön) TORAKAL VERTEBRALARDA AÇIKLIGI SOLA BAKAN 11 DERCELİK SKOLYOZ İZLENMEKTEDİR. bu seçeceğim askeri mesleğe engel olurmu ne gibi bir tedavi izlemeliyim….

 155. nuran dedi ki:

  Ben 20 yasindayim 45derece skolyozum .kac yasima kadar egrilik devam eder. Sizin tavsiyeleriniz neler

  • Bu yaşınızdan sonra eğrilik artımı çok az ama takibinizin devam etmesi gerekir. Dereceniz cerrahi sınırda , tedavi seçenekleri için hekiminizle yüz yüze görüşüp karar vermeniz uygun olur.

 156. KageInBlood dedi ki:

  Merhaba hocam 14 yaşındayım skolyoz hastalığını bende olduğunu omuzumdaki ağrı için doktora gitmiştim bana skolyoz olduğunu söylediler derece veya % vermediler sadece S şeklinde olduğunu vede egzersizle geçebileceğini söylediler ağrılarım oluyor ancak soğuk havalarda oluyor ve belimin sol kısmı ağrıyor

  önerileriniz neler şimdiden teşekkürler

  • Skolyozun derecesi, takip durumunuz ve ağrılarınız için neler yapılması gerektiğine fizik bakınız, filminiz ile beraber karar verilmesi gerekir. Ağrılarınızın nasıl çözüleceği de ancak böyle anlaşılır. Eğer egzersizden yarar görmediyseniz hekiminize bunu ileterek tedavinizin yeniden şekillendirilmesi gerekecektir. Ağrınızın skolyoz dışında da bir çok nedeni olabilir.

 157. pelin dedi ki:

  Merhaba hocam.ben 22 yasindayim.dort ay once skolyoz .oldugumu farkettim.sag belimde egrilil var.dereceside 20.evde egzersiz yapiyorum ve yuzmeyle duzeltebilirmiyim.bel bolgesindeki skolyoz sirttakine gore daha mi tehlikelidir.irde yatarken dikkat etmem gerekir mi.tesekkurler.

  • Bahsettiğiniz programlar ile kazanımlarınız olabilir, bunu anlamak için denemekten başka yolunuz yok, ayrıca hiç bir kaybınız da olmaz. Dereceniz de , bulunduğu bölgede sizi tedirgin etmesin, bir riskiniz yok ve dikkat etmeniz gereken özel bir şey yok.

 158. ege dedi ki:

  merhabalar.çok şükür ki skolyoz değilim fakat öğrenmem gereken birşeyler var.skolyoz kaç derece olunca riskli ve acil bir duruma gelmiş olur

 159. Kader dedi ki:

  Merhaba
  Ben bundan 4 yil once ameliyat oldum sonrasinda ilk kontrole gittigimde pilatini alacaklarini soylemislerdi daha sonra vazgectiler . ilerleyen gunlerde tekrar kontrole gidecegim pilatini tekrar neden alirlar bu gereklimi hangi durumda aliniyor bir de ameliyat oldugumda 70 kiloydum simdi ise 90 kilo almis olmam belim icin zararli olur mu?

  • Kilo almanız iyi değil. Metallerin alınması ise genellikle bir sorun durumunda önerilir, eğer bir sorununuz yoksa bu kadar büyük bir ameliyat gerekliliği tartışılabilir.

 160. pempppppanter dedi ki:

  been 15 yasındayım skolyoz tanısı konuldu eğim açısı 5 imiş henüz çok başlangıç skolyoz bile denilemez dendi fakat cok korkuyorum ya ilerlerse?

  • Korunma programını uygulamanız ve takipte olmanız önemli. Kısa bir sürede ilerleme konusunda fikir sahibi olunur, söylediğiniz bilgilere göre pek korkmanıza gerek yok gibi.

 161. Özlemm dedi ki:

  Merhaba hocam 26 yasindayim,5 yil once acikligi sola bakan 38 derece skolyozum oldugunu ogrendim.Durusumda problem yok ilerleme olmadi sadece zaman zaman agrilarim var.Hamilelikde problem olur mu,ameliyat şart mi ve ilerleme olurmu diye merak ediyorum.Tesekkurler..

  • Güncel durumunuzun ne olduğu önemli, bunun için muayene ve radyolojik incelemenizi yaptırmalısınız. verdiğiniz değerler 5 yıl öncesi olduğu için eski kabul ediyoruz. yeni değerlere göre sorularınızı yanıtlamak doğru olur.

 162. Kadir dedi ki:

  Merhaba hocam bana raporda hastada derecesi düşük ancak paterni tam oturmus idopatik skolyoz mevcuttur yazmış. .bu paterni tam oturma durumu nedir acaba ya da farkı nedir

 163. Hilal dedi ki:

  Merhaba, 19 yaşındayım 11 derece bel bölgesinde skolyozum olduğunu öğrendim.Çok fazla bel ve sırt agrim olduğu için mavi bant uygulaması yapıldı ancak egzersiz ya da fizik tedavi hakkında hiçbir bilgilendirme yapılmadı.Hatta takip için de bilgi verilmedi.Farklı doktora gitmeli miyim? İlerleyip ilerlemeyeceğini de bilmiyorum.Yüzmeye başlayacağım belli bir şekilde mi yoksa serbest olarak mi yuzmeliyim? Çok teşekkür ederim.

 164. Gizem dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 15 yaşındayım doktora muayeneye gittiğimizde tesadüfen skolyoz başlangıcı var dediler egzersiz verdiler ve sırt üstü yüzme önerdiler egzersizle geçermi derecesi artarmı bilgi alabilirmiyim

 165. xeyale bagirli dedi ki:

  salam hekim mende skolyozdug var hamileyem belim onurgam agriyir ayag ustude coox dura bilmirem.Yata bilmirem agriyir.Birde nefesim darligi var uwagim olsa coox eyrilik ola biler???birde qorxuram nefes darligi oldugu ucun uwagin ureyinde prablem olar xaiw eliyirem cavablandirasiz.

  • Hamilelik nedeniyle ilaç kullanmanız zor ve yapılabilecek tedaviler sınırlı. Hamileliğiniz bitinceye kadar fizik tedavi ile rahatlamanızı ve sonrasında da kalıcı tedavinize karar verilmesini öneririm.

 166. Aysel dedi ki:

  Merhaba ben bundan 2 yıl önce doktora gittiğimde mr ve röntgenler sonucunda 28 derecelik skolyozum olduğunu öğrendim şuan 21 yaşındayım gittiğim doktorlar bana ameliyat dedi ama risklerden dolayı çekindim ameliyat olmaktan ama kozmetik olarak görüntüm beni rahatsız ediyor saçlarımla kapatmaya çalışıyorum bol kıyafetler giyiyorum artık kurtulmak ve saçlarımı istediğim gibi toplamak istediğimi giymek istiyorum insanların dikkatini çekiyor ve bana sorduklarında bişey diyemiyorum diğer insanların sürekli sırtına bakıyorum ayakta çalışmak zorunda olduğum bir işim var bundan dolayı sırtım belim çok ağrıyor ağrılarım var ameliyat olmadan düzelme şansım varmı ben gözle görülür bir büyüme farketmedim ameliyat olmaktan korkuyorum açıkcası başka bir çözümü varmı? Korse ve egzersiz vermediler çok fazla ilgilenmediler ameliyat deyip geçtiler bende olmadım. Sizden yardımcı olmanızı beni bilgilendirmenizi istiyorum. Ameliyat olmam gereklimidir? Riskleri nelerdir? Ve sonrasında hayatımı nasıl etkiliyor bu ameliyat? Normal hayatıma devam edebilecekmiyim? Şimdi eğilip kalkabiliyor rahat hareket edebiliyorum. Ameliyat sonrası ne gibi durumlarla karşılaşırım? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.. Teşekkürler

  • Bahsettiğiniz derece kesinlikle ameliyat gerektiren bir derece değil. Neden ameliyat önerildiğini anlamadım. Derecenizle ilgili bir yanlışlık olmasın. Çünkü bahsettiğiniz derecelerde kozmetik sorununuz olamamalı. Verdiğiniz bilgilerde ciddi bir uyuşmazlık var. Öncelikle ben derecenizi tekrar sağlıklı öğrenmenizi öneririm. Ancak sonrası sorularınızı tartışabiliriz.

   • Aysel dedi ki:

    Bana verilen bilgi 28 di ve gittiğim doktorlar ameliyat dedi ben ameliyat olma taraftarı değilim fizik tedaviye ve gerekliyse korse kullanmayı bile isterim. Kozmetik olarak görünüşümde o kadar kötü değil ama ben rahatsız oluyorum yakın zamanda sizinle görüşmek sizin bilgilerinizi de almak istiyorum.. Tekrardan röntgen vs. İle doğru bilgileri öğrenmek ve ilerleme olup olmadığını öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

 167. xeyale bagirli dedi ki:

  uwaga kece biler??? nefes darligi olur uwagda problem olmazki..birde hamilelikde coox eyileck yene

 168. xeyale bagirli dedi ki:

  birde hamilelikde coox agri cekecem

 169. elif dedi ki:

  Merhaba ben 22 yasindayim 2 sene önce bel ağrılarımdan hastaneye gittim ve doğuştan omurilik yamuklugu olduğu söylendi 15 gün fizik tedavi gördüm agrilarimin geçmediğinde tekrar hastaneye gittim ve yüzmeyi önerdi doktor 2 sene geçti sırtim belim gittikçe daha çok ağrıyor. Skolyos derecesini soylemediler bana ve ameliyat istemelerinden korkuyorum ne yapmam gerekiyor

 170. xeyale bagirli dedi ki:

  cocuga kecme ihtimali varmi???nefes alamiyorum skolyozduga gore korkuyorumki cocukda problem olsun buna gore.birde cook eyilirmi,cook agri cekerimmi hamilelikde bunlari bilmek isteyirem.

  • Çocuğunuzda olma olasılığı var. sizin solunum probleminiz varsa muhakkak doktorunuzla bu durumu konuşun, tedavi almanız gerekebilir. ağrılarınız için de tedavi uygulanabilir.

 171. bahar dedi ki:

  Ben kendimi bildim bileli skolyozum doktora gittim 8 yaşinda ameliyat edemediler ferç olma riskim çok yüksek dediler bende olmadım bana nefes darlıgından başka hiç bi etkisi yok şimdi evliyiim çocuk istiyorum gögüs doktoruna gittim nefes darlıgı çok yüksek bu durumda çocuk olmanadı gerekiyor dedi ameliyatla nefes darlıgı düzelir mi

 172. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar hocam.Ben askerlikten skolyozdan dolayı muaf oldum.Bendeki skolyoz torakallomber bölge (TORAKAL SKOLYOZ COBB AÇISI 42 DERECE) not düşmüşler.Ben şunu sizden rica ediyorum.SKOLYOZ COBB AÇISI 42 DERECE ise engel oranı % kaç olur ? Sadece ortopediden veya farklı doktorlarada mı gözükmem lazım ? Kulakburunboğaz,Gö,Nefes darlığı için ? Teşekkürler.

 173. Hasan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 sene önce skolyozdan ameliyat oldum. 70 derece skolyozum ameliyat esnasında platin koyuldu. 6 ay sonra çıkarıldı arada platinim kaydı ve düzeltildi su ana kadar hiç bir sıkıntım yoktu iki gündür sol ayagimda hafif uyuşma var sizce onemli mi Teşekkürler

 174. Nurgül dedi ki:

  Soruma cevabı bırak sorum yok

 175. Sevim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 yasinda skolyoz ameliyati oldum simdi 35 yasimdayim. Agrilarim oluyor otururken biyere yaslanma ihtiyaci duyuyorum ve otururken bile yoruluyorum bazenleri nefesim daraliyor. Hocam bunlarin sebebi nedendir. Biraz oturdugum zaman da bacagimda uyusmalar oluyor hocam neden olur bu uyusmalar hocam. doktara gitcem ama hangi doktara gideyim bilemiyorum ankara yada istanbul da bi doktara gidebilirim anca hocam onerceginiz bi doktor ismi varmide varmi rica etsem yardimci olurmusunuz. Teşekkür ederi.

 176. Sevim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 yasinda skolyoz ameliyati oldum. Şimdi 35 yasindayim sirtimda pilatin var agrilarim oluyor Oturamiyorum fazla bacamda uyusukluk oluyor ve yoruluyorum bazenlen nefesim daraliyor hocam neden bunlar oluyor. Bi doktara gitcem ama hangi doktara gideyim bilemiyorum ankara yada istanbul da bi doktara gidebilirim anca hangi doktoru önerirsiniz hocam. Teşekkür ederim.

 177. Hulya dedi ki:

  Hocam skolyoz ameliyati sonrası kırılan füzyon kemik tekrar kaynar mi?
  Füzyonun kırıldığı ya da çatladığı mr veya rotgende görülür mü?

  • Füzyon bölgesindeki kırık MR ile anlaşılabilir. Kendiliğinden kaynama olasılığı zayıf ama kısa sürede takiple anlaşılır.

   • Hulya dedi ki:

    Hocam platinler hala sırtımda görüntü net olmasada gorulur farkedilirdi diy mi? Böyle füzyon kırıldığında ya da catladiginda müdahale gerekiyor mu? Gerekiyorsa nedir?

    • Kırığınız filmde görülemeyebilir, BT gerekebilir. Kırık varsa sıklıkla cerrahi gerekecektir.

     • Hulya dedi ki:

      Hocam füzyon kirigindan şüphelenmem için ne gibi şikayetlerle gidilir. Benim sadece sabah yataktan kalkarken sırtımdan sanki tik tik gibi bir ses geliyor sanki omurgam oynuyor. Ben bt çekinmek istemedim aldığım radyasyonlar çok fazla oldu bu skolyoz yüzünden. Bu yüzden mr çektik mr de platinler olmasına rağmen farkedilir mi? Eğer kırılmış ise tekrar eğilir miyim ? Ameliyat olmak istemiyorum.

     • MR ile görülür, eğer MR sağlamsa şüphelenilecek bir durum yoktur.

 178. Sevim dedi ki:

  Azmi hamzogluna ameliyat olmustum. Duyduguma gore muainesi varmis orda bakiyomus ama ücreti cok fazla ona mi gitsem tekrar. Okadar gelirli biri degilim.

 179. Dilek dedi ki:

  Hocam merhaba, 27 yasindayim ve sirt agrisi icin doktora gittigimde sirt mr i cekildi ve üst torakal bölgede acıklığı sağa bakan minimal, torakal bölgede açıklığı sola bakan belirgin skolyoz dendi. Doktor fizik tedavi ve yüzme egzersizi verdi. Derecesi söylenmedi. Dıştan herhangi bir fiziksel görünüş bozukluğu fark edilmiyor, belki sağ omuz 1 cm daha alçak denilebilir. Skolyozun derecesi artabilir mi, yoksa fizik tedavi ve yüzme ile tedavi edebilir miyiz? Teşekkürler

 180. Kemal dedi ki:

  Hocam merhaba .72 derece kifozum var 6 ay öncede 72 derece ölçülmüştü. Yaşım 19 , spor vs yapmadım açıkcası ameliyat olacagım gözüyle bakıyordum ve su an vazgeçtim. Bilimsel açıdan bakarsak bu derecede yaşımdan dolayı sabitlenmiş olma olasılığı var mıdır? Veya sporla bu derecede tutma olasılığı? Olduki ameliyat olmam gerekti, boy uzaması olmadan bir şekilde düzeltilme yapılabilir mi veya omurga düzeltilmeden o derecede sabitlemek için ameliyat olabilir mi? Saygılar…

  • Bahsettiğiniz derece ciddi sağlık sorunları yaratır bu nedenle ameliyat olmanızı öneririm. Bu derecenin kabulü veya sporla geçme olanaksız. Omurganızın düzeltilmeden ameliyat edilmesinin de kesinlikle anlamı yok.

 181. ibrahim dedi ki:

  Ben skolyoz kifoz amaliyatı oldum 26 vida 2 tane uzun cubuk var askerde amaliyat oldum sizce raporum ne olur

 182. Fatih dedi ki:

  Hocam ben bundan 10 sene önce skolyoz ameliyatı oldum eğilme konusuna gelince hocamızın dediği şekilde eğilip kalkıyorum hatta normal bir şekil’ de de eğilmelerim oluyor bazen Ben şimdi namaz kılmaya başladım namazda bilirsiniz’ki eğilmeler oluyor bunlar sorun teşkil eder mi lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 183. Alev özdemir dedi ki:

  İyi günler kardeşim bedensel engelli ve 50 dereceye yakın s seklinde skolyozumuz var şuan korse kullanıyoruz sizce düzülirmi ve ne kadaar düzelir şimdiden teşekkürler

 184. tunahan dedi ki:

  21 yasındayım 45 derecelik s seklinde skolyoz tanısı konulmuştu. ameliyat olmak istemiyorum çünkü ileri derecede bir ağrı acı vermiyor. Yüzmenin faydası olduğunu biliyorum fakat hangi stil yüzmeliyim onu bilmiyorum. hangi stil daha yararlı olur?

 185. yasemin dedi ki:

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim 3-4 ay once 38 derecelik skolyoz oldugumu ogrendim korse tedavisine basladim korseyi taktigimda derecem 26 ya düştü bu yil Üniversite sinavlarina hazirlandigim icin korseyi pek fazla takamiyorum derecemde ilerleme olur mu ve hangi sporu onerirsiniz ? Teşekkürler

 186. Ahmet dedi ki:

  İyi günler hocam Torakal 30 lomber 28 derece skolyoz hastasıyım lise 2 ye gidiyorum ve korse kullanıyorum. Ayrıca haftada 2 gün fizik tedaviye gidiyorum. Benim sorum korse kullanimi ne kadar daha sürer? Boyum 182

 187. Kübra dedi ki:

  Merhaba hocam 2012 yılında skokyoz derecem 20 idi fakat şu an bu derecem 36 oldu (2005)şehir dışında okuduğum için yüzmeye gidemedim son doktora gidişimde doktor ameliyat olmam gerektiği söyledi çünkü ağrılarım çok oluyor sizce yüzmeyi denemeli miyim yoksa ameliyat mı olmalıyım

 188. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 22 yaşındayım hafif kamburluk var bu yüzden doktora gittim. Doğuştan slokoz olduğumu 58 derece olduğumu öğrendim sizce ameliyatlık bir durum varmı doktorum düzelmez spor yap dedi

 189. esra dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve 4 kez ameliyat oldum en son ameliyatimda 5 yıl önce kalıcı platin konuldu ama su son günlerde boynumda bir şişlik var sebebi neden olabilir?

 190. Elvan dedi ki:

  Hocam 31 yasindayim bende de Skolyoz Tm olarak 19 Senden beri var derecemi bilmiyorum ama sirt agrisi hava bozdugunda az oluyor sadece problemim yok yanlasma da cok yok onden ve arkadan normal duruyorum fakat eyildigimde s harfi gibi gozukuyor sorum ilerki yaslarda kamburluk veya yanlasma olurmu???

 191. Ebru dedi ki:

  Mrb hocam 20 yasindayim 20 derecem. Var egzersizle yapiyorum.gunde 30 dakka. Yuzmeye gitsem veya platise gitsem duzelme ihtimali varmidir acaba duzelme.ihtimali yoksa ilerlememesi icin napmaliyim

  • BU spor programları ile eğriliğinizde kısmi düzelme kazanabilirsiniz, aynı zamanda artmaktan korunma için de ideal yöntemler bunlar. kesinlikle bu programları ısrarla ve düzenli yapmanızı öneririm.

 192. Havva dedi ki:

  Hocam esim 32 yasinda skolyoz hastasi masaj yapan bi adam var bunu bi masaj teknigi ile duzeltebilicegini iddea edyo byle bisey olabilir mi dogru syluyo olabilir mi dzelttigi bi suru insan oldugu nu ve fofo lari ni gosterdi tesekkrler

  • Aljik skolyoz denilen , ağrı nedenli skolyozlar, ki bunlar gerçek skolyoz değildir ve çeşitli tedavilerle zaten düzeltilmelidirler. Gerçek skolyozda ise mümkün değildir.

 193. Sıla dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 21 yaşındayım 2 ay önce skolyoz teşhisi konuldu.sırt ağrılarım ve eğildigimde kürek kemiğimin birinin yüksek olmasından anlamşdık.antalyada yaşıyorm ve doktorum %36 derece oldugunu bı zararı olmcagını yaşımdan dolayı ilerlemeyeceğini söyledi ama internetten araşdırdıgımda en iyisinin siz oldugunu gördüm birde Size danışmak istedim.eğriliğim Sol tarafa dogru.ve Son bır haftadır kaburgalarımda agrı ve batma hissediyorum.ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 194. meral dedi ki:

  merhaba 24 yasındayım yaklaşık 6 ay once farkettiğim, bel bölgemde skolyozum var 33 derece.. ortopedi doktoru hiç bi sorun olmayacagını hayatıma devam edecegımı ve fizik tedavının gereksiz oldugunu soyledi, ben ise masabaşında çalışıyorum ve bel agrım sırt agrım oluyo, ne yapmamı önerirsiniz hocam, teşekkürler

  • Bel,karın ve sırt kaslarınızı güçlendirmek sorununuzu çözecektir. Bunun için fizik tedavi değil de sizin yapacağınız egzersizler öneriyoruz.

   • meral dedi ki:

    egzersiz önermişsiniz hocam buna pilates yaparak ulaşabilir miyim? ayrıca bu 33 derecedeki belimdeki skolyoz bana ilerieyen yaşlarda problemle sıkıntılar yaratır mı? sonuçta hep 24 yaşında kalamayacağız maalesef, ayrıca ağır bişeyler kaldırmak derecesini arttırır mı? çok teşekkürlerr

 195. Sadık dedi ki:

  Merhaba. Bn 23 yasında beden eğitimi ogrencisiyim önümüzdeki sene polislik sınavım var ve skolyoz elenme sebebi. 1 yıl önce L2 ve L3 de on derece skolyoz tanısı koyuldu fazla bir derece olarak gorulmesede belimin sağ kısmına aşırı derecede ağrı yapıyor otururken en çokda. Fizik tedavi sürecinde galiba sinirlere zarar vermiş olacaktı baskı yaptığı bölgeyi sağ taraftaki bel kasimi hissetmiyorum elektirik verdiklerindede ne kadar elektirik verirlirse verilsin birnsure sonra hissetmiyordum orayi ve sag kisimdaki boyuna doğru uzanan uzun kas sol tarafa gore daha küçük ve gelisimi spor yaparken yavaş ilerliyor bu durumlarla.karşı karsiyayim.

  • Anlattığınıza göre çok düşük dereceli skolyozunuz var ama neden fizik tedavi gördüğünüzü anlamadım. bu kadar basit bir skolyoz ağrı oluşturmaz veya fizik gerektirecek ağrı nedeni değildir. o halde siz neden fizik gördünüz? ağrıyı oluşturan nedeniniz skolyozdan başka bir nedenmiydi ? şu anda hissetmediğiniz adale olduğunu söylüyorsunuz. bu da oldukça garip, fiziğe bağlı böyle bir sorun beklenmez, acaba fıtık vb gibi başka bir sorununuz mu var. sonuçta verdiğiniz bilgiler ve yapılanlarla ilgili bir karmaşa var. size önerim elinizdeki tetkiklerle bir ortopedi ve gerekirse bir beyin cerrahi hekimiyle de görüşmeniz.

   • Sadık dedi ki:

    Doktorumda aynısını söylüyor ama L2 bölgesinde bıçak batması gibi ağrılar sürekli var venbu ağrıyla yaşıyorum tramvaydan otururken batma oluyor sürekli. Fizik tedaviyi doktor verdi. Fıtık başlangıcı var denildi ama çok küçük müs bi kaç iğne vuruldum şuan ağrısı falan yok bacagima vuruyordu iğneden sonra oda geçti. Dediğiniz gibi bu kas kuculmesiyle ilgili tekrar gitsem daha iyi olacak

 196. Sadık dedi ki:

  Doktor bey benim yazim siz tarafından mi kaldirildi

 197. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam benim kızımda 3 aylıkken farkettim şişlik nedeniyle doktora gittim ve kızımın skolyozu oldunu öğrendik şimdi şimdi kızım 4 yaşında yüzme öneriyorlar acaba yüzmeyle geçermi korse vermediler o kadar yüksek degil diyorlar

  • Bahsettiğiniz yaş döneminde kongenital skolyoz olabilirisiniz ve bunun içinde MR gibi incelemeleriniz yapılmalı. bu tip skolyozlar çok ciddi seyredebilir. şu anda derecenin yüksek olmaması iyi ama bahsettiğim incelemeleriniz yapılarak yakın takipte olmalısınız.

 198. Sen Gul dedi ki:

  Merhaba hocam, Lütfen cevap verin. Ben 15 yaşındayım ve skolyoz hastasıyım fakat sadece fizik tedavi görüyorum onuda okul yüzünden bıraktık. Ve boyum 1.50 Çok kısayım insanların benimle dalga geçmesini kaldıramıyorum. Benim boyum uzar mı Nasil uzatabilirim lütfen cevap verin..

 199. gonca ergul dedi ki:

  Hocam kizim 22 yasinda c seklinde 40 derece skolyozu var.alti ay once teshis kondu.egzersiz yapmiyor .Ancak bir magazada satis sorumlusu olarak calismaya basladigindan beri kuyruk sokumunda geriye dogru esnediginde batmaya bagli agri oluyor.dr gittigimizde rontgen cekildi .birsey yok bir hsfta boyle devam ederse mr cekelim dediler eger agrilar gecmez ise kitle olbilir dediler cok huxursuz oldum sizce skolyoza bagli olabilirmi.Tesekkur ederim

 200. gonca ergul dedi ki:

  Hocam agri tek tarafli ve bacskta uyusma hissi yapiyor

 201. Melis dedi ki:

  28 derece skolyozum var. 11 yaşındayım. Gerekli önlemler alınırsa düzele bilir miyim?

  • Hastalığın nasıl seyredeceğini bu kadar erken tahmin etmek zor. sizin yapmanız gereken zaten önerilen korunmaları uygulamak, kontrolleriniz ile de düzelme ve/veya artma gözlenecektir. her hastada skolyoz tedaviye rağmen farklı seyredebilmektedir. yani cerrahi dışı yöntemlerle skolyozun durdurulma veya düzelme gibi bir garantisi yoktur. ancak bilinen bir gerçek cerrahi dışı protokoller hastalığın gidişatında olumlu etki göstermektedir.

 202. Elif dedi ki:

  Merhaba ben Elif. 15 yaşındayım. 2015 senesinin yaz ayında bel ağrısı şikayeti ile ortopediye gittim ve yaklaşık 3-4 gün yürüyemeyecek derecede ağrı çektim. Bunun üzerine 21 derecelik skolyoz teşhisi konuldu ve skolyozun artık ilerlemeyeceği, kemik gelişiminin tamamlandığı söylendi. Ancak skolyozun böylesine bir ağrı yapmasının normal olmadığı, ve başka bir rahatsızlık olabileceğinden şüphelenilip MR çektirilmesine karar verildi. MR temiz çıkmasına rağmen aşıı şiddetli olmamakla birlikte ağrılar hala sürmekte. Nedeni acaba ne olabilir? Ve ayrıca boyum yaklaşık 1.65 cm. Boyum daha fazla uzayabilir mi? Eğer uzayabilirse en fazla kaç cm.’ye kadar uzayabilir? Teşekkür ediyorum.

  • sorularınıza sondan başlayarak yanıt vereyim. kemik gelişiminizin durması zaten boy uzamanızın durması anlamına geliyor. skolyozun artık artmayacağı kısmı pek gerçekçi değil, hafif artmalar gözlenebilir. ağrılarınızın nedeni MR normal ise skolyoza bağlı gövde kaslarıyla ilgili olabilir. bunun için gövde kaslarınızı güçlendirecek spor programları almanızı öneririm.

 203. mehmet karaca dedi ki:

  Ankara Hacettepe skolyoz teşhisi konuldu ameliyat olacaktı noromonitorizasyon cihazı olmadigindan dolayi yapamadık eğer sizde cihaz varsa ameliyatı sizde yapmak istiyorum çocuk 6 yaşında ve 90 derece skolyoz 70 derece kıfoz cevap verdirsin sevinirim

 204. mehmet karaca dedi ki:

  Hocam cevabınızı bekliyorum teşekür ederim

 205. Bora dedi ki:

  Merhaba, ben 16 yaşındayım. Size birkaç sorum olacak

  1) 2015 Nisan ayında bir özel hastahanenin ortapedi doktoruna göründüğümde sırtıma 3.4 Derece teşhisi ile Skolyoz adı konuldu . 2016 Ayının Ocak Ayında ayrıntılı bir mr çektim, bugün aynı hastahane’ye gittim ve dediler ki derece yani açı 20 derece’ye yakın skolyoz olmuş. Bu kadar 7 8 ay’da 17 derece artması sizce normal’mi anormal’mi?

  2)Şimdi 20 Derecelik Skolyoz’um var sınırda olduğumu söylediler ve bana corse tedavisi uygulamayacaklarını ameliyata gerek olmadığını , sadece fizik tedaviye gitmemi ve onların önerdiği hareketleri yapmam gerektirdiğini bildirdiler. Sizce bu doğru karar mı ?

  3) 20 Derecelik bu skolyoz, tamamen düzelebilir mi fizik tedaviyle , yani açı 0 olabilirmi dimdik ve sağlıklı olabilir miyim sizden bunun cevabını bekliyorum

  4) Biliyorsunuz ki yaşımdan anlaşılacağı üzere gelişme çağındayım, bu gelişme çağı; kemikleri gelişmesi ve büyümesi daha ne kadar sürer ? Bu 20 derecelik skolyoz’um boyumu kısaltırmı ? Boyum uzar mı sizden bunu cevaplamanızı istiyorum

  5) Birde son sorum skolyoz’la yaşasam ve yaşlandığımda ne gibi sıkıntılar çekerim, hastalığımın 20 dereceden ileri gitmediğini farz edersek yaşlandığımda bu durum ne olur ?

  Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

  • 1. bu derece artabilir.
   2. önerilen tedavi doğru
   3. tamamen düzelme şansınız yok
   4. büyümeniz 16-18 yaşlarda sonlanır. skolyoz kısmen kısalık yaratır. boy uzamanız için kemik yaşı tayininizi yaptırmalısınız.
   5. hiç bir sorun yaşamamanızı bekleriz.

 206. Ünal dedi ki:

  Hocam merhaba. 2 yıl önce bende kifoskolyoz ameliyatı oldum. Şuan da 26 vida ve 2 adet çubuk platin var. Ağrılarım çok oluyor ve uzun süre ayakta çalışamıyorum. Geçmiş yıllarda %40 üstü engelli raporu alanlar var. Bende başvursam yüzde kaç alabilirim ? 26 yaşındayım. Ameliyat öncesi yüzde 75-80 küsürdü eğrilik derecem. Erken emeklilik ve daha rahat bir iş için engelli raporuna başvurmak istiyorum. % 40 alabilir miyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • üniversite ve eğitim hastanelerinde sakatlık derecesini belirleyen kurullar vardır, bunlara müracaatınız gerekir. muayene ve röntgen bulgularınıza göre engellilik dereceniz belirlenmekte, anlattıklarınızla bunu bilmem olası değil.

 207. gulnur dedi ki:

  Slm hocam benim belimde agrı vardı sol taraf belimde doktor a gittim omurgamda eyiklik oldugunu soyledi bana egzersiz verdi derecesini filan söylemediler bu egriligi egzersiz duzeltirmi bu arada 16 yaşımdayım

  • röntgen ve muayene bulgularınızı bilmeden sorunuza yanıt vermek olası değil. ancak sadece egzersiz önerildi ise eğriliğinizin hafif olması gerekli ve fayda görme şansınız vardır, ancak en doğru yanıtı sizi ve tetkiklerinizi görerek bir hekim verebilir.

 208. gülhan dedi ki:

  Merhaba hocam sırtımdaki ağrıdı dolayi hastaneye gittim skolyoz hastası olduğumu öğrendim 16cm ve sağ omzumda biraz çöküntü var göğüs kafesimdede bi şişkinlik var ne gbi bi tedavi önerirsiniz çok ciddi kemik erimemde var 30 yaşındayım koluna vuruyor ağrısıda yardimci olursaniz sevinirim.

  • İlettiğiniz bilgilerle ilgili ciddi bir sıkıntı var, zannediyorum yanlış bir bilgilenmeniz var. Skolyozda 16 cm gibi bir ölçüm yoktur ve skolyozda kemik erimesi olmaz hele 30 yaşta böyle bir erime varsa ciddi bir şekilde başka sorunlar için tetkik edilmeniz gerekir.

 209. Umut dedi ki:

  Merhaba hocam, 17 yaşındayım ve daha yeni skolyoz teşhisi konuldu derecesini tam olarak bilmiyorum. (ek: http://hizliresim.com/bJPjkZ ) Ekte belirtildiği gibi eğrilik tespit edildi ve bel sırt kaslarımın gelişmesi için hareketler, düzenli egzersizler önerildi. Ağrım sızım yoktu fakat çok aşırı olmamakla beraber dik durduğumda belirli kısımlarında hafif sızılar hissediyorum, bu ne anlama geliyor olabilir? 22 yaşına kadar boy uzaması mümkün olduğundan derecemin/eğriliğimin artması söz konusu mu? Boyum şuanlık 1.85’e yakın hocam. Cevabınızı önemsiyorum, teşekkürler.

 210. zehra dedi ki:

  Hocam ben 14 yaşındayım sizden kocaelide ameliyat yapabilecek prof isimleri istiyorum

 211. zehra dedi ki:

  Sizden kocaelide skolyoz yapabilecek doktor ismi istiyorum

 212. sevinc dedi ki:

  Merhabalar benim sorum sizlere 2008 de kaza sonucu omuriligimden darbe aldim 2.5 yil yuruyemedim fakat omurligimde erken yaslanma ve sklyoz tanisi kondu iki gun once de dr gittigimde sonuc olarak dr rotoskolyoz tanisini koydu ortapedi dr yonlendirdi beni yasim 33 benim fakat bazen idrarimi tutma sorunum da var sag tarafimda uyusma ayak parmaklarimi pek oynatamiyorm ve idrarimda bazen tutmakta sorun yasiyorum rotoskolyoz tedavisi nedir bu sikayerden dolayi ameliyatmi olucam yoksa boyle devam mi edicem bu sikayetlerimle sorunum L4 ve L5 sorunum sizden yardimci olmanizi istiyorum lutfen

  • Anladığım kadarıyla sorun travma sonrası, böyle bir durumda sinir yaralanmasına bağlı yakınmalarınız var zannediyorum. Beyin cerrahisi ile görüşmeniz doğru olur.

 213. Vacide dedi ki:

  Merhaba hocam bes yıldır skalyoz hastasıyım egik durmaktan oldugunu bilmiyordum.cok agır birsey kaldırdıktan sonra belimde gecmeyen uyutmayan bir rahatsızlık oldu doktora gittigimde kalca daralması dedi agır kadırma egilerek is yapma dedi slazoprin diye bir ilacı bes yıldır iciyorum üc aydır calısmıyorum ama sekiz yıldır agır temizlik isinde calıstım daha öncede otelde kat görevlisi olarak calıstım o yüzden sandım ama egik olarakda cok senelece durdum sanırım asıl bu yüzden bu rahatsızlıgı buldum ama fizik hareketlerini yapıyorum gecmiyor boynum da agrıyor kronilkestimi gecmezmi Derecesini bilmiyorum doktor agrıların gecerse ilacı bırakırsın dedi o umut ediyor ama benim umudum kalmadı.

 214. YEŞİM dedi ki:

  MERHABA.4 YAŞINDAKİ OĞLUMDA SKOLYOZ TEŞHİSİ KONULDU.FAKAT HER HANGİ BİR DERECELENDİRME YAPILMADI.ERKEN TEŞHİS OLDUĞUNU, EGZERSİZ VE YÜZME YAPMASINI ÖNERDİ DOKTORUMUZ.FAKAT OĞLUM YAŞI NEDENİ İLE EGZERSİZLERİNİ YAPMIYOR.KORSE DE VERİLMEDİ.BU YAŞ GRUBUNDAKİ HASTALAR İÇİN HER HANGİ BİR ÖNERİNİZ VARMI?

 215. isa yuksel dedi ki:

  merhabalar hocam uc aylik bi kizim var sag tarafindaki kolu vr ayagi sol tarafa gore biraz kucuk dr kalcs gelisim geriligi var dedi ara bez kullaniyorum gelisirmi

  • Kalça sorununuz ara bezi ile tedavi edilemez, kalça çıkığı tedavisi almanız gerekir. Ayrıca kol ve ayakta küçüklük çok önemli. Çocuk genetik ve çocuk ortopedisi tarafından görülmenizi öneririm.

 216. Beyza dedi ki:

  Benim kizim 14 yasinda ve omiriliginde hafif de olsa egrilik var ve yattigi zaman yuz ustu sol kemik biraz cikintili oluyo boyle durumlarda sorun olunur mu doktora gidelimmi

 217. Simalbayrak dedi ki:

  Merhaba.kızım 9.5 yaşında. Her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırırim 4 yaşından beri jimnastik ve yüzme yapıyor iki hafta önce sırtında bi şişlik farkettim Sol kürek kemiği altında skolyoz tanısı konuldu 67 derece ama kimse anlam veremedi 4 tane profosere gittik hepsi ameliyat dedi ama hı tanesi 2 ay korse yüzme Plates ve barfiks deneyelim dedi vücut Cok esnek ve zayıf kemikler ince ve esnek diye bu hafta korse takılacak ve Plates yüzme barfiks başlayacak uzman kontrolünde sanırım mucize olmasını bekleyeceğiz sorum şu bu iki aylık süreçte 5 Cm bile geri gelse ameliyat olmaz devam ederiz bulgusu doğrumudur yoksa zaman kaybimidir bir de özellikle yüzme hocası korse ile kaslar sıkıştırıldigi için Plates barfiks ve yuzmenin ise yaramayacagini söylüyor sizce şimdiden tesekkurler

  • Hastalığınızda önemli bir nokta bir anda başlama ve hızla seyretme gibi özellikleri yok, yani bu derece artıncaya kadar ne yazık ki gözden kaçmış. bundan sonrada hızlı artış beklenmeyeceği için bir kaç ay bahsettiğiniz tedavilerle ne olacağını görmek bence de uygun. Kaybedeceğiniz hiç bir şey yok, eğer eğrilikte kısmi düzelmeler kazanılırsa aynı yöntemlere devam edip yakın kontrolde olun. yok eğer düzelme kazanılmazsa beklemenin anlamı olmayacaktır, ameliyatı düşünmek gerekir. Yüzme hocanız bu konunun uzmanı olmadığı için korse ve spor konusunda söylediklerini ciddiye almamanızı öneririm.

 218. Sıddık samet dedi ki:

  Merhaba.ben 16 yaşındayım ve futbol oynuyorum.fakat omurgamda 0.5 derece eğiklik varmış doktorum bırakmam gerektiğini soyledi.sizce devam etsem soruna yol acar mi omurgamda çünkü futbolcu olmak istiyorum.

  • 0.5 derece eğrilik ,kesinlikle eğrilik kabul edilmez ve hiç bir şeye engel değil.

   • Sıddık samet dedi ki:

    Hocam fakat omuzlarım arasında 3,4 cm yükseklik farkı var.yinede bir sorun olmazmi ilaç vermedi yalnızca egzersiz yap dedi daha önce 3 dereceydi.şimdi ise 0.5 Ama futbola devam edersem ters bi harekette 15 dereceye kadar çıkabileceğini soyledi.şimdi egzersizle tamamen düzeltirsen tekrar çıkarmı surekli.ilk eğikliği 4 sene önce farkettiği.

 219. Sıddık samet dedi ki:

  Hocam lütfen cevap verebilirmisiniz.geleceğim değişebilir bu sebepten dolayi.

 220. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben 15 yaşında bir erkek çocuğuyum korse tedavisi görüyorum . İlk kontrole gittiğimde açım 36 dereceydi 6 ay süresince korse ve belirli fizik tedavi hareketleri yaparak Allah’a şükür açım 28 e düştü benim açım ne zaman durur?

 221. Recep dedi ki:

  Yorum

 222. Recep dedi ki:

  Merhaba

  Ben 19 yasindayim
  Bende disk kaymasi var acaba boyum uzarmi 8 10 cm uzamasini istiyorum

 223. fidan dedi ki:

  Hocam minimal skolyoz var denildi ama sırtım göğüsüm yan kaburga kemiklerim ağrıyor hafif skolyoz ağrı yaparmı

 224. Samet yılmaz dedi ki:

  Hocam iyi günler.Sabah mr ve rontgen çekindim.Omurgamda 8 derece eğiklik ve 2 tane bel fıtığı başlangıcı olduğu söylendi.Geçende yazdığım gibi futbolcu olmak istiyorum.fakat futbol oynadıktan sonra belimde ağrı oluyor.Bunlar dahada ilerlermi?neler yapmalıyım ?Ve futbolcu olabilirmiyim?

  • eğriliğiniz önemli derecede değil ama fıtıklarınız önemli. bunlar için bir beyin cerrahıyla görüşmenizi öneririm. futbol içinde size bilgi vereceklerdir.

 225. Adem dedi ki:

  Mrnmal skolyoz var denildi hocam. Fizik tedaviyle geçer denildi. Spora 20 gün ara vermem denildi ağır egzersizlerimiz oluyor ilerleme yapârmi sizce.. Sporsuz yapamiyorum

 226. Ela t dedi ki:

  Skolyoz düzelince (pilates,exercises vs bacak boyunu uzatir mi yoksa yalnizca ust beden mi uzar simdiden tesekkurler

 227. Sevilay erarslan dedi ki:

  Merhaba feyyaz bey benm amcam sanirim bu hastaliktan omirilik zedelemesi sonucu olustu kok hucre gtmedigidginicin kollari bir cocuk kolu gibi elleri ice kivrik elleri kalkmiyo hic kollari kalkmiyo yani ellerinin islevi sifir kucukken ameliyat olmustu ve suan yavas yavas ayaklarinada vurmaya basladi otrdugu yerden zorla kalkiyo yardimla merdiven cikamiyo bu hastaligin tedavisi yokmudur. Lutfen bir umut ve bir care 🙁 32 yasinda amcam

 228. Recep dedi ki:

  Boy uzamasini tekrar canlandira bilirmiyiz teşekkür ederim.

 229. şahin dedi ki:

  hocam bugün skolyoz raporumu aldım. L2 merkezli cobb açısı yaklaşık 9 derece olan, tepesi sağa bakan torakolomber kavis vardır. c5 merkezli tepesi sağa bakan cobb açısı yaklaşık 13 derece olan skolyoz vardır diye yazıyor. ben daha önce hiç farketmemiştim. bi şikayetimde olmadı. bu dereceler ne kadar tehlikeli. yardımcı olursanız sevinirim

  • kaç yaşında olduğunuzu , boyunuzu , ailede benzer problem varlığı gibi bilgilerinizi iletmeniz gerekir.

   • şahin dedi ki:

    hocam yaşım 25 ailemde başkasında varmı bilmiyorum. varsada hiç ortaya çıkmadı.

    • şahin dedi ki:

     yaş 25 boy 176 cm. kilo 82. ailede bildiğim kadarıyla yok

     • Bu durumda kesinlikle sorun yaratmasını beklemeyiz ancak yine de egzersiz ve spor programlarını alarak uygulamanızı öneririm.

     • şahin dedi ki:

      hocam allah razı olsun içimi rahatlattınız. iş için sağlık raporu istediler o şekilde farkettim bende. belki işede almaları açısından sorun olmaz. çok teşekkür ederim

 230. Betül bülbül dedi ki:

  17 yaşındayım belimde yüzde 30 eğrilik olduğunu öğrendim. Yuzmeye basladim. eğrilik arkadan bakınca sola eğik ilerde ne gibi sorun yaratır? daha da eğilme olur mu ? teşekürler

 231. Betül bülbül dedi ki:

  17 yaşındayım belimde yüzde 30 eğrilik olduğunu öğrendim. Yuzmeye basladim. eğrilik arkadan bakınca sola eğik ilerde ne gibi sorun yaratır? daha da eğilme olur mu ? teşekürler..

 232. şahin dedi ki:

  hocam yaşım 25 ailemde başkasında varmı bilmiyorum. varsada hiç ortaya çıkmadı.

 233. Sema ulukan dedi ki:

  Hocam 20 yaşındayım belim ve boynum sürekli ağrıdığı için doktora cıktım film Çekildi boynum da düzleşme ve belimde yamukluk varmış doktor belim için kaza vs bişi geçirdin mi dedi B’nde hayır dedim filmi de gösterdi yamukluk gercekten var ama sadece ilaç verip yolladı Ağrı kesici ve Ağrı kesici sprey verdi ama ağrılarım devam ediyo tabiyki ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

 234. Pervin dedi ki:

  iyi gunler doktor. be skolyoz hastasıyım 4 kere emeliyat oldm ama bir faydasn gormedim. 3kere rusiyada 1kere iranda emeliyat oldum. resmen dolandırıcılq diye bilirim. 8 cocuklugumdan hastayım. sizden isteyim bu. benim 4 kere emeliyat olmama ramen yeniden emeliyat olunub iyleşe bilrmiyim?? sizinler nasıl iletişime gece bilirim?? filimlerimi size gondermek ve sizin yorumunuzu almak istiyorum. siz bakuye geliyormusunuz?? lutfen cevap yazn??

 235. Asli Karataş dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben 1 aydir öne eğilerek ders calisiyordum. Ve bu bende sirt agrisi yapti. Daha once bir şikayetim yoktu. Bugun ortopedi doktoruna gittim. Elle muayeneden sonra film cektirdi ve doğustan skolyozum oldugunu, bu yaşimdan sonra( 25 yaşindayim) ameliyat olamayacagimi, egzersiz yapip yüzmem gerektigini soyledi. Dereceden bahsetmedi. Ve sirtimda bir bozukluk yok gorunurde. Sizin öneri ve görüşlerinize ihtiyac duyuyorum. Iyi gunler diliyorum hocam

 236. ayseNur dedi ki:

  Öncelikle Allah sizdene razi olsun herkese tek tek cevap vermmissiniz ❤
  Benim sorum 18 yasindayim (1997)
  Ve skolyoz oldugumu gecen yil ogrendim gecen yil cok hafif oldugunu yuzersem vs gecicegni soylediler yuzdum ..
  Amaa bu yil 27 derece oldugunu ogrendim omurganin hem ust tarafnda hemde alt kismindaymis ne yapmaliyim ?

  • eğriliğinizin 27 derece olması çok önemli değil, önemli olabilecek kısım geçen seneye göre artmanız gerçekten var mı ve kaç derece artıyor. korunmaya rağmen mi artıyor. bu ve buna benzer bir çok soru için bir hekimle karşılıklı görüşmenizi öneririm. yazışarak konudan kopmadan sağlıklı bilgi akışı çok zor.

 237. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 21 yaşındayım. Kürek kemiklerimde aşırı ağrımın olması sebeiyle doktora gittim 13 derece skolyoz tanısı koyuldu. Ilerlemesini engellemek ve mümkünse derecesini azaltmak istiyorum. Spor yaparken ağırlık kullanmamam daha mı sağlıklı ? Veya günlük hayatta ağır şeyler taşımamam mı gerekir ? Bir de yüzme stili en verimli nasıl olmalıdır ? Ayrıca dik durmakta zorlanıyorum korse kullanmak bu derece için gereksiz midir doktorumun mu önermesi gerekirdi yani? Teşekkürler iyi günler

  • dereceniz kesinlikle önemli değil. korse gereğiniz kesinlikle yok. istediğiniz sporu yapın ve ağırlık kullanabilirsiniz. yüzmede kulaç ve sırtüstü yüzme önerilmektedir. eğriliğinizin takibini muhakkak yaptırın.

 238. xeyal dedi ki:

  ben 21 yasindayim bende en duwuk seviyyede skolyoz var yuzmeyle urasiyorum evde spor yapiyorum aiirlik kaldirmiyorum evde spor yapmamim bir zarari olurmu?

 239. Glcn dedi ki:

  Merhaba Hocam,27 yaşındayım.kuyruk sokumumda ağrı olduğu için doktora gittim.doktorum,ağrımın nedeninin eskiden düşmeye bağlı olarak kuyruk sokumumdaki kemiğin kırılmasının ve ters bir şekilde kaynamasının neden olduğunu söyledi.Ayrıca,skolyoz tanısı kondu.T12-L4 27derece ,T7-L12 31 derece olarak çıktı.Şuan ameliyatlık bir durum olmadığını bir yılda 2cm olarak derecenin artabileceğini belirtti.Bu durumumu ileride hamile kaldığım zaman doktora söylememi söyledi.tehlikeli bir durum mudur?Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim?ayrıca ameliyat olma gibi bir durum söz konusu olabilir mi?Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Skolyozunuzun pek artma riski olduğunu düşünmüyorum, yaşınız nedeniyle. Ancak skolyoz için tedavi programı almanız gerekir ve düzenli takiplerinizi yaptırarak hamilelik için sorun olmayacak şekilde hastalığınız gözlenmeli. Bu programlarla ameliyat gerekmeden sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 240. Selin dedi ki:

  Mrb hocam ben 21 yaşındayım tam dik duramıyorum özellikle oturunca falan çok belli oluyordu. Doktora gittim emar çektirdim herşey düzgün çıktı sadece sırtımda hafif sokolyoz varmış, dik durmaya başladım ama aşırı derecede ağrım oluyor spor yapıyorum yine ağrılarım var, ilaç da aldım çok az etki gösteriyor, napayım hocam? bu hafif sokolyoz düzelir mi ?

  • Hafif dereceli skolyozun ağrı yapmasını pek beklemem. MR incelemenizde normal dediğinize göre ağrının başka bir nedeni araştırılmalı. hafif skolyoz da düzgün programlarla tamamen düzelebilir.

 241. ÖMER dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR BENDE 15 DERECE SKOLYOZ VAR DOKTORUM NURİ EREL. BANA SPOR YAP AĞRI YAPMAZ DEDİ ÇOK İYİ MORAL VERDİ. FAKAT BENDE AĞRILAR ÇOK ARTTI. 19 YAŞINDAYIM İLERİDE DAHA DA AĞRILARIN ARTMASINDAN KORKUYORUM VE SPORLA ARAM HİÇ YOK. HİÇBİR SPORU SEVMEM NE ÖNERİRSİNİZ? AMELİYAT MI DESEM DOKTORA ? AMELİYAT KESİN ÇÖZÜM MÜDÜR? VE AĞRILAR İLERİDE ARTAR MI? VE YÜRÜMEM BİRAZ YAMUK GİBİ SKOLYOZ BUNU YAPAR MI?

  • Bahsettiğiniz skolyozun yakınmalarınızı oluşturması pek mantıklı değil. ağrınız için gerekirse MR ile ayırıcı tanı yapılabilir. ameliyat bu derecede kesinlikle yapılamaz. tekrar hekiminizle görüşmenizi öneririm.

 242. isa yuksel dedi ki:

  merhaba hocam kizimin sag kalcasinda gelisim gerligi var su anda cektirdigimiz filmde sag kslca 250 sol kalc 220 derecr pavlik bandaj kullaniyordukdoktorumuz artik geceleri kullanin dedi dogri bir uygulwmami tesekkurler

  • 250 derece gibi ölçümlerimiz yok. açılarda bir yanlışlık olmalı. kızınızın kaç yaşında olduğuna göre tedaviniz programlanacaktır. ayrıca bandajın kısmen gece kullanımı gibi uygulamalarımız pek yoktur.

 243. Cihat dedi ki:

  Hocam 26yaşindayim skolyozum 10derece ama bir haftadır çok ağrim var nedeni nedir,artma olurmu,egzersizle duzeldimi,şimdiden teşekkurler hocam Allah razı olsun

 244. Arzu dedi ki:

  Ablam 19 yasinda ve skolyozu 60 ile 65 arasinda ameliyat olursa daha kotu olacagini dusunuyor ve cp hastasi ameliyat olmasa cok daha ilerleyecek bi kac kere korse kullandi ama fazla bi etkisi olmadi ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

 245. Yücel ay dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Öncelikle insanlara vermiş olduğunuz değerden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum..Benim adım yücel doğuştan skolyoz hastasıydım bundan yaklaşık 10 yıl önce Almanya’da 2 defa ameliyat oldum %74 tü ameliyat olduğumda yaşım şu anda 37 benim size sorum şu ameliyattan sonraki ilk 4 yıl yürümemde çalışmamda herhangi bir duruş bozukluğu bulunmuyordu son iki yıldır duruşumda öne doğru bir eğilme var kendimi dik durmaya dik yürümeye zorladığımda göğüsaçım kaburgalarım ağrıyor çok fazla Ağrı’m oluyor ozaman ağrılar için ilaçlarım var fakat kullanmak istemiyorum sizce eskisi gibi dik durabilmem ve Ağrı’larım dan kurtulmam için bana neler önerebilirsiniz..birde kollarım ve parmaklarım muameleysen sonra uyuşmaya başladı ameliyat olduğum hastaneye gittim mr çekildi kılcal sinirlerden dolayı olabilir dediler sizce öyle midir uyuşmalar beni gece uykumdan dahi uyandırıyor..şimdiden çok teşekkür ederim

  • kollarınızın skolyozla ilgisi yok. sinir sıkışması denilen soruna benziyorsunuz, EMG ile tanınız doğrulanıp ameliyat olmanız gerekir. gövde yakınmalarınız için yine muayene bulgularınız çok önemli, anlatımınızdan sorunu anlayamıyorum. skolyozla uğraşan bir hekime muayene olmanızı öneririm.

 246. ayşe edis dedi ki:

  merhabalar ben doğuştan skolyoz hastasıyım 25 yaşındayım .omuriliğin altnda et olduğunu söyledi dortorlar o et alınmayınca amaliyatını yapamayız felç olursun göze alamayız dediler ve ben 25 yırdır bu hastalıkla mücadele ediyorum . haftanın iki günü yüzüyorum iki günde spora gidiyorm eskisi gibi çok ağrm yok ama belimde çıkıntı var ve beni çok rahatsız ediyr 🙁 sizce amaliyat olma şansım olabilir mi ?

 247. ayşe edis dedi ki:

  hocam ben çok bunaldım pskolejikmen pek iyi değilim benim eğrilğim baya var %80 veya %90 tam emin değilim . sol tarafımda iki tane kaburgam eksik omurilikaltında et var artı belimde eğirilik var sırt kısmımda baya bi çıkıntı var .buna bağlı astım sorunu yaşıyorum 🙁
  bana ne önerirsiniz size film çekinip göndersem bi bakar mısınız ?

 248. Harun dedi ki:

  Anne karnında skalyoz teşhisi konuldu 20 haftalık bir kız çocuğu ve doktorlar bu durum hakkında belden aşağısı felçli kalabilir denildi bu konuyu daha derin nasıl araştırabilirim teşekkür ederim yardımınız için..

  • Hamile ultrasonunda deneyimli radyolog ve obstetri uzmanları var. Oturduğunuz şehri bilmiyorum ama büyük merkezlerde bu şekilde hekim bulabilirsiniz ve size hastalığın ne olduğu,doğum sonu tablo ne olabilir detaylı bilgi verebilirler. Hatta hastalığın ağırlığına bağlı hamileliği sonlandırma bile önerilebilir. Geçmiş olsun dileklerimle

 249. Ahmet dedi ki:

  Hocam hayırlı geceler. 21 Yaşındayım ergenlikten bu yana kambuluğum olduğu düşüncesindeyim ve yakın zamanda özel bir hastahanede muayene oldum profesör 76 derece kifoz olduğunu belirtti fakat ben o kadar olduğu düşüncesinde değilim röntgenim yandan ve önden çekilmiş bir röntgen yanlış ölçülme ihtimali varmıdır istediğimde tam olmasada dik durabiliyorum yorulursam hafif bir ağrı oluyor aşırı ağrı yok. hastahaneye gelmeden ölçme imkanı varmıdır ? Teşekkür ederim

  • Röntgenin yanlış ölçülme olasılığı yok. Hastaneye gitmeden incelenmeniz olası değil. Sizin istediğinizde düzeliyor olmanız kamburluğun esnek olduğu anlamına gelir buna göre de tedaviniz programlanabilir

 250. meral dedi ki:

  Merhaba Hocam.Kızımın skolyozunu 17 yaşında farkettik.Akdeniz üniversitesinde Yetkin Söğüncü, kemik gelişimi durduğu için ilerlemez dedi.Akdeniz ünide skolyoz grafisi çekilemediği için normal rontgen sonucunda skolyoz derecesi tam olarak tanımlanamadı.yaklaşık 15-20 derece denildi..bundan dolayı yıllık kontrollere gitsekte eğriliği kıyaslayamadık artıp artmadığını net olarak öğrenemedik.Kızım şimdi 25 yaşında.Sağ bacağında belirgin kısalma ,topallama var ve skolyozu da artı.Sizdem ricam skolyoz grafisi akdeniz ünide şimdi varmı.nasıl bir yol izlemeliyiz.teşekkür ederim..

 251. meryem dedi ki:

  hocam ben 12 yaşındayım ve duru şbozuklulugundan ve eşit ağırlık taşımadıgımdan dolayı hafif ama hafif s harinde skolyozum varmı tabi hareketlerimşi yapıyorum falan kıremlerimi sürüyorum boyumumun uzamasına etki edermi

 252. Esra dedi ki:

  24 yaşındayım 40 derece skolyozum var. Hamile kalırsam çocuğumda skolyoz olur mu?

 253. Brt dedi ki:

  Yaşım 15 skolyozum 16 derece daha ilerlermi

 254. Uğur dedi ki:

  Hocam kızım 12 yaşında 1 yıl önce 20 derece iken skolyoz teşhisi kondu. 6 ay sonra yüzme ve egzersiz sonucu skolyoz 2 derece geriledi. Geçen haftaki son kontrolünde hastalığın 39 dereceye çıktığını öğrendik. Doktorumuz çocuğun ergenliğe girmesinin bu artışta önemli rol oynadığını söyledi. Şimdi korse kullanması için ölçü verdik. Sanırım bu hayatını oldukça etkileyecek ve zorlaştıracak. Benim sorum; Korseyi günde kaç saat takması lazım? Korse kullanımı sonrası hastalık ilerlerse ameliyatla düzelme şansı ne? Bu tür ameliyatlar çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiliyor mu, boy uzaması duruyor mu?
  Sabırla tüm sorulara verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkürler.

  • korse günlük kullanımı 23 saat olmalı. çıkardığı dönemde yoğun egzersiz ve spor olmalı. ameliyat ile tamamen düzelme olası, ancak ameliyat riskleri nedeniyle daima son seçenek olmalı. ameliyatta boy uzamasını durdurmamak için uzayan enstrümanlar kullanılmakta. ve istenildiği dönem uzama sonlandırılmakta.
   bu nedenle gövdenin kısa kalması riskiniz yok.

 255. gülay dedi ki:

  merhabalar hocam.benim 2006 nisan doğumlu kızıma 3 ay önce 25 derece skolyoz tanısı konuldu. 2 aydır tlso korse kullanıyoruz.haftada 5 gün (2 gün 2 saat diğer günler 1 saat ) yuzmeye gidiyor.son 3 yıldır yuzmeye gittiği için tüm sitilleri bilen iyi bir yuzucu.skolyozda fizyoterapi öneren bircok doktor var ve bununla ilgili birçok fizyoterapi merkezi var.acaba fizyoterapi yaptırmalımıyız.faydasını görürmüyüz.önerdiğiniz bir merkez varmı.biz çorumda yaşıyoruz fizyoterapi ne kadar sürer.yada nekadar süre ile aldırmalıyız.kendi doktorumuz siz bilirsiniz dedi.son bir sorum daha olacak.biliyorum bunu söylemeniz zor gelişimine bağlı diyeceksiniz ama bizi bir ameliyat süreci bekliyormu? ilginiz için teşekür ederim

  • ben hastalarıma fizyoterapistten egzersiz programları alarak kendilerinin uygulamasını öneriyorum, sürekli bir merkeze gitmenizin ekstra bir getirisi olmayacaktır. ameliyat gerekirmi sorunuz için yaş ve derece nedeniyle olasılık yüksek, ama tıpta matematik kuralları genelde geçersiz denebilir. ameliyatsız kurtulmanızı dilerim.

 256. Senem ak dedi ki:

  Meraba hocam ben 22 yasindayim 1ay once 9derecelik bi skalyoz tanisi konuldu.bu acida hizli artma olurmu acaba.bide doktorum prolaterali tedavisi onerdi?sizce yaptirmalimiyim?

 257. Burak dedi ki:

  Merhaba yaşım 20, 30 derecelik bir skolyozum var acaba ilerler mi?

 258. Ezgi dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim belimde c şeklinde 36 derecelik skolyozum var. İlk fark ettiğimizde 12 yaşındaydım. O zamandan beri açısı hiç artış göstermedi. O zaman doktorum bel bölgesi hareketsiz bir bölge olduğu için ilerlemediğini söylemişti. Şuan 21 yaşındayım. Spor amaçlı mat pilatesine başlamak istiyorum. Pilatesle birlikte bel bölgesi hareket kazanacağı için skolyozum açısından bir zararı olur mu acaba?

 259. Ezgi dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim belimde c şeklinde 36 derecelik skolyozum var. İlk fark ettiğimizde 12 yaşındaydım. O zamandan beri açısı hiç artış göstermedi. O zaman doktorum bel bölgesi hareketsiz bir bölge olduğu için ilerlemediğini söylemişti. Şuan 21 yaşındayım. Spor amaçlı mat pilatesine başlamak istiyorum. Pilatesle birlikte bel bölgesi hareket kazanacağı için skolyozum açısından bir zararı(ilerlemesi gibi vs.) olur mu acaba?

 260. Kerim dedi ki:

  Merhaba hocam 16 yaşımda belimde 45 derecelik eğrilik vardı amelyat oldum simdi 21 yaşındayım cok ağrımlarım oluyor platinleri cıkartmak istiyorum ama korkuyorum riskleri nedir platini cıkarmamı önerirmisiniz

  • Yapılacak cerrahi işlem önceki ameliyatınıza benzer bir keşiden yapılacak. burada eski ameliyatınızdaki gibi düzelme yapılmayacağı için felç gibi riskiniz olmayacak, diğer riskler ilk ameliyatınızda ki gibi.

   • Kerim dedi ki:

    Belime 18 vida yerlestirildi vida fazlalıgı kötü bir sonucmudur hocam dezavantajı varsa ne olabilir

    • Kerim dedi ki:

     Aradan 5 6 yıl gecmeside kötü sonuclar dogururmu

    • Böyle bir anlamı kesinlikle yok, dezavantaj söz konusu değil.

     • Kerim dedi ki:

      Yardımlarınız için tesekkur ederim hocam

     • Eda dedi ki:

      Merhaba hocam belimdeki platinleri cıkarmak istiyorum ama sinirlere zarar verme ve bunun sonucunda cok kotü sonuclar olucagını soyluyorlar doktorlar bunun icinde yeni bir cihaz cıkmıs bu sorunu cozebilmek icin sizden bu konuda bir bilgi almak istiyorum birde platinler 5 6 yıldır var cıkartmak istiyorum agrılarımda oluyor sizce platinlerimle uzun.zaman kaldıgı icin belimdr kemiklerimle kaynasmıs olabilirmi aldırsam bu riski olurmu tesekkurler

     • metaller alınırken sinir zararı olası değil. ancak belirttiğiniz gibi kemikle örtünme gibi durumlarda çıkarılması çok zor olabilir ve pek önerilmez. bu anlamda yeni bir cihaz yok. ancak incelemeler ile hekiminiz çıkarılmasının riskli olup olmadığını rahatlıkla söyleyebilir. benim önerim eğer bir yakınmanız yoksa implantları çıkarttırmamanız yönünde. çünkü size bir zararı olmaz ve çıkarılması ciddi bir girişim.

 261. Selin dedi ki:

  Hocam merhaba ben size durumumla ilgili yazıyı mail olarak yolladım ( resim yollayacağımdan dolayı ) lütfen mailime dönüş yapar mısınız. Şuan yorum yaparken kullandıgım mail adresimden yolladım.

 262. Eda dedi ki:

  Merhaba hocam skalyoz amelyatında belimdeki platinleri cıkartmak istiyorum ama sinirlere zarar verme ve bunun sonucunda cok kotu durumlar oldugunu soyluyorlar yeni bir cihaz cıkmıs bu konuda rahat bir amelyat olabilmek icin sizden bu konuda bilgi almak istiyorum

 263. Aysenur dedi ki:

  Yoigenimin skolyozu var 69 derece doktorlar ameliyat yapamayacaklarını ve boynundan beline kadar alçıya alacaklarını söyledi bu alcının 18 yaşına kadar duracağını söyledi skolyozu 69 derece olduğu için ameliyat olamaz mi?

 264. Nur dedi ki:

  Merhaba yakın bi arkadaşım 55 dereceden skolyoz ameliyatı oldu 10 ay önce. babası ve ablası duruşunda ve omzunda yamukluk sezmiş.acaba ameliyat sonrası skolyoz tekrar oluşur mu.(arkadaşım 15 yaşında)

  • ameliyatta tam düzelme yapılmamış ve-veya yapılamamış olabilir, implant sorununa bağlı sonradan belirttiğiniz gibi eğrilik tekrar artabilir. hekiminizle görüşmeniz iyi olur, sorun varsa araştırılmalı.

 265. Serpil dedi ki:

  Merhaba hocam ben belimdeki platinleri cıkartmak istiyorum ama doktorlar sinirlere zarar gelme ihtimali ve bunun sonucunda cok kötü durumlara düşebilecegimi diyorlar ama bunun icin yeni.bir cihaz cıktıgını duydum sizden bu konu hakkında bilgi almak istiyordum birde platinlerimi cıkartırsam aradan 5 6 yıl gibi bir zaman gecmesi platinlerimin etime kaynaşmışmıdır kötü bir sonuc olurmu bunu bilmek istiyorum

 266. Öznur dedi ki:

  Hocam 5/6 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum Ağrı’larımdan dolayı platinlerimi çıkartmak istiyorum. Fakat doktorlar ameliyat esnasında sinirlere zarar gelme ihtimalini ve bunun sonucundan kötü sonuçlar olabileceğine ihtimal veriyorlar. Bu durum için yeni bir cihaz çıktığını duydum. Sizden bu konu Hakkı’nda bilgi almak istiyorum ve aradan 5/6 yıl geçmesinden dolayı platinlerim kemikle kaynaşmış mıdır? Eger böyle birşey varsa bu ameliyatta beni etkiler mi ?

  • Öznur dedi ki:

   Ağrı’larım ameliyatı olduğum yıldan itibaren devam ediyor haftada 4 saat yüzmeme rağmen Ağrı’m olduğu Zaman vücudumdaki kaburgalarım batıyor canım çok acıyor hareket edemiyorum olduğum yerde kalıyorum. Ağrı’larım sürekli olarak bu şekilde devam ettiği için adırmak istiyorum ama bunun doğru olup olmadığını da bilmiyorum ilerki yaşlarda daha kötü olabilir ihtimalli üzerine de yaşamak istemiyorum sizce ne yapmalıyım bana bu konu Hakkı’nda biraz bilgi verip yardım edebilir misiniz ?

  • sinir yaralanmanızı önleyecek yeni bir cihaz yok. kullanılan bir çok sistem var ama % 100 güvenilirlik yok. sitem çıkarılırken yaralanma için normalde gerekçe yoktur, sizin özel durumunuz nedir bilmiyorum. anlattığınız ağrılar ve sakıncalar anlatımınızdan anlayabileceğim gibi değil. önerim bir başka ortopedi hekimiyle de tetkiklerinizle beraber görüşmeniz. anladığım kadarıyla ameliyatınızı yapan hekimden yeterli bilgi alamıyorsunuz.

   • Öznur dedi ki:

    Yani ben doktoruma da aynı şikayetleri yıllardır söyledim ama her sorduğumda olucak bu Ağrı’lar Dedi sürekli sizce bu Ağrı’ların olması normal mi ? Bir sorum daha var size platinle kemik kaynaşmış mıdır kaynaşmış ise ameliyat olup çıkartmak istediğimde bana zarar verir mi ameliyat esnasında yada ameliyattan sonra sorun oluşur mu ?

 267. Zeynp dedi ki:

  Hocam ben 18yaşındayım skolyozkfoz var bnde skolyoz 12derece kifoz 40derece ilermi yada ameliyat gerektirirmi cok piskolojimi bozuyor bu durum 🙁

 268. Ayşe nur dedi ki:

  17 yasindayim skolyoz hastaligi henuz yeni basladigi icin hicbir ameliyat falan olmadim egzersizleri yapmaya calisiyorum fakat skolyoz boy kisalmasina sebep olurmu ?

 269. nuray dedi ki:

  slm.Ben skolyoz 2008 den beri uğraşıyorum.Bel kisminda sağa doğru egrilik var.Fizik tedavi 6 ay işe yaradi .Tüm gunluk hayatimi etkiledi.İşe gidemiyorum gece rahat yaşamıyorum.Bu konuda uzman doktor istiyorum.Ve hastane.Teşekkürler

 270. eylul kara dedi ki:

  Hocam benim yaklaşık 15 derecelik skolyozum var.13 yaşındayım. futbola başlamak istiyorum.Acilen öğrenmem lazım. Skolyozumu kötü etkiler mi?

 271. Zeynep dedi ki:

  Hocam 13 yaşındayım.18 derece S skolyozum var.Bu yaz yüzmeye başlayacağım fakat bunun yanı sıra futbol oynamak istiyorum. Futbol skolyozumu olumsuz etkiler mi?

 272. Eylül dedi ki:

  Feyyaz Hocam bende yaklaşık 15 derecelik skolyoz hastasıyım.Spor yapmak istiyorum. Örneğin Futbol, voleybol gibi. Skolyoz bu tarz sporları yapmamı engeller mi? Hangilerini yapmamalıyım?

 273. Ebru dedi ki:

  Mrb hocam bundan ikise ônce skolyoz dehşisi konuldu 5 ay önce derecemi ölçültürdüm 13 derece dendi özelde 15/gün boyunca fizik tedavi gördüm bırakdım evde yapmaya başladım fizik tedavide gördüğüm hareketleri yapıyorum 3 aydır sol omuzumu kaldirmam gerektiğini söyledi dokdor bey ve bu 3 ay içinde sol omuzumu yukarı kalkdi sağ omuzumu düşdü benim skolyozum sola doğru kıvrım verdiği bütün heraketleri yapıyorum ama fiziki olarak sağ omuzumu düştüğü nü farkettim tekrar dokdara gittim sağ omuzumu düşdügü nü söyledim normal olduğunu söyledi bana öne doğru geldigini söyledi sadece napmam gerek yaşım 20 teksilde çalısiyorum makinaciyim hep oturuyorum düz oturamiyorum mecbur egilmem gerek napmami ognerirsiniz omuzumun eşit olması için

 274. rmzn dedi ki:

  iyi günler bende 5 derece skolyoz çıktı.10 derecenin altı skolyoz değil diyorlar hocam lütfen yardım

 275. arzu dedi ki:

  8yasındaki kızımı kürek kemiklerinin simetrik olmadıgını düşünerek bir ortooedi doktoruna götürdüğümde muayenede bir sorun görmediğini belrterek yatarak rontgen çektiler.Röntgen sonucunda minimal skolyoz diyerek egzersiz onerdiler.Daha donra bu konuda daha isim yapmış özel bir doktora gittigimizde muayene ve bir onceki yatarak cekilen filme bakarak takip hastasi bile olmadığımizı söyledi.Sorum şu ki farklı degerlendirmeler bir başka doktora gitmemizi gerektirir mi.Yatarak cekilen film ayakta cekilenden daha az mı daha cok mu belirleyicidir.

 276. Eren dedi ki:

  İyi günler hocam ben 17 yaşındayım 2 ay önce hem bel hem sırt bölgesinde skolyoz vardı ve dereceleri 45 di hocam sol tarafım yüksekti ameliyattan sonra düzeldi fakat sol tarafımda kalça kısmım açıyor oturamiyorum ve 10 dk anca yuruyebiliyorum sizce neden olmuş olabilir ve nasıl bi tedavi gerekir

  • anlatımınızdan galiba 2 ay önce ameliyat olmuşsunuz. eğer böyleyse henüz anlattığınız yakınmalar normal. yine de ters bir durum varsa ameliyatınızı yapan hekimle görüşmenizi öneririm.

 277. Berkay dedi ki:

  Merhaba, 24 yasindayim S seklinde skolyozum var. Gogus kisminda 22 derece belde 20 derece.Gogus bolgemde skolyozumda ilerleme oldu. 20 yasindayken gogus bolgem 16 idi simdi 22 derece oldugunu soyledi doktor. Acaba neden artti derecem bana kesinlikle artmaz yetiskinsin ve derecen az denmisti ki o gun bugundur gogus kafesim baya bozuldu…

  Size sorum su yonde olacak skolyoz ilerlemeden gogus kafesi 19 yasindan sonra bozulmaya baslamis olabilir mi kaburgalardan dolayi?

  Ayrica Almanya da Scrotch methodu diye birsey var bu yolla derece dusebiliyormus ayrica barcelona da FED methodu diye birsey var makineye baglayip egriligin ters yonunde bukuyorlar… Dereceyi duzeltme sansim varmi? Ayrica ilerleme sebebi ne olabilir? COk tesekkurler.

  • Bazen 30 yaşına kadar bir kaç derece artımı görüyoruz. zannedersem sizin de böyle. düzelim kazanma adına bahsettiğiniz yöntemleri denemenizi öneririm. eğer imkanınız yoksa fizik tedavi bölümünden egzersiz programları almanızı ve spor yapmanızı öneririm.

 278. Emine gundogdu dedi ki:

  Merhabalar
  8 aylık kızım var. Eşimin aile tarafında sikolyoz hastalığı var hatta esimin kız kardeşin de %90 a yakın skolyoz varmış ve ameliyat olmuş. Kayın Peder de de var ama ameliyat olmamış. Kendisi kabul etmiyor. Sanırım bu durum genetik ve şimdi de kızımda da skolyoz olma ihtimali nedir önlemek için yapabileceğim bişey var mı daha çok küçük. Çok korktuğum için sürekli çocuğun sırtını yokluyorum ne yapmam gerek kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olabilirseniz inanin çok sevinecegim hocam.

 279. gökhan dedi ki:

  merhabalar hocam ben askei okulu kazandım ancak omurlarım da 6 derecelik eğrilik var bu derece skolyoz kavramına girer mi genel sağlıkta bakılıyormuş ve ciddi problem oluyormuş cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 280. Hastalıklarım dedi ki:

  1.Boyun fıtıgım var
  2.Bel fıtıgım var
  3.Minimal skolyoz var
  4.Hafif derece kifoz var
  5.Belimde L4veL5 diskindeNöral fromenlerimde darlık var
  Ve latarel reseseslerimde darlık var.
  6.t3 t4 Ve t4 t5 diskinde Minimal parasantal kabarcık var Ve sag latarel reseseslerimde daralma var durumum ne olur admin acil cevap

 281. Hastalıklarım dedi ki:

  1.Boyun fıtıgım var
  2.Bel fıtıgım var
  3.Minimal skolyoz var
  4.Hafif derece kifoz var
  5.Belimde L4veL5 diskindeNöral fromenlerimde darlık var
  Ve latarel reseseslerimde darlık var.
  6.t3 t4 Ve t4 t5 diskinde Minimal parasantal kabarcık var Ve sag latarel reseseslerimde daralma var askerlik durumum ne olur admin acil cevap

 282. Dinçer Erdem dedi ki:

  HOCAM MERHABA. BEN 38 YAŞINDAYIM. ONCEDEN 3 DEFA OPERASYON GECIRDIM ILKER CETIN VE GRUBU YAPTI. OPERASYON BAŞARISIZ OLDU AMA KABUL ETMEDILER 16 YASINDA IKEN 45 DERECELERDE GIRDIGIM OPERASYONDA HARRINGTON METODU UYGULANMISTI FAKAT SONRA EGRILIK ARTMAYA DEVAM ETTI SONRA BIR OPERASYON DAHA KOSTA BOSALTTILAR BENCE YINE FAZLA BISEY FARK ETMEMISTI NİHAYETINDE 90 DERECEYE KADAR CIKTI VE DURDU. BENIM DURUMUMDA OLAN HASTALAR ICIN BU EĞRİLİĞİN SUANDAKI KOSULLARDA AMELIYATLA AZALMASI MÜMKÜNMÜDÜR? OPERASYON RISKLERI HALEN COK MU FAZLA? TURKIYEDE TAVSIYE EDEBİLECEĞİNİZ MERKEZLER VARMI? SIMDIDEN ZAMAN AYIRDIĞINIZ ICIN TEŞEKKÜR EDERIM.

 283. Tuğrul dedi ki:

  Merhalar hocam omurgamda 6 derecelik sağa doğru eğiklik omurganın yarıya kadarı düz yarısından sonra bu eğiklik başlıyor bu durum skolyoz kavramına girer mi cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 284. Tuğrul dedi ki:

  Merhabalar hocam omurganın görünüşünü bozacak şekilde kompastatik açı gösteren şekil bozukluğu ne demektir.

 285. yeliz dedi ki:

  merhaba, 16 yaşında kız kardeşimin belinde 28 derece üst kısımda 35 derecelik skolyozu var. sağ omzu daha yukarıda.. gittiğimiz doktor omurga gelişimini tamamladığı için bu derece de kalacağını daha da ilerlemeyeceğini o yüzden ameliyat gerektirmediğini söyledi. sizce ne yapmamız gerekir..

  • yaşınıza rağmen halen küçük derecelerde eğrilik artabilir. bir başka hekimle görüşerek durumu netleştirmeniz uygun olur, özellikle skolyozla uğraşan hekim tercih edin.

 286. Özlem dedi ki:

  Feyyaz bey merhaba,
  Ben 24 yaşındayım 11 derece egrilik olduğunu öğrendim.Doktorum cerrahi müdahale ile platin önerdi.Su durumda cerrahi işlem olmadan sorunsuz şekilde yazayamaz mıyım?

 287. Seren dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım ve henüz yeni öğreniyorum skolyoz hastası olduğumu bir aydır plates yapıyor dum herşey iyi gidiyordu Bi gün Ağrı’yla uyandım ve 25 gündür agrı yasıyorum skolyoz derecem Hakkı’nda bilgi alamadım ama agrım her geçen gün artiyor fizik tedavi ve egzersiz programına baslayacam fakat agrım diner mi bilmiyorum ve plates yapmaya devam edebilir miyim sizce ? Lomber lordoz düzleşmesi ve sinir sıkışması da oldugunu söylediler omurgam hem eğilmiş hem dönmüş doğustan oldugu söyleniyor fakat ben bu yaşa kadar hiç sorun yasamadım .. Skolyoz gelişimini egzersiz yaparak mı durdurabilirim ne yapmam lazım

  • yakınmalarınızı oluşturan sanki skolyoz değil gibi, anlatımınız sinir sıkışması kökenli bir nedeni destekliyor ama film ve muayene bulgularınız kesin tanıyı koydurur. eğer aldığınız tedavi sizi rahatlatmıyor ise skolyozla uğraşan bir ortopedistle görüşmeniz iyi olur.

   • Seren dedi ki:

    Ne yazık ki emar ve film sonuçlarım skolyoz olduğum kanıtında hocam ağrılarım dinmiyor fizik tedaviye başlamak üzereyim fizik tedavi Ağrı’larıma çözüm getirebilir mi ? Sınava hazırlanıyorum fakat hareketlerim de baya Bi kısıtlama oldu doktor plates yapmamı da yasakladı oturmaktan baska bişey yapamıyorum Bu durumda beni ciddi rahatsız etmekte

    • eğer skolyoz dışında başka bir sorununuz yoksa fizik iyi gelir ancak başka ek problemlerde varsa onların özel tedavileri gerekecektir. muayene ve tetkiklerinizi görmeden ancak bu kadar bilgi iletebiliyorum.

 288. Tuba dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 30 yasındayım ve 14 yaşındayken 52 derecelik skolyoz tanısı konuldu. O zaman doktor ameliyat olmamamı tavsiye etti ve öylece kaldı. Bundan 3 yıl önce doktora gittiğimde derecenin aynı olduğunu söyledi yine ameliyat olmasam da olabileceğini söyledi. Ama hem agrım oluyor hem de görüntü bozukluğu beni rahatsız ediyor. 2 yasında çocuğum var ameliyat olsam hareketlerimde kısıtlanma olur mu çünkü 2 çocuğuma Nasıl bakıcamı düşünüp duruyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden cok teşekkür ederim

  • ameliyatınız her şey yolunda gittiği durumda çocuk bakımıyla ilgili bir kısıtlamaya neden değil. ancak ameliyatın olası komplikasyonları vardır ve sizin başınıza gelirse ciddi sıkıntılar , kalıcı felçler söz konusu olur.

 289. Tuba dedi ki:

  Peki ilerleyen yaşlarda daha ağrılı ya da farklı sıkıntılar yaşamaktansa gençken ameliyat olup bu durumu hayırlısıyla atlatmak daha doğru olur mu dersiniz. Bu işin ehli olarak sizin fikrinizi almak istiyorum. Çünkü gerçekten basit bişey deil ama tamamen iyileşmekte yaşam standartımı çok artırıcandan eminim

  • tartışmasız iyileşmek yaşam standardınızı arttırır. ancak riskleri göze alarak ameliyat kararını vermek tamamen size ait. felç gibi riskler maalesef görüldüğü için kitaplarımızda yer almakta, sizin başınıza gelmez diye bir garanti yok.

 290. Suat dedi ki:

  Meraba hocam 21 yasindayim hafif skolyoz var doktora gittim sadece bir iki basit hareket gösterdi hic ise yaramadi sizin bu konuda diyebileceğiniz birşey varmi tesekkur ederim

  • özellikle spor bu konuda çok etkin. size uygun sporları öğrenmek için gerekirse bir başka hekimle görüşmeniz iyi olur. muayenenize göre neler yapmanız gerektiği size anlatılmalı.

 291. Asiye dedi ki:

  Merhaba..39 yaşımdayım. 12 yildir bel prpblemim var.once üç tane omur diskleri ezilip üstüste bindi.zamanla o bölgede iltihapli romatizma ve artritspondilit (as) oluştu.birde fitiklar olustu..zamanla iltihap kurudu(5yilkadar sürdü).ama sonradan disc kaymasina bagli basenimde asimetrik olustu ve omurgam spiral seklini aldi..tabi birde omurumda daralma var…ne yapmalıyım

  • as yani ankilozan spondilit tanınız varsa muhakkak romatoloji tedavisi görüyor olmalısınız. o zaman hekiminizle görüşerek omurga için cerrahi gereklilik varmı sormalısınız. eğer cerrahi gerekecekse omurga cerrahisi ile ilgilenen bir ortopedistle görüşmeniz gerekecek.